fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Tydzień Niemiecki 2021 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

 

Aż 20 wydarzeń z obszaru kultury, nauki i biznesu czeka nas podczas Tygodnia Niemieckiego, organizowanego przez konsulat generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, we współpracy z gdańskimi instytucjami.

W 2021 roku obchodzimy trzy ważne dla Niemiec, Polski i Gdańska rocznice, w tym 30-lecie podpisania „Polsko-Niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” i 30-lecie istnienia Towarzystwa Polska-Niemcy w Gdańsku. Mija też 45 lat od powołania pierwszego partnerstwa miast między Polską, a dawną Republiką Federalną Niemiec, do którego przystąpiły Gdańsk i Brema. Rocznice te stały się inspiracją do zorganizowania drugiego Tygodnia Niemieckiego w ramach cyklu Teatry Europy i Świata – informuje Cornelia Pieper – konsul generalna Niemiec w Gdańsku.

 

 

Program Tygodnia Niemieckiego będzie bardzo różnorodny, aż 10 gdańskich instytucji zaangażowało się w jego organizację, w tym: Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańska Galeria Güntera Grassa, Europejskie Centrum Solidarności, Polska Filharmonia Bałtycka, Kościół Świętej Trójcy, Oliwski Ratusz Kultury. Na otwarcie wystąpi Schlosspark Theater z Berlina z Dieterem Hallervordenem w obsadzie i zaprezentuje komedię „CV Pana Boga”, opartą na dowcipnym pomyśle. Kiedy stwórca świata wszystko już wykonał, co jak wiadomo zajęło mu 6 dni, a siódmego odpoczął, poczuł się nieco znudzony i pozbawiony zajęcia. Postanowił zatem zejść na ziemię i jako zwykły śmiertelnik aplikować o posadę w jakiejś instytucji. Wysmażył zatem CV, sporządził list motywacyjny i wkrótce zaproszono go do centrali korporacji. Przeżył tydzień, który był bardziej męczący niż stworzenie świata. Czym się zakończył? Nie będę zdradzać, w każdym razie jest to świetna satyra na współczesne czasy.

Niemiecki konsul honorowy w Bydgoszczy Jarosław Kuropatwiński wystąpi razem ze swoim zespołem i chórem młodzieżowym z inspirowaną muzyką Pink Floyd, oraz przełomem politycznym w Europie środkowej lat 1989-90, operą rockową „The Wall”. Obywatel honorowy Miasta Gdańsk Dieter Schenk wyreżyserował sceniczny odczyt o życiu Fritza Bauera, który był motorem w skierowaniu do frankfurckiego sądu oskarżenia  funkcjonariuszy obozu w Auschwitz. Muzyka okolicznościowa Miast Hanzeatyckich zabrzmi w Kościele Św. Trójcy, gdzie, jak poinformował prof. Andrzej Szadejko, została włączona do Festiwalu ORGANy PLUS+. Dla młodzieży znającej język niemiecki, przygotowano spotkanie na temat perspektyw nauki i pracy za Odrą. Będzie nawet pokaz mody, swoje kreacje zaprezentują polscy i niemieccy projektanci młodego pokolenia. Przeboje Marleny Dietrich zostaną przypomniane w Oliwskim Ratuszu Kultury . Na koniec Niemiecka Filharmonia Kameralna w Bremie, pod batutą młodego dyrygenta Tramo Peltokoskiego, zagra klasyczną muzykę dla uświetnienia uroczystości Dnia Jedności Niemiec.

Dokładny harmonogram Tygodnia Niemiec zamieszczony jest na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.


Anna Kłos