fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Naukowczynie z Uniwersytetu Gdańskiego kontynuują credo Heweliusza

 

Od lewej prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk oraz prof. dr hab. Ewa Łojkowska / fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Wybitne uczone: prof. Ewa Łojkowska oraz prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk zostały laureatkami Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2021 rok. Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk w kategorii nauk humanistycznych i społecznych, a  prof. Ewa Łojkowska w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych. Tym samym obie najważniejsze pomorskie nagrody naukowe trafiły do Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk Nagrodę Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2021 rok otrzymała za wybitne dokonania w kraju i za granicą w zakresie nauk o sztuce. Jej laudację wygłosił prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego prof. Jery Błażejowski.

Laureatka jest historykiem sztuki, profesorem Uniwersytetu Gdańskiego w dziedzinie nauk humanistycznych oraz profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w problemach architektury XIX, XX i XXI wieku, przede wszystkim Warszawy, Gdańska i regionu pobrzeża Bałtyku, a także dziejów ochrony zabytków i życia artystycznego. Jest autorką i współautorką ponad stu monografii i artykułów naukowych z zakresu historii sztuki i architektury, opublikowanych w międzynarodowych i krajowych prestiżowych wydawnictwach. Jest przedstawicielką licznych międzynarodowych gremiów społecznych i naukowych, a także popularyzatorką historii architektury, działaczką społeczną i politykiem (była ministrem kultury i dziedzictwa narodowego w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz). Obecnie pełni funkcję dyrektorki Instytutu Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.

W swym wystąpieniu powiedziała:

– Nagroda Heweliusza jest dla mnie niezwykle ważna, bo podsumowuje moje osiągnięcia naukowe przede wszystkim w kontekście moich badań nad sztuką i architekturą Gdańska i Pomorza. Podjęłam ten kierunek badań niespełna dwadzieścia lat temu i ogromnie się cieszę, że udało mi się uzyskać rezultaty badawcze, które uznane zostały za warte tej nagrody.


Prof. dr hab. Ewa Łojkowska Nagrodę Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych otrzymała za wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące badań fitopatologicznych, w szczególności genetyki i diagnostyki bakteryjnych patogenów roślin. Jako biotechnolog, prof. nauk biologicznych związana jest  nie tylko z Uniwersytetem Gdańskim, ale i z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Jej pasja to fitopatologia, gałąź nauki badająca choroby roślin. To szczególnie ważne w obliczu tego, że miliony ludzi na świecie doświadczają głodu.

Jej dokonania przedstawił prezes Oddziału PAN w Gdańsku prof. Grzegorz Węgrzyn.

– Laureatka jest specjalistką w zakresie molekularnych czynników warunkujących chorobotwórczość bakterii oraz bioróżnorodności i taksonomii molekularnej bakteryjnych patogenów roślin. Badała także molekularne podstawy odporności roślin użytkowych na bakterie chorobotwórcze Jest autorką i współautorką ponad dwustu publikacji naukowych z zakresu szeroko pojętej biotechnologii roślin, (cytowanych ponad 2800 razy) w większości opublikowanych w międzynarodowych czasopismach i monografiach naukowych. Jest popularyzatorką wiedzy z zakresu biologii i biotechnologii, szczególnie w obszarach zrównoważonego rozwoju. Jest promotorką młodych badaczek, zaangażowaną w działania na rzecz różnorodności, społecznej odpowiedzialności i równouprawnienia kobiet w nauce. Jako przedstawicielka w licznych międzynarodowych gremiach naukowych była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność naukową i społeczną. Obecnie pełni funkcje: kierowniczki Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin oraz Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego na Międzyuczelnianym Wydziale Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 2005–2012 była dziekanem tego wydziału.

 


Anna Kłos

 

O NAGRODZIE NAUKOWEJ MIASTA GDAŃSKA IM. JANA HEWELIUSZA

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, nazywana także Pomorskim Noblem, przyznawana jest od 1987 roku reprezentantom gdańskiego środowiska naukowego za wybitne osiągnięcia naukowe. Pomysłodawcami nagrody byli ówczesny prezydent Gdańska, Kazimierz Rynkowski, oraz przewodniczący Komitetu Obchodów 300-lecia śmierci Jana Heweliusza, prof. Robert Szewalski. Pierwszy laureat został wyłoniony w 1988 roku. Przez kilkanaście lat nagroda przyznawana była jedynie w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. W 2001 roku po raz pierwszy przyznano ją także w dziedzinie nauk humanistycznych. W 2013 roku kategoria nauk humanistycznych została poszerzona o nauki społeczne. Nagrody we wszystkich kategoriach są wręczane podczas specjalnej uroczystości, która każdego roku odbywa się 28 stycznia, w dniu urodzin Jana Heweliusza.