fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

W WFOŚiGW wernisaż prac „Kolej na ekologię!”

 

Przyzwyczailiśmy się, że wernisaże odbywają się w galeriach sztuki, salach wystawowych muzeów, domach kultury, a tu zaskoczył nas prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i gospodarki Wodnej – Szymon Gajda, który zaprosił młodych twórców do siedziby ww. Funduszu. Zrobił to we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prezes Funduszu podsunął temat: Kolej na ekologię, a uczelnia go zrealizowała.

 

Przedsięwzięcie wpisuje się w kampanię ekoTransport, prowadzoną przez pracowników WFOŚiGW w Gdańsku. W pierwszym roku jej trwania promowana jest podróż koleją. Taki transport ma  mnóstwo zalet. Pociąg to najbardziej przyjazny środowisku środek lokomocji. Odpowiada za 0,3 % emisji dwutlenku węgla do atmosfery, zaś samochody aż za 92%. 

 

Szybki, wygodny i bezpieczny.

W województwie pomorskim, szczególnie w Trójmieście i jego okolicach, społeczeństwo już polubiło podróżowanie koleją. Wystarczy popatrzeć jak obłożona pasażerami (szczególnie w godzinach szczytu) jest Pomorska Kolej Metropolitalna. Kolej umożliwia szybkie przemieszczanie się zarówno po Trójmieście, jak i między miejscowościami aglomeracji. Prezes PFOŚiGW Szymon Gajda postanowił do proekologicznej akcji wciągnąć także swych pracowników. Mówił z entuzjazmem:

– To są wspaniałe dzieła. Mówią więcej niż słowa. Staramy się żyć tym, co robimy. Ogłaszam nową edycję programu Ekomobilni, skierowaną do pracowników Funduszu. Nasi pracownicy, którzy samochód zastąpią środkami komunikacji miejskiej lub rowerami, zostaną za to docenieni. Warto żyć tym co się robi. Dziękuję Akademii Sztuk Pięknych za podjęcie współpracy. Ta kooperacja dopiero się zaczyna.  

 

 

Młodzi adepci sztuki uczą się inwencji i życiowej praktyki.

Prace, które powstały, zostały wykonane przez studentów Pracowni Plakatu i Form Reklamowych, pod kierownictwem profesora Sławomira Witkowskiego oraz doktora Adama Świerżewskiego – prorektora do spraw współpracy i promocji Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Jak mówi ten ostatni, studenci zmierzyli się z tym tematem w ramach prac semestralnych. Wykonali 27 koncepcji wskazanego zagadnienia. Podejście do niego okazało się rozmaite. Jedni potraktowali temat naukowo-statystycznie, wypunktowując informacje na temat oszczędności tego transportu dla środowiska. Inni podkreślili sojusz natury i kolei. Były osoby, które starały się bazować na uczuciach odbiorcy,  np. Justyna Tobolska, na swym plakacie umieściła przepiękne kwiaty, miedzy którymi przewijają się tory kolei, a  Weronika Dziurdziewicz podeszła do sprawy wręcz humorystycznie, umieszczając w oknie wagonu rozradowanego, klapiącego dziobem bociana.

Cenne jest, że zadanie to miało wymiar praktyczny, nie było uczelnianym ćwiczeniem dla samego ćwiczenia, studenci tworzyli swe plakaty w zgodzie z jasno określonym celem, w dodatku im bliskim. – Ekologia to bardzo istotna kwestia dla młodych ludzi. Ten temat wpisał się w ich sposób wyrażania opinii o świecie. Środowisko, to dla nich wciągające zagadnienie  wyjaśniał prof. Sławomir Witkowski z ASP.

Promocja kolei to nie jest łatwy temat, ale mamy bardzo kreatywnych studentów, pracujemy z wyjątkowymi osobami. Potrafią przekazać ważne informacje w oryginalny sposób, taki, który jasno przemawia i komunikuje – zapewniał Adam Świerżewski – prorektor ASP w Gdańsku.

Prace studentów prezentowane są obecnie na trójmiejskich citylightach. Przez cały lipiec eksponowane będą na płocie Parku Oliwskiego w Gdańsku.


Anna Kłos