fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Biznes gra w zielone – spotkanie warsztatowe dla przedsiębiorców

 

Zrealizowane minionej środy w siedzibie Pracodawców Pomorza spotkanie warsztatowe dla pomorskich przedsiębiorców zatytułowane „Biznes dla Klimatu”, to nic innego, jak jeden z wielu koniecznych kroków do budowy platform wymiany informacji, zacieśniania współpracy merytorycznej oraz wskazywania ścieżek do pozyskiwania środków finansowych na rzecz kształtowania świadomej, proekologicznej gospodarki.

 

Otwierają spotkanie: Prezes Pracodawców Pomorza Tomasz Limon i Sylwia Molewska, prezes Fundacji Biznes dla Klimatu

 

Spotkanie współtworzone było wspólnie z Fundacją Biznes dla Klimatu. Fundacja została powołana w ostatnim kwartale 2021 roku przez obecnego na środowym spotkaniu członka rady, Wojciecha Falkowskiego, prezesa gdańskiej firmy Ecol-Group. Jej działalność rozwija misję, czerpie z wypracowanej metodologii i kontynuuje założenia precyzyjnie nakreślone w kampanii społecznej „Manifest Klimatyczny”.

– Nasza organizacja aktywnie realizuje różne tematy proekologiczne, m.in. te związane z optymalnym wykorzystaniem energii, minimalizacją śladu węglowego w przedsiębiorstwach – wyliczał we wstępie Prezes Pracodawców Tomasz Limon, przypominając o powołanym w strukturach organizacji, dwa lata temu, aktywnie działającym Forum Energii i Klimatu pod przewodnictwem wiceprezesa PP Michała Sznycera (więcej o tym gronie eksperckim mogą Państwo przeczytać tutaj).

Założenia środowego spotkania warsztatowego rozszerzyła Sylwia Molewska, prezeska Fundacji Biznes dla Klimatu. Niewątpliwie mocną stroną Fundacji jest znaczny już dorobek w zakresie działalności prospołecznej: – dwa lata naszej działalności wypełniło aktywne nawiązywanie kontaktów i współpraca z biznesem, samorządami i organizacjami zbieżnymi z misją naszej fundacji. Ich celem była promocja i wdrażanie nowych praktyk związanych z działaniami hamującymi zmiany klimatyczne – przestawiła prezes Molewska.

 

Sylwia Molewska, prezeska Fundacji Biznes dla Klimatu

 

Tym samym przechodzimy do właściwych prezentacji prelegentów, na których opierało się całe wydarzenie. Cześć merytoryczna została otwarta przez dr Aleksandrę Karaś, reprezentującą Fundację Edukacji Klimatycznej, którą mogą Państwo słusznie łączyć z redakcją aktywnie publikującego portalu „Nauka o klimacie”. Dr Karaś skupiła się przede wszystkim na wnioskach dotyczących bieżącego stanu klimatycznego świata, wypływających z danych przedstawionych (więcej o tym tutaj) przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (ciało doradcze ONZ) i konferencji klimatycznej tejże organizacji z 2021 roku (zaś o tym – tutaj).

 

dr Aleksandra Karaś, Fundacja Edukacji Klimatycznej

 

W takim razie jakie możemy przedsięwziąć kroki, jako osoby prywatne, jako przedsiębiorcy – tu i teraz? Gdzie szukać pewnego wsparcia? Jednym z kierunków może być np. propozycja finasowania „zielonej transformacji”, jaką zaprezentował Robert Kasprzak, wiceprezes obchodzącego w zeszłym roku 30-lecie istnienia Banku Ochrony Środowiska. Jak mówił: – w związku z koniecznością redukcji emisji CO2, uczestnicy światowej gospodarki w coraz większym stopniu angażują się w odpowiednie działania.

Przewagą oferty Banku Ochrony Środowiska nad konkurencyjnymi jest fakt, że wspieramy klientów w ramach pełnego cyklu inwestycyjnego – od wsparcia w definicji celów i ścieżki redukcji, aż po określenie uzysku redukcji śladu węglowego – tłumaczył wiceprezes Kasprzak, informując, że reprezentowana przez niego instytucja, niejako pioniersko, rozpoczęła w Polsce realizację zadań polegających na podnoszeniu wiedzy i świadomości ekologicznej polskich przedsiębiorstw.

W ubiegłym roku Bank Ochrony Środowiska zaprezentował strategię na najbliższe lata. Plan uwzględnia skutki gospodarcze pandemii COVID-19, odnosi się aktywnie do krajowych i  wspólnotowych projektów dotyczących osiągnięć neutralności klimatycznej. Tym samym instytucja kładzie większy nacisk na usługi doradcze i większą specjalizację w produktach finansowych dedykowanych proekologicznym rozwiązaniom. Bank swoje propozycje przestawił w tym miejscu.

 

Robert Kasprzak, wiceprezes obchodzącego w zeszłym roku 30-lecie istnienia Banku Ochrony Środowiska

 

O odpowiedniej percepcji, podejściu multidyscylinarnym mówił z kolei Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Warto w tym miejscu odnotować, że Fundusz i Bank Ochrony Środowiska są powiązani umową w sprawie dopłat ze środków Funduszu do oprocentowania kredytów preferencyjnych udzielanych przez Bank na proekologiczne inwestycje przeprowadzane w województwie pomorskim (o czym więcej w tym miejscu).

To klarowne, że Europa pozostaje na wyraźnej ścieżce prowadzącej do dekarbonizacji. Mówimy o rozmowach toczących się na poziomie rządów poszczególnych krajów wspólnotowych, niemniej jednak: – W zasięgu wzroku pozostaje gospodarka wodna, gospodarka odpadowa, ochrona przyrody. Z perspektywy dekarbonizacji, niezwykle istotna jest budowa nowych jednostek wytwarzania energii, a to problem wielowarstwowy. Nie zapominajmy o presji, jaką na ekosystem wywiera światowy wzrost demograficzny – wyliczał, w dłuższej wypowiedzi, prezes Gajda.

 

Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

 

Jakie nasuwają się wnioski? Zdaniem prezesa WFOŚ, szukając dróg dostępu do zmiany ekologicznej, powinniśmy mieć na celu przede wszystkim efektywność ekonomiczną. Jak przedstawił prezes, WFOŚ funkcjonuje w partnerstwie szerokim – to już nie tylko budowanie powiązań i współpraca z samorządami. Fundusz regularnie powiększa bazę beneficjentów w postaci zarówno przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych. Zachęcamy do zapoznania się chociażby z usługą doradztwa energetycznego Funduszu.

– Reprezentuję branżę budowlaną, która, według niektórych statystyk, może odpowiadać za blisko 10% całego udziału dwutlenku węgla w atmosferze – rozpoczął Adam Wizimirski z firmy Balex Metal Sp. z o.o., od ponad 25 lat obecnej na rynku producentów materiałów budowlanych, dostarczającej rozwiązań dla budownictwa przemysłowego, mieszkaniowego i rolnictwa. Tym sposobem przeszliśmy do krótkiego segmentu prezentacji firm oraz ich praktyk na rzecz neutralności klimatycznej.

Adam Wizimirski podzielił się pozytywnymi obserwacjami: – w obszarze budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego dostrzegamy wzrost popytu na rozwiązania fotowoltaiczne, domy pastywne energetycznie. Widzimy wyraźną zmianę w świadomości zrównoważonego funkcjonowania zeroemisyjnego – przekazał.

 

Adam Wizimirski z firmy Balex Metal Sp. z o.o.

 

Balex Metal, posiadający pięć zakładów produkcyjnych, cztery oddziały zagraniczne (Słowacja, Czechy, Litwa, Łotwa) oraz 200 lokalnych dystrybutorów, trzy lata temu dołączył do Grupy Kingspan, globalnej organizacji stawiającej na zrównoważone praktyki biznesowe, utrzymującej pozycję światowego lidera w zakresie ochrony i przechowywania wody oraz energii. W 2020 roku Grupa opublikowała swój 10-letni plan zrównoważonego rozwoju, skierowany w stronę zatrzymania zmian klimatycznych, recyklingu i ochrony środowiska naturalnego.

Jak brzmią główne „zielone cele” Balex Metal? Do 2030 roku firma ma w zamiarze: osiągnąć zerowe zużycie energii netto (będzie to w zasięgu dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych we wszystkich lokalizacjach firmy), osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla pojazdów wchodzących w skład floty firmy, wdrożyć pełnowartościową gospodarkę odpadami o obiegu zamkniętym (dążenie do tego, aby pochodzące z recyclingu butelki PET były wykorzystywane w procesach produkcyjnych) oraz zoptymalizować procesy oszczędzania wody (w tym – oszczędzanie wody deszczowej). Balex Metal może pochwalić się też grupą proekologicznych inicjatyw lokalnych, o czym informują w tym miejscu.

 

Wojciech Falkowski, prezes Ecol-Unicon Sp. z o.o.

 

 

Blok studium przypadku przedsiębiorstw zamknął Wojciech Falkowski, prezes Ecol-Unicon Sp. z o.o., koordynator wspomnianego na początku Manifestu Klimatycznego. Firma to czołowy polski producent urządzeń ochrony wód – zbiorników retencyjnych, separatorów, osadników, oczyszczalni ścieków, pompowni i tłoczni  ścieków. Oferuje również usługi serwisowe, wykonawcze i eksploatacyjne. Jak wyjaśnił prezes Falkowski, punktem „zielonego przełomu” dla firmy był rok 2019, gdy definitywnie zamknięta została produkcja betonu.

W kolejnych latach firma zintensyfikowała budowę swoje proekologicznej świadomości, dążąc do szerszej współpracy. W marcu 2020 roku podczas konferencji Stormwater Poland 2020, Wojciech Falkowski stał się jednym z sygnatariuszy Deklaracji biznesu na rzecz adaptacji do zmian klimatu – Biznes dla Klimatu”.  Jak wyjaśnia, codzienność Ecol-Unicon, to:  brak tolerancji dla skażenia środowiska, wykorzystywanie odpadów do produkcji, dążenie do gospodarki w obiegu zamkniętym oraz przekazywanie wiedzy i doświadczenia innym partnerom gospodarczym, również w duchu społecznym.

Firma uczestniczy w projekcie „Technologie domowej retencji”, jednej z ośmiu nowych inicjatyw Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zmierzającej do stworzenia nowych technologii dla polskiej gospodarki oraz poprawę komfortu życia mieszkańców. Ecol-Unicon, wraz z trzema innymi podmiotami, został wybrany do roli realizatora pierwszego etapu tego przedsięwzięcia. Zapunktowały możliwości technologiczne w zakresie retencji, konstrukcji zbiorników, sposobu uzdatniania wody oraz końcowej jakości.