fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Dotacje unijne na kształcenie zawodowe

16 października w Urzędzie Marszałkowskim zostały podpisane umowy z przedstawicielami samorządów województwa pomorskiego na realizację projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+ z programu „Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027”. Wydarzenie dotyczyło dotacji unijnych dla pomorskich szkół zawodowych. Beneficjentami zostały samorządy województwa pomorskiego, w tym wszystkie powiatowe. Dofinansowanie szkolnictwa zawodowego to inwestycja nie tylko w edukację, ale także w przyszłość gospodarki regionu. Uczniowie szkół zawodowych to przyszli specjaliści, którzy będą napędzać rozwój regionu.

W nowej perspektywie finansowej konsekwentnie wspieramy szkolnictwo zawodowe, które jest kluczowe dla przyszłości naszego regionu. Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał do dofinansowania projekty o łącznej wartości ponad 184 milionów złotych, co ponownie wzmocni tę ważną sferę edukacji. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, wsparciem objętych zostanie ponad 22 tysiące uczniów – cieszył się marszałek Mieczysław Struk, który podpisywał umowy z samorządowcami wraz z wicemarszałkiem Marcinem Skwierawskim.

Projekt ten stanowi odpowiedź na najważniejsze i aktualne potrzeby rynku pracy. Ma na celu podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego poprzez dostosowanie szkół zawodowych do zmieniającej się gospodarki. W szczególności chodzi o potrzeby branż kluczowych dla naszego regionu – mechanicznej, transportu drogowego, spedycyjno-logistycznej, elektroenergetycznej i transportu wodnego. Będzie  realizowany w ścisłej współpracy z pracodawcami, co zapewni adekwatność wsparcia kierowanego do uczniów i nauczycieli do aktualnych potrzeb rynku pracy.

Uczniowie będą objęci wsparciem doradcy zawodowego, którego zadaniem będzie pomaganie młodym ludziom w świadomym kształtowaniu ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej. Zajęcia z tego zakresu będą prowadzone w taki sposób, aby nie powielać stereotypów płciowych oraz eliminować jakiekolwiek uprzedzenia związane z funkcjonowaniem kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Celem projektu jest także promocja szkolnictwa zawodowego wśród młodzieży jako ciekawej ścieżki kształcenia. Do tego potrzebne są odpowiednie narzędzia i odpowiednio poprowadzona komunikacja. Dlatego wykorzystywane do tego będą m.in. media społecznościowe gminy i szkół (w tym podstawowych), wydarzenia miejskie i szkolne oraz doradcy zawodowi.

 

Umowy zostały podpisane z następującymi jednostkami:

Powiat Wejherowski, Powiat Pucki, Miasto Słupsk, Powiat Człuchowski, „Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw”, Pozytywne Inicjatywy Edukacja spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Powiat Starogardzki, Powiat Kwidzyński, Gmina Miasta Gdańska, Powiat Sztumski, Powiat Kościerski, Powiat Lęborski, Powiat Bytowski, Powiat Malborski, Powiat Słupski, Powiat Gdański, „Powiatowy Cech Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Związek Pracodawców w Wejherowie”, Gmina Miasta Gdyni, Powiat Kartuski, Powiat Nowodworski, Gmina Miasta Sopotu, Powiat Chojnicki, Powiat Tczewski.

 

Anna Kłos

Fot. Anna Kłos

Beneficjenci programu wraz z wicemarszałkiem M. Skwierawskim