fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Kolorowy Jarmark Bożenarodzeniowy rozświetlił jesienną szarzyznę

Już wystartował w Gdańsku, tym razem wyjątkowo atrakcyjny, ponieważ celuje w I miejsce na podium w zmaganiach o tytuł  w konkursie Best Christmas Markets in Europe. O tym, który jarmark stanie się tym najlepszym w Europie zdecydują internauci. Link do konkursu znajduje się na stronie: https://jb24.gda.pl, która przekieruje w miejsce, gdzie wyszczególnione są wszystkie najlepsze europejskie jarmarki. Jedynym reprezentantem Polski jest Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Głosowanie potrwa do 27 listopada. Trzeba się spieszyć! Można głosować 1 raz dziennie z 1 adresu IP. W czasie głosowania można oddać łącznie 8 głosów, codziennie wspierając Gdańsk.

 

 W piątek, 22 listopada br. zaczęło się wielkie handlowanie

 

 Na Targu Węglowym, ulicach Bogusławskiego i Tkackiej, a także w Zbrojowni Sztuki i Zespole Przedbramia zagościło 196 kolorowych stoisk, oferujących cuda: wyjątkowe rzemiosło, rękodzieło oraz tradycyjne produkty świąteczne. Aż do 23 grudnia można kupować, miłośnicy smaków mogą spróbować potraw z 20  kuchni świata, a dzieci i całe rodziny skorzystać z licznych atrakcji.

 Dokładnie rzecz biorąc, ceremonia otwarcia wystartowała w sobotę, 23 listopada, o godzinie 15:45. Główne wydarzenie dnia zainaugurowała Bajkowa Parada. Parada, pełna kolorowych postaci, magicznych elementów, która wyruszyła spod Zbrojowni Sztuki, ul. Tkacką przeszła przez teren Jarmarku, a następnie dotarła do sceny na Targu Węglowym.

 

Jarmarkowe atrakcje

Tradycją Jarmarku są jego specjalne zakątki. Nowością jest Adwentowy Zakątek przy ul. Bogusławskiego, którego atrakcjami są Brama Adwentowa oraz Świetlny Dach. Na Targu Węglowym odwiedzający znajdą Bursztynowy Zakątek, czyli wyjątkową wystawę „Treasure Box of the Future / Kapsuła Przyszłości”, która odkrywa przed nimi nowoczesną formę bursztynu. Do Zespołu Przedbramia trafił Anielski Zakątek, w którym znajdują się cuda i cudeńka: iluminowane skrzydła anielskie, nastrojowe oświetlenie, a także altana do nagrywania cieni, czyli Instaspot, który stworzy nastrojowy teatrzyk cieni.

Zakątek Świątecznych Podróży z AmberSky jest jednym z ulubionych miejsc najmłodszych. Znajdują się tam takie atrakcje, jak: symulator VR – magiczne sanie św. Mikołaja, Gdańska Karuzela, oraz spinning coaster – Wirujące Beczki. Do zakątka dolicza się również Koło Widokowe na Ołowiance.  

Rozrywki dla małych i dojrzałych

W przerwach pomiędzy zakupami w strefach handlowych czy konsumpcyjnych,  można zainteresować się bogatym programem kulturalno-rozrywkowym. Zaliczają się do nich m.in. Świąteczne Wyzwania Rudolfa, czyli wyjątkowe animacje. Można spróbować rozwiązać zagadki, zakręcić kołem fortuny, albo zmierzyć się z wyzwaniem programu „Jaka to melodia?” w świątecznym wydaniu. Czym byłby świąteczny jarmark bez spotkań ze Świętym Mikołajem? Spokojnie, będzie ten przybysz z dalekiej Laponii. Grzeczne dzieci wybiorą się w Podróże Mikołaja i Królowej Śniegu. Chętni mogą wziąć udział w Warsztatach Międzypokoleniowych czy w Świątecznym Karaoke. 

Będą też poważniejsze wydarzenia i tematy. Muzeum Gdańska przypomni trudne czasy powojennej odbudowy Gdańska, opowieści o tym, jak wyglądały wtedy święta, będzie można wysłuchać na dziedzińcu Zespołu Przedbramia. Adwentowe pieśni z wież wysłuchamy w wersji carillonowej w wykonaniu Moniki Kaźmierczak.

 

Okazja do promocji pomorskiego regionu

Podczas Jarmarku pojawi się kolejne stoisko z pomorskimi produktami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – oddział w Pruszczu Gdańskim, na którym promowana będzie również akcja #KupujŚwiadomie.

Włączamy się również w tę piękną inicjatywę i chcielibyśmy, aby jarmark, który jest w samym sercu Gdańska był najpiękniejszym jarmarkiem w Europie – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Z jednej strony mamy wielkie tradycje bożenarodzeniowe, które w naszym kraju i na Pomorzu są obchodzone, a z drugiej strony chcielibyśmy pokazać siłę lokalnej gospodarki, między innymi pomorskie smaki. Ponad 60 procent stoisk, to są stoiska rodem z Pomorza. To, co jest zakorzenione od wielu lat w naszej tradycji, tradycji naszych rodzin, będziemy mogli posmakować tutaj. Znajdziemy tu przetwory, potrawy i przysmaki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, sołeckie inicjatywy, zachęcam do smakowania.

Jarmarkowe atrakcje zaczynają się na Bogusławskiego

Tegoroczna edycja wydarzenia niesie ze sobą kilka nowości. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku został rozszerzony o kolejny fragment ul. Bogusławskiego. Sięgać będzie do wysokości ul. Ogarnej. Tam też jest tradycyjna Brama Adwentowa, której okienka, w uroczysty sposób, będą otwierane w dniach 1-23 grudnia. Nad nową częścią jarmarku zawisł świetlny dach złożony z 2688 diod, które pokryły powierzchnię 100 m2. Pod „dachem” zakotwiczyły jarmarkowe domki gastronomiczne. W tym roku, na całym Jarmarku jest aż 20 różnych kuchni świata. Będzie można skosztować takich dań, jak m.in.: szaszłyk wołowy z kuchni libańskiej, meksykańskie chilli con carne, makaron w parmezanie z kuchni włoskiej, baraniny z kuchni uzbeckiej, powracający na Jarmark podpłomyk z kuchni niemieckiej czy wenezuelskie arepasy.

Muszą być(wszak jesteśmy miastem portowym), owoce morza w różnej postaci – w tempurze, w kanapce (np. homar) oraz świeże ostrygi. Nie zabrakło uwielbianych klasyków, jak: węgierski langosz, kołacz, szwajcarski ser raclette, hiszpańskie churrosy, niemieckie currywurst, jak i cynamonek oraz pistacjonek.

 

Nową odsłonę uzyskała Zbrojownia Sztuki.

Świąteczne miasteczko na Targu Węglowym, ul. Bogusławskiego, Tkackiej, oraz w Zbrojowni Sztuki i Rękodzieła to miejsca, gdzie każdy zainspiruje się sztuką i odnajdzie polskie, dmuchane i ręcznie malowane bombki, dekoracje z drewna i tradycyjnej bibuły a nawet bombki ze strusich jaj. Można obejrzeć bursztyn w wielu wariantach – jako ozdoby świąteczne, biżuterię i elementy designu. Odwiedzający zauroczą się niepowtarzalną ceramiką i porcelaną z Polski i z zagranicy, ręcznie wykonywanymi szklanymi lampionami, ozdobami choinkowymi – tradycyjnymi i nowoczesnymi. Nie zabraknie również naturalnych kosmetyków czy pachnących świec sojowych. Dla tradycjonalistów przygotowano kolorowe dekoracyjne pierniki.

 

Nie zapomnijcie o powitaniu św. Łucji

Z Kalmaru, jak co roku, przypłynie święta Łucja w koronie z gorejących świec w towarzystwie dziewczęcego orszaku. Podziwiać je będzie można na Jarmarku 4. grudnia od godz. 16.00. Czy do wyobrażenia jest Boże Narodzenie  bez śpiewu i muzyki? 18. grudnia o godz. 17.00 na scenie na Targu Węglowym przypomni pastorałki Zespół Tańca Ludowego NEPTUN,  a w czwartek 19. 12. od godz. 18.00 Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego zaśpiewa kolędy.

 

Anna Kłos

Fot. Anna Kłos

 

Brama Adwentowa to nowe miejsce na mapie Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku. Pozują przed nią (od lewej) menadżer Jarmarku Bożonarodzeniowego Dorota Solochewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydent Piotr Grzelak i Jacek Skarbek – prezes GIWK

 

Terminy, które warto zapamiętać

  • 5 grudnia – święty Mikołaj przypłynie Motławą, by uroczyście rozświetlić miejską choinkę.
  • 22 grudnia – wspólna Wigilia na Długim Targu, pełna ciepła i świątecznej radości.
  • Sylwester (31 grudnia) – koncerty w Brzeźnie i na Chełmie uświetnią noc pożegnania roku.
  • Świąteczne iluminacje będą dostępne do podziwiania od 5 grudnia aż do 2 lutego.