fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

120 lat Politechniki Gdańskiej

Pierwsze informacje na temat obchodów roku jubileuszu rektor prof. Krzysztof Wilde przekazał dziennikarzom 10. lutego br, czyli w dniu imienin Wilhelma. Zbieżność niewątpliwie przypadkowa, choć prawda historyczna jest taka, że decyzje o powstaniu tej uczelni podjął Wilhelm II, ówczesny cesarz Niemiec i król pruski. Szybciutko posłowie pruscy uchwalili dotację 6 mln marek na realizację pomysłu monarchy.

 

5 lat od decyzji do realizacji

   W marcu 1900 roku przybył do Gdańska główny projektant pierwszych gmachów uczelni Albert Carsten, a budowa ruszyła już w sierpniu tegoż roku. Nad całością inwestycji czuwał Carsten – nie do końca, ponieważ pewne poprawki w projekcie cesarsko-królewska ręką naniósł sam Wilhelm II. Nie były dyletanckie, monarcha swego czasu studiował architekturę, która zawsze była jego pasją. Poprawiał też projekt obecnej siedziby kolei w Gdańsku przy ul Dyrekcyjnej. W 4 lata powstały gmachy o kubaturze 200 tys. m kw.. Uroczysta inauguracja działalności odbyła się 6 października 1904, z udziałem cesarza Wilhelma II oczywiście. Uczelnia nie tylko z zewnątrz pięknie wyglądała, ale także wnętrze urządzono na bogato, wszak miało  ślad cesarskiej ręki. Było w kolorach: brąz, zieleń i złoto, a w oknach najbardziej reprezentacyjnych sal były witraże. Kolumny z czerwonawego piaskowca i inkrustowane dębowe boazerie dopełniały reszty wystroju. Niestety te luksusy nie przetrwały II wojny światowej.

Pierwsi studenci rozpoczęli naukę już w 1904 r. Pierwszym rektorem został prof. Hans von Magold (matematyk), który dotrwał na tym stanowisku do roku 1925.

 

Oryginalna polityka naboru studentów.

Od początku działania uczelni władze w Berlinie starały się o zachowanie niemieckości uczelni, cudzoziemców co prawda przyjmowano na studia, ale ich ilość nie mogła przekroczyć 10%. Ciekawostką jest, że Polaków z terenów ówczesnej Rzeszy (więc Wielkopolski, Ślaska, Pomorza), nie uważano za cudzoziemców, natomiast byli nimi Niemcy z zaboru rosyjskiego i austriackiego. Przez szereg lat była to wyłącznie męska uczelnia. Pierwsza studentka pojawiła się wprawdzie przed II wojną, ale nie znamy ani jej nazwiska, ani roku przybycia, w każdym razie brać studencka przyjęła ją z honorami. Jako że wybrała architekturę, na desce kreślarskiej ustawiono bogato ozdobione krzesło i w uroczystym obchodzie obniesiono ją ulicami Wrzeszcza.

Pierwotną nazwę – Królewska Wyższa Szkoła Techniczna w Gdańsku (polskie tłumaczenie), zamieniono w czasach międzywojennych na Technische Hochschule der Freien Stadt Danzig (Politechnika Wolnego Miasta Gdańska).

 

Plany jubileuszowych uroczystości

 

Uczelnia świętować będzie przez cały rok, a plan obchodów przedstawił rektor PG prof. Krzysztof Wilde podczas spotkania z mediami, które odbyło się w nowej strefie wypoczynkowej dla studentów w budynku Hydromechaniki PG.

W wydarzeniu udział wzięli także inni przedstawiciele władz uczelni oraz naukowcy, doktoranci i studenci. Gośćmi honorowymi byli z kolei dyrektorki i dyrektorzy najlepszych techników i liceów na Pomorzu.

 

  • Z dumą świętujemy tę okrągłą rocznicę – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Nawiązując do lat ostatnich stwierdził:
  • Były to lata pełne pasji i zaangażowania w rozwój nauki, starań o poprawę codzienności całego społeczeństwa, a także kształcenia wyspecjalizowanych kadr na potrzeby rynku pracy. Nasze mury co roku opuszcza kilka tysięcy absolwentek i absolwentów, którzy z dumą niosą w świat imię naszej Alma Mater. Dziedzictwo PG to fundament, który bardzo pomaga nam wykorzystywać nasz dzisiejszy potencjał, zapał do pracy i rosnące możliwości. Liczę, że kolejne lata przyniosą nam jeszcze więcej sukcesów.

 

Wśród wydarzeń jubileuszowych znalazły się głównie inicjatywy naukowe, sportowe i kulturalne, m.in.: koncert plenerowy na placu przed Gmachem Głównym (czerwiec), premiera filmu o słynnej naukowczyni z PG, doc. Mariannie Sankiewicz (luty), Bałtycki Festiwal Nauki (maj), Dzień Młodego Naukowca (maj lub czerwiec), czy szkoła letnia dla uczennic i uczniów szkół średnich “Politechnika Talentów” (wrzesień).

Centralnym punktem obchodów będzie Święto Uczelni zaplanowane na 20-22 czerwca. Odbędzie się wtedy zgromadzenie Konwentu Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, zjazd absolwentów, a także wyścigi smoczych łodzi o puchar Rektora. Wtedy również odbędzie się wspomniany koncert plenerowy, który będzie otwarty dla mieszkańców i turystów.

Ważnym wydarzeniem będzie też zaplanowane na jesień otwarcie Centrum Ekoinnowacji PG – jednej z najnowocześniejszych placówek w Europie służących „zielonym” innowacjom i technologiom.

 

Politechnika chce sobie zapewnić jak najlepszych nowych studentów

Od wielu lat jest partnerem rankingu najlepszych liceów i techników prowadzonego przez fundację „Perspektywy”. To na PG co roku odbywa się gala wręczenia nagród najlepszym szkołom na Pomorzu i tak samo będzie 21 marca 2024 r., podczas Dnia Otwartego PG. Niemniej wyniki rankingu już zostały podane

–  Bardzo nam zależy, żeby uczennice i uczniowie tych szkół wybrali PG jako miejsce do studiowania – mówiła prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich Podejmujemy rozmaite działania skierowane właśnie w ich kierunku, jako uczelnia stwarzamy coraz więcej możliwości, by uczyć się u nas efektywnie, w komfortowych warunkach i dobrej atmosferze.

Wśród liceów najlepsze okazały się:

  • III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni,
  • V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku,
  • Gdańskie Liceum Autonomiczne w Gdańsku.

Wśród techników triumfowały:

  • Technikum nr 4 w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
  • Technikum w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku,
  • Technikum nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach.

 

Wybrane projekty i możliwości obecnej młodej kadry PG

 W ramach inauguracji obchodów, naukowcy, z rozmaitym doświadczeniem, stażem i obszarem zainteresowań, przedstawili mediom swoje projekty.

Najpierw, w pełną ciekawostek podróż w przeszłość uczelni, zabrała gości spotkania dr Agnieszka Szuta z Wydziału Architektury PG. Następnie uwaga skierowała się na Dominikę Bagińską, studentkę mechatroniki i przewodniczącą Astrofizycznego Koła Naukowego PG, która opowiedziała o działaniach koła i staraniach o zwycięstwo w międzynarodowym konkursie kosmicznych technologii – Direction: Space!

Kolejne wystąpienie należało do doktoranta Szkoły Doktorskiej PG i stypendysty słynnego stypendium Fulbrighta, Jakuba Baczyńskiego-Kellera, który zajmuje się procesem regeneracji tkanek, a w szczególności regeneracją układu nerwowego. Uczony, badając zjawisko samoistnej regeneracji organów u niektórych przedstawicieli fauny (np. jaszczurki, która traci ogon w sytuacji zagrożenia, ale organ ten później jej odrasta), zajął się pobudzaniem procesu analogicznego w zakresie odbudowy połączeń nerwowych u człowieka. Wszak w życiu płodowym taka zdolność występuje. Nasz młody uczony badania swe będzie rozwijał w USA , w Massachusetts.

Następnie swój projekt badawczy, dotyczący procesów chemicznych oczyszczania wody i ścieków, omówił prof. Grzegorz Boczkaj.

Anna Kłos

Fot. Anna Kłos

Rektor Krzysztof Wilde (z lewej) i dziekani PG

Zwycięzcy w kategorii techników

Dyr Technikum nr 4 w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku Wojciech Władzinski Zwycięzcy w kategorii liceów Zwycięzcą w kategorii liceów od lat jest III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Kieruje nim dyr Wiesław Kosakowski