fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Zachęcali młodzież do zawodów z branży offshore

 

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023, które odbyły się w Amber Expo w Gdańsku w dn. 14 – 15 marca br.,  to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski. Marszałek Mieczysław Struk, wraz z innymi organizatorami, zapewniał, że podobne będą się odbywały co roku.

Zainteresowanie, zarówno ze strony młodzieży (przybyło ok. 5 tys.), jak placówek oświatowych: szczebla szkół średnich oraz uczelni wyższych, było ogromne. Oblegane były stoiska przedsiębiorstw, które, zarówno obecnie jak w przyszłości, będą potrzebowały kadr z branży offshore – zarówno lądowej jak morskiej.

 

W obrębie pięciu tysięcy metrów kwadratowych zgromadziło się ponad 75 wystawców z Polski i zagranicy (nawet ze Stanów Zjednoczonych), w tym deweloperzy morskich farm wiatrowych oraz najważniejsi koncesjonariusze, którzy bardzo poważnie przygotowują się do budowy farm wiatrowych na morzu. Na targach można było zobaczyć wiele ciekawych eksponatów i skorzystać z symulatorów VR, a na dwóch scenach odbywały się debaty i trwały panele dyskusyjne

.Mocno usatysfakcjonowany rozmachem wydarzenia był marszałek Mieczysław Struk:

– Rozwijająca się w Polsce energetyka offshorowa będzie wkrótce potrzebowała wykształconych kadr, nie tylko do budowy inwestycji ale też takich, którzy wesprą ich realizację na poziomie urzędów, uczelni czy innych instytucji. Podczas targów zaprezentowana została kompleksowa oferta kariery w branży offshore z uwzględnieniem definicji wielu zawodów, niezbędnych kwalifikacji oraz informacji, gdzie je można zdobyć. Młodzież doświadczyła skali i rozmachu planowanych przedsięwzięć dzięki zgromadzonym eksponatom i pokazom. Bardzo nam zależało na tym, aby młodzi ludzie, podczas pierwszych edukacyjnych targów w zakresie branży wind offshore, zaczęli poznawać tę technologię, zaczęli poznawać nowe ścieżki kariery zawodowej.

Wśród gości Targów był prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, profesor Grzegorza Wrochna oraz polski kandydat na astronautę Sławosz Uznański. Jego pasje wyobrażenia, marzenia, może się wkrótce spełnią. On może być dowodem, że warto mieć marzenia, warto stawiać sobie ambitne cele, także te związane z nowoczesną techniką.

Karolina Lipińska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego, świetnie sobie poradziła z organizacją targów. 

– Targi EDU Offshore Wind w Amber Expo zostały zorganizowane z myślą o młodych ludziach, którzy zastanawiają się nad karierą w branży offshore i morskiej energetyce wiatrowej. Jest to sektor rozwijający się w szybkim tempie, który wkrótce stworzy ok. 70  tysięcy nowych miejsc pracy, z tego ze 30 tysięcy w naszym województwie – prognozował wicemarszałek Leszek Bonna –  przewodniczący Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Spośród pomorskich samorządowców entuzjazmem dla nowego działu energetyki odznacza się burmistrz Rumi Michał Pasieczny, który zapowiada, że w jego mieście powstanie Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.

Targi EDU OFF SHORE WIND były  doskonałą okazją dla wielkich firm deweloperskich do spotkania młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z branżą energetyki wiatrowej


Anna Kłos