fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Ekologiczna współpraca gdańskiego lotniska z dealerami Mercedesa

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy zawarł umowę z Mercedes-Benz BMG Goworowski
i Mercedes-Benz Witman na dostawę w sumie ośmiu bezpiecznych i luksusowych samochodów elektrycznych. Część trafiła do działu operacyjnego lotniska, część do obsługi tzw. ViPów.  Zarówno prezes Lotniska Tomasz Kloskowski, jak przedstawiciele obu wymienionych firm, zapewniają, że  jest to przejaw wspólnego zaangażowania w innowacyjność, dbałość o ekologię oraz podniesienie jakości obsługi klientów.

 

„Wprowadzamy do naszej floty samochody zeroemisyjne marki Mercedes-Benz i już dziś wyruszamy we wspólną drogę do dekarbonizacji. W trosce o środowisko i klimat chcemy systematycznie redukować swój ślad węglowy, a pojazdy z napędem elektrycznym wraz
z niezbędną infrastrukturą do ich ładowania to jest nasz pierwszy ruch w tym wyścigu do lepszej przyszłości. Cieszymy się z owocnej i profesjonalnej współpracy z liderami na rynku sprzedaży ekologicznych i luksusowych aut, BMG Goworowski i Witman”
podkreśla  Tomasz Kloskowski –  Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

BMG Goworowski i Witman dostarczyli na lotnisko w pełni elektryczne samochody do obsługi pasażerów VIP: dwa 7-osobowe EQV oraz EQS i EQB. Do zadań operacyjnych przekazane zostały trzy Mercedesy EQA i jeden EQB. Mają od 190 do ponad 200 KM, zasięgi nawet do 445 kilometrów.

I ty możesz zostać ViP-em

„Pasażerowie VIP oczekują nie tylko najwyższej klasy usług, ale również coraz częściej poszukują rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dostarczając im najnowocześniejsze pojazdy elektryczne, Mercedes-Benz spełnia te oczekiwania, łącząc luksus z odpowiedzialnością za środowisko” – twierdzi Bogdan Goworowski Prezes Zarządu BMG Goworowski.

Zachwala też zalety mercedesów:

– „Nasze pojazdy elektryczne stanowią szczyt technologiczny, oferując nie tylko cichą i wygodną jazdę, ale także minimalizując wpływ na środowisko dzięki zeroemisyjnej eksploatacji. Jest to szczególnie ważne dla lotniska, które dąży do redukcji swojego śladu węglowego i promowania zrównoważonego transportu.

 W ramach usługi VIP Port Lotniczy oferuje swoim klientom pobyt w komfortowym salonie  zarówno przed podróżą, jak po wylądowaniu w Gdańsku (gdyby np. czekali na przesiadkę w podróży). I co jest dużą zaletą dla wiecznie będących w deficycie czasu, korzystają oni z przyspieszonej, indywidualnej odprawy biletowo-bagażowej oraz
podobnej kontroli bezpieczeństwa. Mogą bez ograniczeń dokonywać zakupów w lotniskowych sklepach, a także są zawożeni (mercedesami) do samolotu.

Okazuje się, że z tych luksusów może korzystać każdy – pod warunkiem wykupienia usługi za 300 zł. Można też, o ile przy lotniskowym parkingu nie czeka pojazd do dyspozycji  ViPa,  poprosić o zawiezienie do wybranego miejsca, ale to już nie mieści się w lotniskowym pakiecie, więc trzeba zapłacić ekstra.

Skorzystają nie tylko ViPy

Paweł Stefaniak – Dyrektor Handlowy Mercedes-Benz Witman akcentuje, że współpraca z Portem Lotniczym Gdańsk wpisuje się nie tylko w globalną strategię marki Mercedes-Benz na uzyskanie zeroemisyjności do 2030 roku, ale również w lokalną strategię zwiększenia udziału aut elektrycznych w trójmiejskim rynku.

Szereg podejmowanych przez nas działań – informuje – programy drivingowe, umożliwiające jazdy testowe, szkolenia, kampanie, w tym również dostarczanie dla naszych partnerów aut z napędem elektrycznym, pozwala nam realizować te długoterminowe cele. Przekazanie łącznie pięciu w pełni zelektryfikowanych samochodów na potrzeby gdańskiego lotniska, daje nam szansę na zbudowanie większej świadomości wśród pasażerów oraz pozwala nam zaprezentować jak uniwersalne i komfortowe mogą to być auta. 

W dziale operacyjnym Portu Lotniczego nowymi elektrycznymi autami poruszają się na co dzień dyżurni portu, którzy kontrolują pola manewrowe lotniska. Samochodami jeżdżą także koordynatorzy ruchu lotniczego naziemnego, potocznie nazywani służbą Follow Me. Ponadto nowe auto ma teraz lotniskowy Żbik, czyli pojazd wyposażony w specjalne urządzenia do płoszenia ptaków i zwierząt. Nie trzeba tłumaczyć, jakim zagrożeniem dla lądujących lub startujących samolotów mogą być ptaki.

Dobre i sprawne samochody to ważny element pracy działu operacyjnego lotniska. Każdego dnia nasi pracownicy pokonują do 40 kilometrów po polach manewrowych, drogach startowej i kołowania portu. Niezmiernie ważne jest, by poruszali się w pracy bezpiecznymi, wygodnymi i ekologicznymi autami” – dodaje Prezes Tomasz Kloskowski.

Anna Kłos

Fot. Anna Kłos

Na płycie lotniska Od prawej Paweł Stefaniak – BMG Witman, prezes Lotniska Tomasz Kloskowski, Marek Szybilski – Mercedes Benz BMG Goworowski