fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Gala urodzinowa  gdańskiego lotniska na wymiar półwiecza

5 kwietnia 2024 w AmberExpo odbyła się uroczysta gala z okazji 50 rocznicy powstawania lotniska w obecnej lokalizacji w Gdańsku i 30-lecia powołania spółki Port Lotniczy. Prezes Tomasz Kloskowski zaprosił na tę uroczystość około 1200 osób. Kto nie znalazł się w tym gronie, w życiu biznesowo-polityczno-towarzyskim Trójmiasta i regionu, nie liczył się wcale.

 W wydzielonej strefie najbliżej sceny spotkaliśmy tych, którzy w rozwoju naszego portu lotniczego odegrali najważniejszą rolę, w tym profesora Andrzeja Rucińskiego. Profesor jest guru obecnego prezesa Tomasza Kloskowskiego, którego ocenia on w sposób następujący:

 • To najlepiej zarządzający lotniskiem w całej Polsce. Zatrudnia mniej ludzi niż porty, które obsługują pół tyle pasażerów. Pracowity, mobilny, szybki.

Profesor wspomina też czasy kiedy zwrócił uwagę na ówczesnego studenta Uniwersytetu Gdańskiego:

 • Pisał pracę magisterską u mojej żony i ona była zachwycona jego inteligencją i dociekliwością. Wtedy przyjrzałem mu się bliżej. Najpierw zaproponowałem mu etat na uczelni. Ale ja sam uważałem, że naukowiec powinien być też praktykiem biznesu, więc zaangażowałem się w projekt lotnisko w Rębiechowie, pomyślałem, że przyda mi się tam młody, przebojowy, ambitny człowiek. Myśl tę od razu przekułem w czyn, zaczepiłem Tomasza na korytarzu i zapytałem czy chciałby przeorganizować swą karierę naukową na biznesową . Dałem mu dzień do namysłu, ale jemu wystarczyła godzina, zgodził się. To też mi się spodobało, bo prawdziwy lider musi umieć podejmować szybko nawet trudne decyzje. Niemniej zaczynał od skromnej funkcji (i pensji) pracownika działu marketingu. Chciałem, aby się uczył lotniska od dołu i od podstaw. Szybko się uczył. Kiedy zaproponowałem go 28-latka na stanowisko wiceprezesa portu lotniczego, władze centralne aż się wzdrygnęły. Na szczęście mogłem użyć argumentu, że ówczesny prezydent Warszawy jest tylko rok starszy. Od tego czasu z dużym uznaniem i satysfakcją obserwuję jak Tomek prowadzi placówkę drogą sukcesu, sprawnie omijając po drodze rozmaite rafy i z wrodzonym optymizmem podejmując się nowych wyzwań.

 

Uroczystość zaszczycili też kolejni po profesorze Rucińskim prezesi portu – Witold Górski i Włodzimierz Machczyński.

Witold Górski zarządzał lotniskiem w latach 1997 -98. Były to czasy przełomu między dwoma systemami polityczno-gospodarczymi. Jeden ustrój padał, drugi się rodził i nie do końca było wiadomo jaki. Wspomina, że w podniebnej branży trzeba było jeszcze pełzać przy ziemi:

 • Jeszcze nie było tzw. otwartego nieba, ani Strefy Schengen. Pasażerów przewijało się przez nasz port lotniczy 200 do 220 tysięcy rocznie. Ale uczestniczyliśmy w wielkim dziele, bo to był jedyny po II wojnie światowej zbudowany od zera port lotniczy w Polsce. Ówczesne władze centralne wspierały tę inwestycję. Nad rozbudową lotniska czuwał ówczesny minister infrastruktury i gospodarki morskiej Bogusław Liberadzki. Wielkim przyjacielem był prezydent Aleksander Kwaśniewski, który w 1998 roku otwierał nowy terminal.

12 lat prezesem portu lotniczego był Włodzimierz Machnikowski. Za jego czasów wiele się działo, jeśli chodzi o rozwój przedsiębiorstwa, stymulowało je przede wszystkim wejście Polski do Unii Europejskiej. Prezes wspomina też barwne wydarzenia z kategorii towarzysko-biznesowej: wspólny rejs z prałatem Jankowskim, wyrazy uznania od króla gangsterów Nikosia, zabezpieczenie wylotu z Gdańska ówczesnej żony konsula honorowego Grecji, która wcześniej naraziła się sopockiej mafii swymi zeznaniami w prokuraturze. 

Na zaproszenie zarządu i właścicieli portu w wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele linii lotniczych z Polski i zagranicy, branży transportowej i turystycznej, lotniskowi kontrahenci, współpracownicy i przyjaciele. Wśród gości byli politycy, dyplomaci, urzędnicy, ludzie biznesu i mediów.

 

Nietradycyjne pomysły urozmaiciły oficjalną część uroczystości.

Galę uświetniły znane postacie pomorskiej kultury i sportu: aktorzy Dorota Kolak, Mirosław Baka, Grzegorz Gzyl i Bernard Szyc, muzyk i rockman Krzysztof Skiba i lekkoatletka Anna Rogowska. To oni wręczali szczególnie zasłużonym certyfikaty i statuetki, które powstały specjalnie z okazji gali urodzinowej. Wykonane zostały z brązu przez artystę rzeźbiarza Tomasza Radziewicza. Tytuł rzeźby to Wolność/Freedom. Jak twierdzi autor: „Inspiracją do jej stworzenia było logo lotniska i idea wolności, z którą wiąże się wszystko, co stanowi o współczesnym człowieku. Wolność jako wolność słowa, wolność ducha, myśli czy wolność w przemieszczaniu się i odkrywaniu świata”. (Statuetki , z powodu swego rozmiaru i wagi, miały zostać nagrodzonym pod wskazane przez nich adresy). Przerywnikami w trakcie  honorowania zasłużonych były występy artystyczne, w tym popularnej piosenkarki Reni Jusis, solistów i i baletu Teatru Muzycznego z Gdyni, Capelli Gedanensis, zespołu Bubliczki z Kaszub, pianistów i jazzmanów z Pomorza.

 

Uhonorowane zostały osoby, które wywarły duży wpływ na rozwój lotniska w Gdańsku:

 1. Lecha Wałęsa były Prezydent Rzeczypospolitej
 2. Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
 3. Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Gdańska; nagrodę odebrał Piotr Grzelak Zastępca Prezydenta Gdańska ds. Zrównoważonego Rozwoju i Inwestycji
 4. Wojciech Szczurek Prezydent Gdyni; nagrodę odebrała Katarzyna Gruszecka-Spychała Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki
 5. Magdalen Czarzyńska-Jachim po. Prezydenta Sopotu
 6. Jacek Karnowski poseł RP, były Prezydent Sopotu
 7. Andrzej Illków Prezes Zarządu spółki Polskie Porty Lotnicze
 8. József Váradi Prezes Wizz Air
 9. Dag Rasmussen Prezes i Dyrektor Generalny Lagardère Travel Retail
 10. Frédéric Chevalier Regionalny Dyrektor Operacyjny EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) i Dyrektor ds. transformacji Lagardère Travel Retail
 11. Andrzej Kacperski Prezes Zarządu Lagardère Travel Retail w Polsce
 12. Tomasz Buraś Dyrektor Zarządzający DHL Express Polska
 13. Roland Cracco Prezes Zarządu Interparking SA
 14. Agnieszka Pietkun Dyrektor Zarządzający, Departament Sektora Publicznego, Bank Pekao S.A.
 15. Jerzy Kwieciński Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.
 16. Karolina Kucel Kancelaria Kucel, Pachulska-Wandzilak i Partnerzy
 17. Agnieszka Pachulska-Wandzilak Kancelaria Kucel, Pachulska-Wandzilak i Partnerzy
 18. Andrzej Hass właściciel DORACO
 19. Angelika Cieślowska Prezes Zarządu DORACO
 20. Piotr Ciechowicz Przewodniczący Rady Nadzorczej Portu Lotniczego Gdańsk
 21. Jagoda Cymer pracownica Portu Lotniczego Gdańsk, Służba Ochrony Lotniska

 

 Port Lotniczy Gdańsk będzie się rozwijał i realizował kolejne inwestycje.

W bliskich planach jest budowa nowej płyty postojowej wraz z płytami odladzania samolotów. W ramach tego projektu będzie kilkanaście miejsc postojowych, w tym dla dużych jednostek, takich jak Dreamlinery czy nawet Airbusy A380.
Planuje się budową nowej bazy dla agentów obsługi naziemnej. Po oddaniu do użytku w 2023 roku nowego hangaru do serwisowania i napraw samolotów, wraz z firmą LS Technics lotnisko przymierza się też do budowy kolejnego, podobnego obiektu. Potrzeby na rynku MRO, czyli konserwacji, napraw i remontów samolotów są bowiem coraz większe. Docelowo na gdańskim lotnisku zmieni lokalizację wieża kontroli lotów. Wraz z rozwojem ruchu pasażerskiego i wzrostem liczby pasażerów będzie rozbudowywać infrastrukturę terminalową. W tym celu zapewne rozebrany zostanie budynek terminala pasażerskiego T1 i w tym miejscu zostanie wybudowany nowy.

Anna Kłos

Fot. Wiesław Malicki, Anna Kłos