20 stycznia br. w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się XI Metropolitalne Spotkanie Noworoczne. Uczestniczyli w nim też przedstawiciele Pracodawców Pomorza, na czele z prezydentem tej organizacji Zbigniewem Canowieckim i prezesem Tomaszem Limonem. Spotkanie rozpoczęło się od występu Gdańskiej Orkiestry Akademickiej. Zespół zrzesza instrumentalistów m.in. z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Muzycznej w Gdańsku, czyli realizuje postulat; Muzyka łączy, który jest też osią działania OMG-G-S. Zespołem dyrygował Marcin Janek.
Hasło Metropolia przyciągnęło wielu dostojników, byli to: parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, Urzędu Wojewódzkiego z wojewodą Beatą Rutkiewicz, Urzędu Marszałkowskiego z marszałkiem Mieczysławem Strukiem, samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, w tym m.in. Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Aleksandra Kosiorek – prezydent Gdyni i Magdalena Czarzyńska-Jachim – prezydent Sopotu, oraz naukowcy i ludzie biznesu. Wszyscy oczekiwali, że ustawa Metropolitalna dla Pomorza wkrótce stanie się faktem.
Nadziei związanych z szybkim uchwaleniem ustawy metropolitalnej dla Pomorza nie studził obecny na spotkaniu wiceminister MSWiA Tomasz Szymański. Powiedział on:
– Jesteśmy na finiszu prac nad ustawą metropolitalną dla Pomorza, ale i prac związanych z dostosowaniem do nowych realiów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przygotowujemy takie ramy legislacji w ramach konsensusu, aby spełniały oczekiwania, ale i dawały potencjał do rozwoju. Ostatnie miesiące w ramach komisji wspólnych to intensywna praca. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli powiedzieć, że jest sukces i ustawa zostanie przegłosowana w Sejmie.
Ustawa na finiszu
Projekt trafił pod koniec roku 2024 do uzgodnień międzyresortowych. Prace nad nim zostały zintensyfikowane po to, aby jeszcze w styczniu br. zakończyć etap prac rządowych. Stąd już prosta droga do Sejmu. Cieszy to wszystkich członków OMG-G-S, przede wszystkim marszałka Mieczysława Struka:
– To wyjątkowy czas, wyjątkowy rok, który może nam przynieść nie tylko nadzieje, ale i realne szanse na wykorzystanie metropolitalnego potencjału. Składają się na niego współpraca, kooperacja, wykorzystanie potencjału tkwiącego w biznesie, administracji samorządowej i nauce. Te wyzwania, jak choćby tworzenie hubu energetycznego – to już fakty, bo są decyzje o budowie elektrowni nuklearnej, za chwilę powstaną pierwsze farmy wiatrowe w naszym województwie.
Marszałek wspomniał, że przygotowania regionu do zostania polskim hubem energetycznym nie były proste ani łatwe, ponieważ trzeba było prześcignąć konkurencję z innych województw. Skoro to już się udało, kolejnym wyzwaniem jest przygotowanie naszych mieszkańców na szereg zmian, które przy tych inwestycjach będą konieczne.
Metropolia – nasze wspólne dobro
Przekonywał o tym prezes OMG-G-S M. Glaser:
– Przez te dwa lata uzasadniamy, mówimy sobie nawzajem, że metropolita to gminy i powiaty ale nie tylko, że metropolia to współpraca samorządów z regionem, że metropolia to region, to państwo, że metropolia to biznes i uczelnie, bo metropolia to nasze wspólne dobro – takie przełożenie leży u podstaw strategii metropolii, która została oparta o 3 ambitne cele: chcemy się stać metropolią wiedzy, najlepszym w Polsce miejscem do życia oraz europejskim portem nowych idei. Te strategie przez ostatni rok konsultowaliśmy z rządem, a dopiero pół roku temu te strategie przyjęli samorządowcy obszaru metropolitalnego po uzgodnieniach z rządem i z regionem.
– Strategię mamy gotową. Stawia ona sobie bardzo ambitny cel, to znaczy, żeby poprzez zrobienie z tej metropolii takiego sprawnego, szybkiego mechanizmu podejmowania decyzji w tych najważniejszych sprawach rozwojowych, zacząć stopniowo awansować w kolejnych 10 – 15 latach do pierwszej setki najbardziej innowacyjnych regionów Europy. Prace nad ustawa metropolitalną, wydaje się że wchodzą w już naprawdę finałowy etap. Jest tylko jeden aspekt, który pozostał jeszcze do ustalenia: pieniądze. Ale, tak jak rozmawialiśmy i rozmawiamy na bieżąco w tym bardzo intensywnym okresie, liczymy na to, że już wkrótce przejdziemy z rządowego na etap sejmowy filozofia tej ustawy mówi o dwóch barierach, których nasza metropolia nie jest w stanie złamać bez pomocy państwa. Po pierwsze, to są dekady opóźnień transportowych, ale i w planowaniu przestrzennym. Po drugie – w tym, o czym mówiłem wcześniej: rosnącej luce inwestycyjnej naszych regionów wobec Europy zachodniej. To w tych dwóch obszarach tematycznych ustawa definiuje zadania. Jest bardzo dużo zadań związanych z transportem zbiorowym, z planowaniem przestrzennym, z dbałością o klimat, w związku z tą naszą przestrzenią, ale jest też jedno z kluczowych aspektów, nad którymi teraz pracujemy, przygotowujemy się do integracji transportowej począwszy od 2026 roku. I drugi obszar, o którym być może mniej się mówi mediach, a o których my mówimy na naszych spotkaniach noworocznych, na spotkaniach noworocznych Pracodawców Pomorza czyli w tym naszym środowisku: polityka rozwoju, wspieranie branż innowacyjnych, współpraca ze szkolnictwem wyższym, wdrażanie badań, komercjalizacja badań.
Uczelnie o znaczeniu metropolitalnym
Profesor dr h. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego i przewodniczący Związku Uczelni Fahrenheita w Gdańsku, zapowiedział nadchodzące już wkrótce obchody 55. rocznicy istnienia UG, wspomniał też o uczelni jako placówce o znaczeniu metropolitalnym, posiadającej zarówno ofertę kształcenia, jak i ofertę badań naukowych, otwartą także na pracę uczonych z całego świata. Podkreślił znaczenie współdziałania nauki z OMG-G-S:
– Jesteśmy dumni i wdzięczni, że znaleźliśmy się w samym środku prac legislacyjnych nad metropolią, że możemy współpracować z OMGGS przy tym wielkim projekcie, który stanowi wielką szansę rozwoju regionu. Jestem też głęboko przekonany, że pełnimy tu rolę strategiczną, jako silnik napędzający jego rozwój
Elbląg też chce dołączyć do Metropolii
– Nie mam żadnej wątpliwości, że Elbląg powinien być w metropolii gdańskiej – powiedział senator Jerzy Wcisła. – Elbląg zawsze był związany z Gdańskiem, z przemysłem stoczniowym. Elbląskie dzieci uczą się w trójmiejskich uczelniach. Elblążanie bardzo licznie pracują w Trójmieście. Biznesy są bardzo podobne, współpracują ze sobą. Tak że tych połączeń jest bardzo wiele, które uzasadniają przystąpienie Elbląga do metropolii pomorskiej.
Pilnuję ustawy metropolitalnej i projekt ustawy dotyczącej metropolii pomorskiej przewiduje możliwość przystąpienia samorządu spoza województwa pomorskiego – zapewnił.
Anna Kłos
Fot. Anna Kłos
Od prawej: senator Ryszard Świlski, senator Sławomir Rybicki, poseł Magdalena Sroka, wicemarszałek Marcin Skwierawski, senator Jerzy Wcisła, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicewojewoda Anna Olkowska- Jacyno |
(od prawej): wicewojewoda pomorski Emil Rojek, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, przedstawicielka prezydium Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego Magdalena Kołodziejczak, rektor UG Piotr Stepnowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Tomasz Szymański wiceminister MSWiA, wojewoda Beata Rutkiewicz, prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska – Jachim, marszałek Mieczysław Struk. |
W I rzędzie od prawej prezydent PP Zbigniew Canowiecki, był też wiceprezes firmy NDI Ryszard Trykosko |
I z prawej Jan Zacharewicz – wiceprezes PP, dyr Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, był też b. rektor Politechniki Gdańskiej prof. Edmund Wittbrodt i konsul generalna Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper |
Od lewej Katarzyna Gruszecka Spychała – wiceprezes Portu Gdynia |