Szanowni Państwo, zachęcamy do wzięcia uczestnictwa w ankiecie realizowanej w ramach szeroko zakrojonego projektu badawczego Pracowni Psychologii Środowiskowej i Relacji Międzygrupowych Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Celem przeprowadzanych badań jest przyjrzenie się dokładniej warunkom kształtującym ocenę środowiska pracy i zadowolenie pracowników. Najnowsze badania naukowe wskazują na to, że pracownicy mają coraz większe oczekiwania co do wynagrodzeń, awansów oraz zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym oraz osobistym. Co istotne, przez długie lata oczekiwania te były rozpatrywane wyłącznie jako stan niepożądany, który mógł wpływać negatywnie na wiele aspektów pracy w organizacji. Obecnie się to zmieniło i coraz większą uwagę poświecą się pozytywnym konsekwencjom takich zachowań.Co więcej, z uwagi na dynamicznie zmieniające się warunki pracy w organizacji uważa się, że zróżnicowane oczekiwania pracowników nie mogą być rozpatrywane wyłącznie jako uwarunkowane stałymi i niezmiennymi różnicami indywidualnymi, które można byłoby w prosty sposób zweryfikować na etapie rozmowy rekrutacyjnej. Wyniki badań sugerują, że silnie związany jest z nimi kontekst środowiska pracy, zachowania innych pracowników oraz struktura organizacji.
Powyższe idee generują wiele pytań badawczych. W jaki sposób postrzeganie środowiska pracy, pracodawców oraz innych pracowników wiąże się z oceną miejsca pracy oraz z oczekiwaniami wobec pracodawców? Czy poziom oczekiwań wśród pracowników zależy od postrzeganej przez nich atmosfery w firmie, sprawiedliwości procedur lub relacji w zespole? Czy na poziom oczekiwań wpływa identyfikacja z pracownikami lub organizacją? Co kształtuje zachowania obywatelskie, które objawiają się wykraczaniem poza obowiązania przypisane do danego stanowiska? Jedynym sposobem na znalezienie odpowiedzi, a tym samym usprawnienie procesów organizacyjnych, jest dogłębne zbadanie tych zagadnień.
Wypełnienie kwestionariusza zajmie około 10 – 15 minut. Wzięcie udziału w badaniu jest w pełni dobrowolne, anonimowe oraz w każdym momencie jest możliwe przerwanie wypełniania.