Grenlandzkie przedsiębiorstwo Royal Greenland oficjalnie otworzyło 22 sierpnia 2024 swoje Europejskie Centrum Usług Wspólnych w Gdańsku. Zatrudnienie znajdzie w nim około 30 pracowników, którzy będą obsługiwać klientów na całym świecie. Royal Greenland dostarcza wysokiej jakości owoce morza z Północnego Atlantyku i Oceanu Arktycznego do konsumentów na całym świecie. Są one w pełni ekologiczne, ponieważ nigdy nie pochodzą z hodowli, tylko są dziko żyjące.
Grenlandia – największa wyspa
Grenlandia, największa wyspa na świecie, przewyższa powierzchnią Francję, Hiszpanię, Niemcy, Włochy i Wielką Brytanię razem wzięte, a mimo to ludność Grenlandii liczy zaledwie 56 000 osób. Zamieszkuje ona tereny wyłącznie wzdłuż wybrzeży, ponieważ środek wyspy przez cały rok jest zajęty przez pokrywę lodową.
Przedsiębiorstwo Royal Greenland Royal Greenland A/S
Mający główną siedzibę w Nuuk czempion gospodarczy jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w pełni należącą do Skarbu Państwa. Zatrudniając 2200 pracowników, sprzedaje rocznie około 100 000 ton owoców morza, generując około 700 milionów euro przychodu. Firma opiera się na bogatych tradycjach lokalnych społeczności rybackich Grenlandii, koncentrując się na gatunkach takich jak krewetki zimnowodne, halibut grenlandzki, krab śnieżny, dorsz i tasza. Rybacy wyładowują swoje połowy w ponad 38 zakładach wzdłuż zachodniego wybrzeża Grenlandii i atlantyckiej Kanady. Flota Royal Greenland operuje na Północnym Atlantyku i Oceanie Arktycznym, dostarczając świeże, różnorodne owoce morza i wspierając lokalne zatrudnienie. Historia Royal Greenland sięga roku 1774, kiedy to duńskie państwo rozpoczęło handel w Grenlandii. Wówczas powstał Królewski Grenlandzki Departament Handlu. W 1979 roku odpowiedzialność za handel przejął rząd Grenlandii, a niedługo potem nazwa Royal Greenland została ustanowiona jako znak towarowy dla grenlandzkich artykułów o szczególnie wysokiej jakości.
Robert – Jan Treebus – wiceprezes – mówi o firmie:
-Nasze przedsiębiorstwo zajmuje się odławianiem, przerobem i sprzedażą morskiego towaru. Ma 38 zakładów na Grenlandii. Mamy statki połowowo-przetwórcze. Mrożenie surowca odbywa się 2 godziny od połowu. Te zamrożone produkty mają certyfikat świeżości przez 7 dni. Centrum dystrybucyjne jest w Danii. Stamtąd towar rozsyłany jest po całym świecie. Nie eksportuje się go do Chin z tą etykietą, ponieważ nie jest możliwe dotarcie statku do tego kraju w czasie do 7 dni. Ubolewamy nad tym, ponieważ Chiny są ogromnym importerem żywności, a ich obywatele coraz chętniej nabywają produkty marki premium, czyli takie jak nasze. Przedsiębiorstwo prowadzi sprzedaż hurtową. Odbiorcami są duże sieci handlowe.
Czy nasze produkty są do dostania w Polsce? Być może są w sieci Biedronki, ale jeszcze nie oznakowane, wkrótce będą, aby klienci mogli odróżnić je od innych, które nie mają tak wysokich walorów ekologicznych jak nasze.
Dlaczego wybrali Gdańsk„
Wybraliśmy Gdańsk ze względu na dostępność wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników, bliskość Skandynawii oraz fakt, że jako firma zajmująca się owocami morza czujemy się komfortowo w mieście portowym. Polska posiada ponad 1500 Centrum Usług Wspólnych i jesteśmy dumni, że jesteśmy pierwszym z Grenlandii.” − powiedziała Susanne Arfelt Rajamand, dyrektor generalna Royal Greenland A/S.
Otwarcie nowego Europejskiego Centrum Usług Wspólnych (ECSS) Royal Greenland ma na celu poprawę obsługi klienta i efektywności operacyjnej. Aby osiągnąć to zamierzenie, firma zatrudni w najbliższym czasie ponad 30 wykwalifikowanych profesjonalistów. Trójmiejska inicjatywa jest kluczowym elementem szerszej strategii Royal Greenland, mającej na celu wspieranie wzrostu i innowacji, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich standardów, których oczekują klienci na całym świecie.
Gabriela Wasilewska-Gaweł dyrektor Royal Greenland Poland o gdańskiej placówce i jej pracownikach
- Poprzez zwiększenie naszej efektywności operacyjnej, dążymy do zapewnienia jeszcze lepszej obsługi naszym klientom. Pełne uruchomienie ESSC planowane jest do końca III kwartału 2024 roku, w tym zatrudnienie całości personelu. Pracownicy ESSC Gdańsk mówią językami krajów, które obsługują, co zapewnia skuteczną i spersonalizowaną komunikację z klientami. Od kiedy rozpoczęliśmy działalność, jestem pod wrażeniem mocnej motywacji naszych pracowników i szybkości, z jaką przenieśli zadania z różnych krajów do naszego Europejskiego Centrum Usług Wspólnych Royal Greenland w Gdańsku.
Zadowolone są władze województwa
Reprezentował je podczas uroczystości wicemarszałek pomorski Leszek Bonna. Powiedział on:
„Z przyjemnością witamy pierwszą grenlandzką firmę, światowego lidera na rynku przetwórstwa owoców morza. Decyzja Royal Greenland o otwarciu Europejskiego Centrum Usług Wspólnych właśnie w Trójmieście jest potwierdzeniem, że oferujemy atrakcyjne warunki do rozwoju biznesu opartego na wysoko wykwalifikowanych kadrach a jakość obsługi, otwartość na potrzeby konkretnych firm to dodatkowe czynniki, którymi możemy konkurować o najbardziej wymagających inwestorów.”
Anna Kłos
Fot. Wiesław Malicki
Uroczyste przecięcie wstęgi. Pośrodku wicemarszałek Leszek Bonna i Susanne Rajamand Arfelt z zarządu Royal Greenland | Pośrodku wiceprezes Robert Jan Treebus |
Gabriela Wasilewska – Gaweł – dyr Centrum Usług Wspólnych w Gdańsku | Susanne Rajmand Arfelt – CEO Royal Greenland |