Już wkrótce zacznie się tam sezon – wcześniej niż nad Bałtykiem i potrwa dłużej, bo Morze Czarne cieplejsze jest a pogoda słoneczniejsza. Możliwości i warunki wypoczynku, różne atrakcje kulturowe, historyczne, przyrodnicze mieliśmy okazję poznać, podczas spotkania w Gdańsku, którego gospodarzem był Jan Strawiński – konsul generalny Republiki Bułgarii w Gdańsku, prezydent Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce. Wśród gości była też Marta Chełkowska – dyr Departamentu Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Spotkanie prowadził Mikołaj Kostov – radca Ambasady Republiki Bułgarii w Warszawie, dyrektor utworzonego w 2021 roku Narodowego Przedstawicielstwa Turystycznego Republiki Bułgarii w Polsce.
Kraina idealna na wypoczynek, dla zdrowia i sportu
Radca Ambasady wypunktował największe atuty swego kraju. To jedno z najstarszych państw Europy, już w 860 roku przyjęło chrześcijaństwo. Posiada 40 tys. zabytków, z tego 7 na liście dziedzictwa UNESCO. Błękitne (tak!) Morze Czarne ma dwieście plaż, z tego 35 oznaczonych Błękitną Flagą. Woda o temperaturze 22 – 26 st. C, która nawet w październiku miewa 23 st. C. Można uprawiać wszelkie sporty wodne. Z ziemi tryskają różnorodne zdrowotne wody mineralne. Ze skuteczności słyną lecznicze błota. Wiejskie ogrody i miejskie skwery pachną różami, wyrabiany z nich olejek jest ulubioną przez turystów pamiątką z wakacji, oraz mnóstwem ziół, których eksport wynosi 15 tys. ton rocznie.
Czaruje morzem, plażą, przyrodą i historią
Kaliakra to twierdza na skalistym cyplu wcinającym się w Morze Czarne. W 1444 była własnością polskiego króla Władysława ( syna Jagiełły), kiedy jeszcze nie miał przydomka Warneńczyk.
Bałczik, czyli Białe Miasto zostało zbudowane na skałach wapiennych. Zachwyca pałacyk królowej Marii Coburg (ślad rumuńskiej okupacji), po której pozostał jako główna atrakcja miejscowosci – wraz z przepięknym ogrodem botanicznym, drugim w Europie pod względem bogactwa eksponatów.
Albena szczyci się najwspanialszą plaża w Bułgarii, o długości 5 km, szerokości 150 metrów i wodą o temperaturze 30st.C. Obfitość błot leczniczych z Jeziora Liman przyciąga chcących poprawić zdrowie i urodę. .
Złote Piaski wzięły nazwę od legendy o piratach, którzy zakopali na plaży skarb. Co prawda złośliwi bogowie przeobrazili złoto w piasek, ale i tak jest to skarb dla Bułgarów z branży gastronomiczno-hotelarskiej. W tym popularnym kurorcie samych hoteli jest 240. Dodatkowym magnesem są lecznicze borowiny i wodorosty.
Warna. Liczące 340 tys. mieszkańców, jedno z najstarszych miast Bułgarii – powstało ok. 520 r pne. Miejsce bitwy z Turkami w listopadzie1444 roku podczas której zginął nasz król Władysław, później Warneńczykiem zwany. Jedyna zbroja z tamtego czasu w zbiorach tamtejszego muzeum jest polska, ale raczej nie Warneńczyka.
Słoneczny Brzeg, czyli nomen omen. 300 hoteli, park wodny, urządzenia sportowe dużej rozmaitości. Trochę takie Las Vegas Europy.
Burgas, choć to drugie z dużych miast Bułgarii, uchodzi za najbardziej przyjazne dla mieszkańców. Będąc tam nie zapomnijcie odwiedzić parku z pomnikiem naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Unikalne wody mineralne wytryskujące z ziemi sięgają temperatury 41,5 st.C!
O atrakcjach Bułgarii można długo mówić i jeszcze dłużej pisać – szczególnie, że rozwija się tam intensywnie także turystyka zimowa. W kraju tym jest 39 gór, w których jest do zdobycia 24 szczytów o wysokości ponad 2500 m n. p. m. I 140 o wysokości ponad 2 tys. metrów. Może lepiej tam pojechać na narty zamiast wciąż zadeptywać Zakopane!
O atrakcjach Bułgarii, w tym tych nad Morzem Czarnym mówili również Maria Shishkova – Area Head of Business Development Bulgaria oraz Asia Georgiewa i Dymitr Taczew z Meliá Hotels International. Temat wystapień brzmiał: „Bułgaria: turystyka spa&wellness w połączeniu z wakacjami nad Morzem Czarnym” i „Wymarzone wakacje są możliwe z Meliá Hotels International”.
Anna Kłos