fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

18. Gdańska Jesień Pianistyczna

 

 

Gdańska Jesień Pianistyczna 2023 malowana dźwiękiem

Zapraszamy na osiem niezwykłych spotkań z fortepianem. Od 9 do 24 listopada potrwa najważniejszy festiwal muzyczny na Pomorzu z fortepianem w roli głównej. 18. Gdańska Jesień Pianistyczna w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance to spotkanie z wybitnymi pianistami z całego świata.

 

GJP rozpocznie się oryginalnie, bo recitalem. Jako pierwszy wystąpi francuski pianista Marc Laforêt – laureat Fundacji Yehudiego Menuhina oraz pierwszej nagrody za interpretacje muzyczne od Del Duca Foundation. Zwyciężył w Young Concert Artists International Auditions w Nowym Jorku (1985). Zdobył również II nagrodę (srebrny medal), nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków oraz nagrodę publiczności podczas XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (także 1985). Artysta jest dziś regularnie zapraszany przez najlepsze zespoły świata. W czwartek 9 listopada zagra Estampes i Préludes Claude’a Debussy’ego oraz walce, mazurki, a także Nokturn Des-dur i Scherzo b-moll Fryderyka Chopina.

Bohaterem pierwszego z trzech koncertów symfonicznych (piątek 10 listopada) w ramach GJP jest świetny austriacki pianista Ingolf Wunder, któremu międzynarodowy rozgłos także przyniósł Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tyle że w 2010 roku, z którego wrócił z II Nagrodą oraz nagrodą za najlepsze wykonania poloneza i koncertu, a dla wielu obserwatorów to on był najlepszym uczestnikiem Konkursu. W 2019 roku artysta zaczął występować w podwójnej roli: pianisty i dyrygenta, prowadząc zarówno koncerty fortepianowe, jak i repertuar symfoniczny. Tym razem zaprezentuje się jako pianista – wraz z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prowadzoną przez jej szefa artystycznego George’a Tchitchinadze z Gruzji, wykona Koncert fortepianowy nr 21 C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Orkiestra pod batutą swojego szefa wykona VII Symfonię E-dur Antona Brucknera.

Ewa Pobłocka to osobowość artystyczna, którą na GJP gościć będziemy w niedzielę 12 listopada. Ta wybitna pianistka i pedagog od wielu lat związana jest z Gdańskiem, bo tutaj jej talent artystyczny dojrzewał podczas studiów na ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki). Laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), podczas którego otrzymała również nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, choć oczywiście laury na najważniejszym konkursie pianistycznym w Polsce jej bogatego dossier nie wyczerpują. Artystka prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie od października 2018 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Fortepianu. Często zasiada w jury krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych. Podczas swojego recitalu w PFB wykona tom II Das Wohltemperierte Klavier Jana Sebastiana Bacha.

Żywiołowy hiszpański pianista Juan Pérez Floristán zagra w Filharmonii w poniedziałek 13 listopada. Ten 30-letni obecnie artysta z Sewilli błysnął talentem już w 2015 roku, gdy wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Palomy O’Shei w hiszpańskim Santander, zdobywając także Nagrodę Publiczności. Tego samego roku otrzymał I Nagrodę w Konkursie Steinwaya w Berlinie. W 2021 roku wygrał niezwykle prestiżowy Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs Pianistyczny im. Artura Rubinsteina w izraelskim Tel Awiwie w 2021 roku (uhonorowano go również Nagrodą Publiczności). Juan Pérez Floristán wykona w Gdańsku Musica Ricercata György’a Ligetiego, Trzy tańce argentyńskie Alberta Ginastery, Suitę fortepianową op. 2 Motyle Roberta  Schumanna oraz Sonatę fortepianową nr 23 f-moll op. 57 Appassionata Ludwiga van Beethovena.

Drugi koncert symfoniczny Gdańskiej Jesieni Pianistycznej Orkiestra PFB zagra w piątek 17 listopada z dwoma polskimi artystami. Filharmoników poprowadzi ceniony maestro Antoni Wit, współautor autobiograficznej książki „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci”. Gdański pianista Maciej Gański w ostatnich odsłonach GJP przybliżał twórczość Philipa Glassa, tym razem sięgnie do muzyki patrona Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Fryderyka Chopina. Artysta jest laureatem ponad dwudziestu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus (Dania) czy VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Vila de Capdepera na Majorce (Hiszpania). Tym razem wraz z Orkiestrą PFB wykona dwa dzieła Fryderyka Chopina: Fantazję na tematy polskie A-dur oraz Wariacje B-dur op. 2 na temat Là ci darem la mano z opery Don Giovanni W.A. Mozarta. Usłyszymy również Uwerturę do opery Tankred Gioacchina Rossiniego oraz V Symfonię D-dur Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

 

 

Jedyny duet fortepianowy tegorocznej GJP zagra w Sali Koncertowej w niedzielę 19 listopada. Wystąpią dwaj pochodzący z Korei Południowej bracia: Hyuk Lee i młodszy o siedem lat Hyo Lee. Hyuk Lee w 2016 roku, jako najmłodszy uczestnik w historii, wygrał X Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Ten utalentowany pianista koreański jest też laureatem III nagrody X Konkursu w Hamamatsu (2018) oraz I miejsca i nagrody za najlepsze wykonanie koncertu Moskiewskiego Konkursu Chopinowskiego dla Młodzieży (2012). Jest finalistą 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 roku. Z kolei jego 16-letni obecnie brat Hyo Lee zaczął się uczyć gry na fortepianie i skrzypcach w wieku 5 lat. W 2017 roku został laureatem IV międzynarodowego konkursu Astana Piano Passion w Nur-Sultan (Astana). Rok później zdobył I nagrodę na fortepian i Grand Prix na skrzypce na Międzynarodowym Konkursie Diament Muzyczny w Moskwie. W 2021 roku otrzymał III nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Arthur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy. W Gdańsku bracia zagrają na dwa fortepiany kompozycje Astora Piazzolli (Adiós Nonino i Libertango), a także Karnawał zwierząt Camille’a Saint-Saënsa. Ponadto usłyszymy w ich wykonaniu Sinfoniettę Nikołaja Kapustina, Scaramouche Dariusa Milhauda oraz Fantazję na tematy z opery Porgy and Bess George’a Gershwina.

Leszka Możdżera nikomu bliżej przedstawiać nie trzeba. Ten wirtuoz fortepianu wielokrotnie udowadniał, że należy do mistrzów w swoim fachu, któremu tradycyjne brzmienie instrumentu nie wystarcza. Grywa np. w niższym stroju 432 Hz zamiast klasycznego 440 Hz, jak na swojej ostatniej płycie Composites. Na strunach instrumentu chętnie umieszcza różne przedmioty, modyfikując dźwięki i eksperymentując, otwierając się na nowe brzmienia i artystyczne kooperacje. Podczas koncertu w środę 22 listopada w Sali Koncertowej zagra wraz z przyjacielem i doskonałym perkusistą z Izraela Zoharem Fresco, specjalizującym się w grze na bębnach obręczowych. Wraz z Leszkiem Możdżerem od 2005 roku współtworzy Leszek Możdżer Dream Team, czyli trio Możdżer/Danielsson/Fresco, wraz z basistą Larsem Danielssonem. Leszek Możdżer i Zohar Fresco zagrają kompozycje własne i wykonają improwizacje na polskie tematy filmowe.

Gdańską Jesień Pianistyczną, która w 2023 roku wkracza w pełnoletność, zwieńczy koncert symfoniczny, którego solistą jest Jean-Efflam Bavouzet. Laureat I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Beethovena w Kolonii w 1986 roku pochodzi z Francji. To pianista o międzynarodowej sławie, wielokrotnie nagradzany za nagrania słynnych dzieł fortepianowych Siergieja Prokofiewa, Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela, za które otrzymywał m.in. prestiżowe Gramophone Classical Music Awards. Bavouzet wystąpi wraz z Orkiestrą PFB pod batutą świetnego estońskiego dyrygenta Olariego Eltsa. W wykonaniu francuskiego pianisty usłyszymy Valses nobles et sentimentales Maurice’a Ravela i Fantazję na fortepian i orkiestrę Claude’a Debussy’ego. Orkiestra pod batutą Eltsa wykona również Uwerturę nr 2 Es-dur Louise’a Farrenca oraz XXXVIII Symfonię Ddur zwaną Praską Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 

Szczegółowe informacje na stronie www.filharmonia.gda.pl.

Spotkajmy się w Filharmonii!