fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Sztuczna inteligencja – czy jest nam potrzebna?

 

Seminarium na ten temat odbyło się w siedzibie Pracodawców Pomorza 6 lipca. Temat omawiali: dr Piotr Szynkiewicz i Jan Wasilewski z Prometriq Akademia Zarządzania. Padło na nim stwierdzenie: a 3 lata będą dwa rodzaje firm: te stosujące sztuczną inteligencje i te, które nie istnieją.

 

 

Uzasadnił to dr Piotr Szynkiewicz:

  • Zarządzanie wymaga zwinnego reagowania na zmiany i sprawnego podejmowania decyzji w warunkach niepewności. Sztuczna inteligencja (AI) dostarcza zestawu algorytmów, które pomagają ograniczyć ryzyko i wpłynąć na poprawę uzyskiwanych wyników. Umiejętne korzystanie z narzędzi AI to podejmowanie trafniejszych decyzji w krótszym czasie. Menedżerowie nie muszą umieć programować, ale powinni wiedzieć, jak wykorzystać technologię AI i jak komunikować się ze specjalistami.

Głową różnicą między tradycyjnym systemem informatycznym a sztuczną inteligencją (AI) jest, że ten pierwszy dostarczał danych, ale człowiek musiał je przeanalizować, sztuczna inteligencja sama tworzy odpowiedzi.

Dr P. Szynkiewicz omówił to na przykładzie zastosowań w diagnostyce oraz leczeniu w służbie zdrowia.

Jeden ze słuchaczy zauważył zatem, że w jeśli dzięki aplikacji sam mogę siebie zbadać i wskazać ścieżkę leczenia, to po co mi lekarz?

Okazało się, że to niekoniecznie prawda, ponieważ ten system nie jest idealny (prawdopodobieństwo trafności wynosi między 75% a 90%) i nigdy idealny nie będzie. Każdy przeciętnie uzdolniony człowiek może znaleźć pytanie, które przewyższa algorytm wygenerowany przez AI. Niemniej umiejętne wykorzystywanie: w biznesie, zarządzaniu, nauce, możliwości AI, daje ogromne korzyści i wzmacnia konkurencyjną przewagę.

Podczas seminarium omówiono też  niebezpieczeństwa związane z AI, występujące ponieważ nie znamy do końca jej możliwości ani jak zabezpieczyć się przed jej negatywami.

Zainteresowanych pozyskaniem kompetencji dokładniejszych dr Piotr Szynkiewicz, MBA, prezes zarządu Prometriq Akademii Zarządzania w Sopocie (www.prometriq.pl) zaprosił do studiowania tej wiedzy w jesiennym semestrze, rozpoczynającym się dla grupy polskiej 28 . 10, a międzynarodowej od 14. 10. Zapisy do 15. 07.

Prometriq Akademia Zarządzania jest organizatorem studiów podyplomowych AI-powered post-MBA (www.ai-mba.online/pl) oraz sesji AI-MBA w Cambridge (www.ai-mba.online/cambridge).

 

 


Anna Kłos