fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Nowatorskie pomysły młodych z Uczelni Fahrenheita

Unia Studentów oraz władze Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (PG, UG, GUMed), zorganizowały konferencję „Release the energy”.  Odbyła się ona 22 października 2024 roku na Dziedzińcu Fahrenheita w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej. Główni organizatorzy z Unii Studentów reprezentowali 3 uczelnie.  Byli to:

  • Anna Suchecka, Dorota Nagórska, Aleksandra Paluch z PG;
  • Bartosz Chojnacki, Hubert Czyż, Piotr Patalas z UG;
  • Patrycja Jachimek oraz Bogumiła Szymendera z GUMed.

 

Konferencja „Release the energy” nie tylko służyła wymianie wiedzy, ale przede wszystkim była przestrzenią do podjęcia tematów ważnych dla społeczności studenckiej, stanowiących o ich przyszłości – podkreśliła prof. Adriana Zaleska-Medyńska, dyrektorka Związku Uczelni Fahrenheita.

 

Dostosuj się albo giń

Prelekcję otwierającą konferencję wygłosił Łukasz Długowski, autor bloga mikrowyprawy.com. Przedstawił wyzwania dotyczące przetrwania w zmieniającym się świecie w oparciu o 2 przykłady z przyrody. – wilka i żubra. Zastanawiał się, jak to się stało, że wilki jako gatunek, przetrwały od ok. 2 mln lat. To dlatego, że potrafią wykorzystać ( a nawet tworzyć), warunki, które podnoszą ich szanse na sukces żywieniowy. Przykładowo: sarna jest od nich niewątpliwie szybsza, ale potrafią ją zagonić na zamarznięty staw lub jezioro (w zimie), gdzie nogi sarny się rozjeżdżają, albo na polanę pokrytą pniami ściętych drzew (w lecie), ponieważ nie potrafi tak sprawnie ich przeskakiwać jak wilk. Poza tym zawsze działają w grupie. Jeśli z jakiś powodów wilk zostaje sam, natychmiast szuka grupy – może się nawet przyłączyć do grupy psów, a nawet do żubrów.  Unikają wysoko wyspecjalizowanych zachowań lecz dostosowują się do zmian środowiska. Kiedy w Puszczy Białowieskiej zmniejszyła się populacja zwierzyny płowej, wilki zaczęły polować na bobry, których populacja się zwiększyła. Obliczają szanse powodzenia polowań, więc biorą na cel osobniki stare, chore, unikają zaś młodych i sprawnych. Podsumowując, kluczem do przetrwania nie jest w przypadku wilków eliminacja słabości, ale umiejętne ich wykorzystanie i adaptacja do zmian W ostatnich latach populacja wilków wzrosła, co jest skutkiem objęcia ich ochroną. O ile w 1975 roku było ich w Polsce tylko 73, w 2019 – 1886. 

Przed spółdzielczością (także energetyczną) jest przyszłość

Inż. Szymon Niewdana omówił zagadnienie pt. „Spółdzielnia Energetyczna i ukryty potencjał transformacji energetycznej”.

Przyznał, że owe spółdzielnie dopiero zaczynają powstawać, wprawdzie mają już sformułowaną podstawę prawną, ale brak praktyki. Zasady ich działalności są następujące: wytwarzanie i zapotrzebowanie mają zaspokoić potrzeby członków, ale nie ma mowy o sprzedaży energii na zewnątrz, instalacje OZE muszą zapewniać min. 70% potrzeb, minimalna liczba członków to 3 osoby prawne lub 10 fizycznych, obszar działania spółdzielni nie może przekraczać terytorium 3 gmin, sąsiadujących z sobą. Wśród zalet prelegent wymienił niezależność dostaw energii od krajowego systemu dystrybucyjnego. Zaprezentował istotną rolę spółdzielni energetycznych w procesie transformacji energetycznej oraz podkreślił, jak lokalne inicjatywy mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonego i efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Urząd Marszałkowski buduje wyspy energetyczne

Wystąpienie Łukasza Dąbrowskiego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego dotyczyło rozwoju wysp energetycznych i strategii energetycznych na Pomorzu. Prelegent wspominał o Pomorskim Archiwum Wysp Energetycznych, które jest częścią większej strategii Zielonego Ładu oraz celów województwa do 2030 roku. Kluczowym elementem jest idea tworzenia wysp energetycznych, czyli lokalnych systemów łączących producentów, konsumentów i prosumentów energii, które mają zwiększać lokalną niezależność energetyczną. Celem głównym jest, aby za 4 lata województwo pomorskie miało wystarczającą ilość energii elektrycznej i nie musiało jej importować, jak jest obecnie. W kwestii wysp energetycznych zostały zorganizowane (do końca roku 2023) pilotażowe warsztaty dla 5 gmin. Zgodnie z regulacjami UE (która finansuje ów pilotaż), wyodrębniono:

  • technologie niedojrzałe – biometan, zielony wodór, biopaliwa,
  • technologie dojrzałe – źródła geotermalne, fotowoltaika.

    Pozostałe bloki tematyczne

Innowacyjne biomikrożele, które mogą znacząco wspierać proces biodegradacji zanieczyszczeń ropopochodnych omówili Marina Galanina oraz Paweł Tumialis. W ramach dyskusji przedstawili kluczowe aspekty działania tych biomateriałów oraz ich potencjalne zastosowania w ochronie środowiska.

Uczestnicy konferencji zapoznali się też z innymi nowatorskimi tematami, np.

  • Generowanie wodoru na żądanie.
  • Metanol jako chemiczny magazyn zielonej energii.
  • Fotoelektrokataliza jako zielona technologia generowania wodoru.

Anna Kłos

Fot. Anna Kłos

Od lewej: prof. Adriana Zaleska – Medyńska, jej z-ca mgr Katarzyna Zygmunt, prorektor PG ds. nauki prof. Dariusz Mikielewicz

Uczestnicy konferencji