fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

W artystycznym salonie Glazów na Długim Targu

 

Małe historie w wielkich czasach

To już u nich drugi wernisaż tego lata. Glaza Design Galeria Sztuki zaprosiła w końcówce lipca na wernisaż zbiorowej wystawy plastyków, która potrwa do 20 sierpnia i będzie dostępna w godzinach 12-19. Swe dzieła prezentują: Magdalena Giesek,Anna Luteracka, Jarosław Luteracki, Dariusz Miliński, Małgorzata Piątek Grabczyńska, Leszek Sokół. I choć na świecie, nawet niedaleko stąd, toczą się dziejowe burze, oni zapraszają nas do swych małych, osobistych światów.

O każdym z nich opowiedziała krótko podczas wernisażu właścicielka i opiekunka tego salonu sztuk – Barbara Glaza.

Artystyczne rzeźby wystawiła Anna Literacka. Małgorzata Piątek Grabczyńska zaprosiła do swej  bajki, gdzie roi się od drewnianych chłopców z nosami Pinokia (bez aluzji politycznych) i krasnali. Leszek Sokół zapewnia, że malarstwo samo zapukało do jego drzwi – mocno kolorystyczne. Najbarwniejsze są jednak obrazy Magdaleny Giesek przesiąknięte kulturą Ameryki Południowej. P. Magdalena obcowała z nią od lat dziecinnych, które spędziła w Brazylii, gdzie jej ojciec był oddelegowany do pracy przy certyfikacji produktów spożywczych. Tak się ową kulturą zafascynowała, że podjęła  naukę w Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie wyjechała w ramach wymiany studenckiej do Kolumbii, gdzie, mówiąc nawiasem, poznała swego obecnego małżonka. Kultura latynoska zafascynowała ją do tego stopnia, że zaczęła malować zapożyczając stamtąd zarówno tematy (np. Złodziej bananów, czyli wesoła małpka), techniki malarskie jak eksplodującą energią kolorystykę. Odtąd artystka z rodziną i przyjaciółmi dzieli życie na dwa kontynenty.

Zarówno dzieła p. Magdaleny jak pozostałych artystów mogą zainteresować zarówno wymagających bywalców wystaw jak osoby szukające po prostu interpretacji życia w artystycznych wizjach.