fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Spotkanie organizacji gospodarczych i pracodawców z Minister Zdrowia Panią Izabelą Leszczyną

W siedzibie Konfederacja Lewiatan odbyło się w dn. 24 stycznia br. spotkanie organizacji gospodarczych i pracodawców z Minister Zdrowia Panią Izabelą Leszczyną. Naszą organizację reprezentował Tomasz Augustyniak – Koordynator Forum Ochrony Zdrowia Pracodawców Pomorza.
 

Tematy, które zostały poruszone z naszej strony to:

  1. Wyceny świadczeń (z odrębnym podkreśleniem finansowania SOR i Izb Przyjęć, Psychiatrii).
  2. Problemy z dostępnością do świadczeń spowodowane ograniczeniami po stronie publicznego płatnika w zakresie finansowania m.in. programów lekowych oraz w zakresie kontraktowania diagnostyki (mamy na naszym terenie jedyny w województwie i zapewne także wyjątkowy w skali kraju przypadek odmowy zakontraktowania przez NFZ świadczeń z zakresu diagnostyki MRI i TK w lokalizacji realizacji świadczeń onkologicznych), itp.
  3. Ratownictwo medyczne (wymogi dotyczące personelu).
  4. Dostępność kadr i szkolenie.
  5. Realizacja ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej.
Ponadto poruszono szereg ważnych tematów, dotyczących między innymi:
🏥 finansowania systemu opieki zdrowia,
💻 cyfryzacji,
🩺 profilaktyki,
⚕️ rynku aptecznego,
💊 produkcji leków w Polsce.
 
Jako reprezentanci pracodawców przedstawiono minister obszary, w których biznes może wzmacniać powszechny system ochrony zdrowia.
Zwrócono też uwagę na problemy, z którymi mierzą się przedsiębiorcy wdrażający przepisy znowelizowanej ustawy refundacyjnej oraz przedstawiono fatalne skutki reformy Apteka dla Aptekarza 2.0 (#AdA2), przyjętej w ekspresowym tempie i z pominięciem wszelkich standardów.
W spotkaniu wzięło udział kierownictwo Lewiatana (w tym dr Henryka Bochniarz i Henryk Orfinger) oraz przedstawiciele firm i organizacji członkowskich (między innymi Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, Pracodawcy dla Zdrowia, Krajowi Producenci Leków, PharmaNET, Philips Healthcare).
 
Minister Izabela Leszczyna podeszła ze zrozumieniem do postulatów pracodawców.
 
Nie odczekujemy od minister natychmiastowych decyzji. Chcieliśmy uczciwie i wprost powiedzieć o problemach i wyzwaniach – powiedziała 𝗱𝗿 𝗛𝗲𝗻𝗿𝘆𝗸𝗮 𝗕𝗼𝗰𝗵𝗻𝗶𝗮𝗿𝘇, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
 
Źródło: Konfederacja Lewiatan, Tomasz Augustyniak
 
Minister Zdrowia Izabela Leszczyna
 
dr Henryka Bochniarz i Mister Zdrowia na pierwszym planie Henryk Orfinger, dr Henryka Bochniarz oraz Minister Zdrowia Izabela Leszczyna Uczestnicy spotkania