fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Rumunia to szanse korzyści dla polskiego biznesu

 

Przekonywali o tym organizatorzy seminarium „Doing Business in Romania”, które odbyło się w siedzibie Agencji Rozwoju Pomorza w Gdańsku w dn. 29. 09. 2023r., czyli Katarzyna Matuszak-Dzierżyńska – dyr Działu Rozwoju Przedsiębiorczości w ARP, i Andrzej Siess – z Polsko-Rumuńskiej Bilateralnej Izby Handlowej, oraz zaproszeni przez nich prelegenci.

 

Najpierw wysłuchaliśmy (w trybie on-line) relacji Agnieszki Olsen – kierownik Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Bukareszcie.

Jest ona świetnie zorientowana w powiązaniach biznesowych między tymi dwoma krajami, ponieważ w Bukareszcie przebywa od 26 lat, z tego kieruje ww. biurem od 18 lat.

Stwierdziła ona, że niestety postrzeganie Rumunii w Polsce jest archaiczne i niewiele ma wspólnego ze współczesną rzeczywistością. Sami Rumuni są zdeterminowani aby jak najszybciej pozbyć się łatki Cyganów i sąsiadów wampira Draculi. Od kiedy kraj ten wszedł w roku 2007 do Unii Europejskiej, przeszedł szybką ścieżkę nowoczesności i rozwoju we wszystkich dziedzinach. Obecnie, choć w dziedzinie gospodarki ma w porównaniu z Polską minus 10 lat rozwoju, to jednak w niektórych gałęziach wcale od nas nie odstaje. Poza tym Polska i Polacy są tam pozytywnie postrzegani. Ten kraj, o powierzchni zbliżonej do Polski, zamieszkuje 19 mln mieszkańców, a jego atutem jest klimat – cieplejszy niż polski, oraz świetne warunki do rozwoju rolnictwa i ogrodnictwa. Nie sposób nie wspomnieć o walorach sanatoryjno-wypoczynkowych. Na rumuńskim rynku jest już sporo polskich towarów, które są pozytywnie postrzegane ze względu na dobrą jakość i niewygórowane ceny. Ze względu na barierę językową, należy starać się o stałych rumuńskich kontrahentów z którymi się będzie współpracowało, posługujących się zarówno językiem polskim jak rumuńskim, znajomość angielskiego nie jest tak w sferach biznesowych tak popularna jak u nas.

 

 

Podatki w Rumunii

Zagadnienie to omówił szczegółowo Adam Sobieszkoda – z firmy doradczej Intercarpatia.

Warte podkreślenia jest, że rząd rumuński stworzył szereg zachęt dla firm zagranicznych chcących inwestować i rozwijać się w tym kraju.

Robert Zmiejko – dyr Pionu Rozwoju Zagranicznego PKO BP omówił wsparcie tego Banku dla firm działających na rynku rumuńskim. Przypomniał, że działania te mieszczą się w bankowej Strategii Rozwoju Rynku Zagranicznego z 2014 roku, oraz utworzonej w 2017 roku Platformie Wsparcia Eksportu. Działania Banku w Rumunii są ofensywne, pełne uruchomienie działalności nastąpi w 2024 roku, obecnie relacje z klientami są obsługiwane z Bukaresztu a transakcje są przeprowadzane transgranicznie  z Polski. Zaletą banku jest zatrudnianie pracowników dwujęzycznych (z j. polskim i rumuńskim).

Przykładem polskiego przedsiębiorstwa działającego na tym terenie jest RABEN – firma logistyczna ( z centralą pod Poznaniem, ale z oddziałem i magazynami w Straszynie k. Gdańska). Wiedzą na temat specyfiki działalności firmy na terenie Europy, ze szczególnym uwzględnieniem kierunku środkowo- i południowo-europejskiego, podzieliła się Katarzyna Cendrowska. Ogólnie rzecz biorąc, dominantą przedsiębiorstwa jest transport samochodowy, obejmujący 15 krajów, zatrudniający 11 tys. pracowników, dysponujący 1,6 mln. m.kw. powierzchni magazynowej, flotą 13 500 środków transportu, przewożący 13 mln przesyłek rocznie .  Każdego rana od poniedziałku do piątku z platform w Rzeszowie i Gliwicach ruszają tiry do: Oradei, Cluj i Sibiu – gdzie czas dostawy towarów (w systemie tam i z powrotem) wynosi 48 godz., oraz do: Bukaresztu, Baia Mare, Craiova, Roman i Bazau – 72 godz.

Przedstawiono też działania ARP stymulujące ekspansję pomorskiego biznesu na zagraniczne rynki. W roku 2024 będzie prowadzony Broker 2.0, będący kontynuacją Pomorskiego Brokera Eksportowego z budżetem 90 mln zł ( na całość działań, nie tylko na Rumunię). Będzie system specjalistycznych usług doradczych SPECTRUM, oraz promocja marki innowacyjnych Małych i Średnich Przedsiębiorstw – ogłoszenie naboru nastąpi 14. 09. 2023. Punkt informacyjny Funduszy Europejskich dla Przedsiębiorców w Gdańsku mieści się przy Alei Grunwaldzkiej 472D (w budynku Olivia Six), w siedzibie ARP.


Anna Kłos