fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Ekspansja Northvoltu w Gdańsku

Przezacna, przesympatyczna, potężniejąca – takimi przymiotnikami komplementowano szwedzką firmę Northvolt, której przedstawicielstwo w dniu 25. stycznia 2024 roku zapowiedziało, że tworzy w Gdańsku Centrum Skalowania Biznesu wraz z Centrum Badawczo – Rozwojowym w dziedzinie usług IT. To odpowiedź na szybkie tempo wzrostu i potrzebę poszukiwania zrównoważonych rozwiązań zapewniających rozwój i efektywność firmy.

Najbardziej zielona bateria energii w świecie

Firma Northvolt, globalny producent ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w zrównoważony sposób, ma swe korzenie w Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie pojawiły się pierwsze pomysły i technologie magazynowania energii elektrycznej wytwarzanej przez jej źródła niestabilne, acz ekologiczne. Mają one to do siebie, że czasem tworzą nadprodukcję energii, a czasem wcale. Podstawą jest zatem posiadanie magazynów energii, do których można sięgnąć w okresach bez produkcji. Wiedzę na ich temat przenieśli na nasz kontynent dwaj szwedzcy inżynierowie – naukowcy. Firma, przez nich stworzona, szybko się rozwija i aktualnie zatrudnia  5,5 tys. pracowników na całym świecie, w tym ponad 350 w swojej fabryce Northvolt 2, usytuowanej na terenie Portu Gdańsk, w dzielnicy Stogi.  W najbliższej przyszłości Northvolt znaczną część ekspansji i wzrostu zatrudnienia przewiduje w Europie, gdzie produkowane są już ogniwa bateryjne w pierwszej giga-fabryce w Szwecji. Do wyprodukowania owych ogniw używana jest energia pochodząca z energetyki wodnej, dlatego to serce przedsiębiorstwa zostało ulokowane na północy Szwecji, gdzie z górzystych terenów wartko spływają rzeczki i strumienie mogące poruszać turbiny. Ogniwa te i ich części uzupełniające łączy się w całość w fabrykach umiejscowionych w innych krajach, w tym w Gdańsku. Planowana jest budowa kolejnego zakładu produkcyjnego o podobnej skali w Niemczech. Spółka przygotowuje się również do realizacji inwestycji w Kanadzie.

 

Stabilność finansowa i dochodowość

Przedsiębiorstwu udaje się systematycznie zdobywać potrzebne środki finansowe, w tym ze sprzedaży produktów. Niestety pracuje tylko na eksport.

Jak mówi Robert Chryc – Gawrychowski, prezes spółki Northvolt Poland, od 2016 roku, czyli swego założenia, firma pozyskała finansowanie na realizację „marzeń o produkcji najbardziej zielonej baterii na świecie” w postaci kapitału własnego i dłużnego oraz grantów w wysokości w sumie blisko 13 miliardów dolarów. Portfel zamówień firmy do 2030 roku ma z kolei wartość 55 miliardów dolarów. Główne profile produkcji to:

  • Motoryzacja, czyli wytwarzanie baterii do pojazdów samochodowych,
  • Magazyny energii używane tam, gdzie nie ma możliwości korzystania z energii sieciowej,
  • Przemysł – korzystanie z zasilania bateryjnego tam, gdzie z innych względów jest to bardziej wygodne lub opłacalne niż z tradycyjnych źródeł energii, np. w kopalniach, gdzie maszyny są zasilane silnikami spalinowymi wytwarzającymi spaliny, które trzeba jakoś odprowadzić z wnętrz, przy zasilaniu bateryjnym tego problemu nie ma.

Centrum Skalowania Biznesu

To będzie dużo więcej niż produkowanie baterii. Pierwszą częścią nowego pionu będzie Northvolt Global Scaling Services. Pracownicy nowej spółki – Northvolt Global Scaling Services – będą wspierali Northvolt w obszarach: finansów i księgowości, zakupów, zarządzania łańcuchem dostaw oraz usług IT i HR:
– Z ogromną satysfakcją ogłaszamy kolejny krok milowy w rozwoju działalności Northvolt w Polsce. Dotychczasowe doświadczenia związane z funkcjonowaniem firmy w Gdańsku udowodniły, że jest to dobre miejsce do inwestowania, przede wszystkim dzięki możliwości zatrudnienia utalentowanych i zaangażowanych pracowników, którzy mieszkają w regionie – informuje  Robert Chryc-Gawrychowski, podkreślając, że Centrum Skalowania Biznesu  to odpowiedź na szybkie tempo wzrostu i na potrzebę poszukiwania zrównoważonych rozwiązań zapewniających dalszy rozwój i efektywność firmy.

 

Drugi pion to Centrum Badawczo-Rozwojowe w dziedzinie usług ITI

– Nasze ambicje związane z Northvolt Global Scaling Services wykraczają daleko poza standardy centrum usług wspólnych. Zależy nam na pracownikach, którzy nie tylko będą przeprowadzać procesy już wypracowane w firmie, ale również uczestniczyć w tworzeniu nowych rozwiązań – tłumaczy Alexander Streif, wiceprezes ds. doskonałości łańcucha dostaw i skalowania biznesu w Northvolt.

 

Rekrutacja pracowników

 – Z rozpoczęciem rekrutacji na pełnych obrotach czekaliśmy do oficjalnego ogłoszenia otwarcia Centrum. Zaczynamy od naboru pracowników do zespołu zakupów, księgowości oraz IT. Kolejnym krokiem będzie rekrutacja do działu HR i częściowo w zespole finansów. Do końca roku planujemy zatrudnić w Centrum w sumie 90 osób. Będziemy je rozwijać proporcjonalnie do rozwoju całej firmy. Nie planujemy transferów pracowników z innych miejsc w Europie, czy na świecie, w których Northvolt jest obecny. Chcemy się rozwijać w oparciu o lokalne kadry – zapewnia wiceprezes.

 

Samorządowcy chcą tworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju biznesu

Podczas uroczystości głos zabrał wicemarszałek Wiesław Byczkowski, który zapewnił, że Pomorze chce i potrafi zapraszać inwestorów z różnych branż, a jego władze wiedzą, że nowoczesne usługi biznesowe to filar gospodarki. Około 40 tys. osób zatrudnionych jest w tym sektorze. Wobec tego usatysfakcjonowany jest rozwojem i ambicjami takiej firmy jak Northvolt.

 

Aby nasza najwartościowsza młodzież nie uciekała za granicę, ale stąd pracowała globalnie

– Myślę, że ogłoszenie dalszego rozwoju właśnie u nas, w Gdańsku, na Pomorzu, w Polsce, świadczy o tym, że jest im tu dobrze, że tymczasowa współpraca i tworzenie warunków do rozwoju biznesu u nas są po prostu dobre – podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Tydzień temu Rada Miasta Gdańska przyjęła programy rozwoju do naszej Strategii Gdańsk 2030 plus, gdzie bardzo wyraźnie stawiamy na wsparcie właśnie tego rodzaju biznesów, myśląc odpowiedzialnie o przyszłości, nie tylko o środowisku naturalnym, ale także o rozwoju talentów tutaj, na miejscu. Patrząc na plany Northvolt w Gdańsku, od razu przychodzi na myśl pytanie „Skąd my weźmiemy ludzi?”, bo kadry to jest dziś wyzwanie. Konkurujemy dziś o specjalistów i to też wyzwanie dla naszych uczelni.

 

Anna Kłos

Fot. Wiesław Malicki

Od lewej: Dariusz Nieć z ministerstwa rozwoju technologii, Alexander Streif, wiceprezes Northvolt, Robert Chryc-Gawrychowski, prezes polskiej spółki Northvolt, Wiesław Byczkowski wicemarszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska

Jako że Northvolt jest firmą należącą do Pracodawców Pomorza, prezes tej organizacji Tomasz Limon pogratulował prezesowi Robertowi Hryc-Gawrychowskiemu osiągnięć i życzył dalszego rozwoju

Kierownictwo Northvolt Polska – prezes Robert Hryc-Gawrychowski i wiceprezes Alexander Streif Magdalena Pramfelt – konsul honorowa – generalna Szwecji w Gdańsku, prezeska Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej, cieszyła się z osiągnięć szwedzkiej firmy Northvolt w Gdańsku i jej prezesa Roberta Hryc-Gawrychowskiego