fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Port instalacyjny dla offshore wind będzie w Gdyni

 

Wreszcie zapadła tak długo oczekiwana decyzja. Rząd przyjął w piątek (30 lipca 2021), uchwałę w sprawie budowy w Porcie Gdynia terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Według specjalistów z branży energetyki i gospodarki morskiej, budowa tego portu to w tej chwili najpilniejsza część całego projektu polskiego offshore wind.

 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oświadcza, że terminal instalacyjny zapewni skuteczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Dzięki temu uda się m.in. zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa oraz zaktywizować proces rozwoju gospodarki. Działania te realizują cele „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”.

Przy wyborze gdyńskiej lokalizacji wzięto pod uwagę przede wszystkim warunki techniczne portu. Decydujące okazało się też położenie Portu Gdynia, który jest zlokalizowany najbliżej planowanego miejsca instalacji morskich farm wiatrowych (jest to wybrzeże Bałtyku na wysokości Choczewa i Łeby).

Warto też wspomnieć, że gdyński port już wcześniej był wykorzystywany do przeładunków wielu elementów konstrukcyjnych farm wiatrowych usytuowanych na lądzie. Uchwała zakłada przygotowanie w Porcie Gdynia odpowiedniego zaplecza portowego do obsługi morskich farm wiatrowych oraz stworzenie wymaganej infrastruktury. Władze gdyńskiego portu czeka zatem okres niesłychanie trudnej i  dynamicznej pracy.

Wspaniała wiadomość nie tylko dla Portu Gdynia

Oprócz samej portowej infrastruktury należy się też spodziewać dużej liczby prywatnych przedsiębiorstw, które rozpoczną działalność związaną np. z produkcją materiałów niezbędnych przy budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych czy samą obsługą budowy turbin wiatrowych na bałtyckim wybrzeżu.

Jak podawał wcześniej Uniwersytet Morski w Gdyni, który już szykuje nowe kierunki nauczania pod kątem rozwoju branży offshore, zlokalizowanie terminala instalacyjnego w Gdyni może oznaczać zapotrzebowanie na nawet 8 tysięcy wykwalifikowanych pracowników. Rozwój gospodarczy odczują także sąsiednie samorządy, które razem z Gdynią będą atrakcyjnymi lokalizacjami chociażby dla branżowych podwykonawców.

 


Anna Kłos ( w oparciu o inf. Urzędu Rady Ministrów i Urzędu Miasta Gdynia)