Wielki światowy sukces! Filharmonia Bałtycka zainaugurowała Spring International Music Festival w Chinach!
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 4 maja udała się w trasę koncertową do odległego i w dalszym ciągu egzotycznego dla Europejczyka zakątka świata – do Chin. W ramach tournée zaplanowany jest cykl koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Chin w ważnych miastach i na istotnych uroczystościach. Obok Pekinu muzycy zagrają między innymi w Nankin, Xiamen i Beijing. Muzyków prowadzi Dyrektor Artystyczny Orkiestry PFB, jeden z najaktywniejszych dyrygentów na świecie, którego zna również chińska publiczność – Ernst van Tiel. Tournée koncertowe „Polska Wiosna Muzyczna w Chinach 2014” jest współorganizowane z Agencją Artystyczną All Muses.
Współpraca między Filharmonią a Chinami na dobre rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku. Podczas I Forum Regionalnego Polska-Chiny, na obradach w Sali Koncertowej, Polska Filharmonia Bałtycka miała zaszczyt gościć u siebie najważniejszych przedstawicieli władz Polski i Chin. Wydarzenie to dało Filharmonii Bałtyckiej, największej tego typu instytucji na Pomorzu, nadzieje na podjęcie stałej artystycznej współpracy pomiędzy Gdańskim Centrum Muzyczno-Kongresowym i partnerami z Chin. Całość zakończył wspaniały koncert Muzyczny Powiew Orientu.
Podczas ubiegłorocznych i tegorocznych koncertów z dumą prezentowaliśmy pomorskiej publiczności wybitnych tamtejszych artystów: Qi Xu, Hwayoon Lee, Lei Wang czy Liu Keqinga. Ich występy spotkały się z zainteresowaniem i aprobatą słuchaczy. Jednakże, jak nietrudno się domyślić, prawdziwym marzeniem dla PFB była możliwość wyjazdu do Chin. Dziś z dumą można powiedzieć, że marzenie zostało zrealizowane. Orkiestra Symfoniczna PFB w dniu 6 maja 2014 zaprezentowała się na pierwszym koncercie w Shanghai Oriental Art Center. Koncert był inauguracją Spring International Music Festival, wydarzenia muzycznego o światowej sławie (więcej informacji można znaleźć w poniższym linku: http://www.ssimf.org/renda/ssimf_e/node22183/node22373/node22421/userobject1ai6018449.html).
W ramach cyklu koncertów zaprezentowane zostaną nie tylko dzieła europejskiej muzyki poważnej oraz utwory polskiej muzyki współczesnej. Wymienić należy choćby Czajkowskiego, Góreckiego czy Janusza Bieleckiego. W repertuarze trasy koncertowej znalazły się również przepiękne dzieła chińskiego kompozytora Guan Xia.
Wyjazd ten jest doskonałą okazją nie tylko do reprezentowania i promowania naszego regionu, ale także szansą na nawiązanie nowych kontaktów z przedstawicielami chińskiego świata kultury i gospodarki. Za przebieg tournée w Chinach odpowiada bowiem tamtejszy lider w realizacji wydarzeń wielkiego formatu, gwarantujący znamienitych odbiorców Liu Keqing.
Muzycy odwiedzą w sumie 5 metropolii – miejsc ważnych dla życia kulturalnego i gospodarczego Chin:
6 Maja – Shanghai
8 Maja – Changsha
10 Maja – Nanjing
11 Maja – Shanghai
13 Maja – Xiamen
16 Maja – Beijing
19 Maja – Beijing
W programie koncertów między innymi:
Guan Xia: Requiem dla Ziemi
Janusz Bielecki: Symfonia Zmysłów
Ottorino Respighi: La boutique fantasique [wg Rossini]
Henryk Mikołaj Górecki: Trzy utwory w dawnym stylu
Wojciech Kilar: Orawa
Wiosenna podróż artystów przez największe sale koncertowe Chin będzie wyjątkowym przykładem harmonijnej współpracy i wcieleniem wzajemnej fascynacji obu kultur – polskiej i chińskiej.
Organizatorami trasy są: China-Europa-America International Kultur & Handels GmbH, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz agencja artystyczna All Muses
Sponsorzy: CHIPOLBROK, HOTEL SWING, PARK WODNY KRAKÓW, SUPERKRAK, MAYLAND
Patroni Medialni wydarzenia: Live&Travel, Twoja Muza
BACKGROUND
ERNST VAN TIEL Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.
Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra.
Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.
Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego” Sergieja Eisensteina.
W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella.
Orkiestra Symfoniczna PFB Orkiestra Symfoniczna powstała wraz z Filharmonią w roku 1945. Obecnie filharmonicy gdańscy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej. Filharmonia Bałtycka gościła i współpracowała z wybitnymi światowymi zespołami, dyrygentami i solistami, takimi jak: Gewandhausorchester zu Leipzig, Orkiestra Symfoniczna Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga, Filharmonicy Moskiewscy, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Bamberger Symphoniker, Orquesta Sinfonica de Madrid, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, The King’s Singers, Sir Neville Marriner, Walery Giergiew, Riccardo Chailly, Paavo Järvi, Jonathan Nott, Jesús López Cobos, Jurij Simonov, Herbert Blomstedt, Maxim Vengerov, Roman Kofman, Krzysztof Penderecki, Marc Minkowski, Jerzy Semkow, Witold Rowicki, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Gabriel Chmura, José Mario Florencio, Franco Ferraro, Enoch von zu Gutenberg, Felix Carrasco, Juozas Domarkas, Krystian Zimerman, Cyprien Katsaris, Nigel Kennedy, Shlomo Mintz, Arto Noras, Ivan Monighetti, Leonidas Kavakos, Konstanty Andrzej Kulka, Rafał Blechacz, Edward Auer, Piotr Paleczny, Ann Murray, Lucia Aliberti, Helen Bickers. Orkiestra Symfoniczna uczestniczyła w wielu krajowych i europejskich festiwalach muzycznych. Do znaczących wydarzeń artystycznych ostatnich lat można zaliczyć: 2005, Stocznia Gdańska, koncert Jeana-Michela Jarre’a z okazji 25-lecia powstania „Solidarności” i podpisania Porozumień Sierpniowych; 2006, Stocznia Gdańska, rocznica Sierpnia ’80, prawykonanie kantaty Jana A.P. Kaczmarka „Kantata o wolności”; 2008, Sekcja Dęta Orkiestry Symfonicznej wzięła udział w wykonaniu „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego w ramach koncertu w okazji 75-urodzin. Koncert poprowadził sam kompozytor, pod którego batutą zagrała również Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, chór i soliści; 2009, w ramach Festiwalu „Solidarity of Arts” wykonanie pod batutą Sir Neville’a Marrinera „War Requiem” B. Brittena. Koncert uświetnił światowe obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej. Orkiestra zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD. Z ostatnich realizacji płytowych z udziałem orkiestry wyliczyć należy nagranie „War Requiem” Brittena pod batutą Sir Nevilla Marrinera (płyta otrzymała nominację do nagrody FRYDERYKA 2011), nagranie VI Symfonii i koncertu skrzypcowego Czajkowskiego pod batutą Maxima Vengerova czy prawykonanie i rejestrację VIVO XXX Pawła Mykietyna (2010).
All Muses Jest grupą doświadczonych osób, które tworzą agencję artystyczną, zajmującą się organizacją tras koncertowych, produkcją filmów i wydawnictw muzycznych oraz impresariatem. All Muses prowadzi działalność związaną z dystrybucją, edukacją i rozwojem artystycznym.
All Muses stanowi nowy zespół, który rozwija swoje liczne, także międzynarodowe doświadczenia. Pracownicy agencji, wcześniej współtworzyli między innymi następujące projekty i wydarzenia:
Festiwal Screen & Sound Fest. – Let’s See The Music 2013,
Tournée Bajkowe Melodie,
Koncerty polsko-belgijskie,
Grechuta Festival,
Zagraniczne koncerty muzyki kameralnej i symfonicznej Janusza Bieleckiego (m.in. w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Brazylii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i Chinach).
Ludzie tworzący All Muses, podobnie jak dobry zespół muzyczny, zdolni są do wykonań dynamicznych, emocjonalnie zaangażowanych i gwarantujących frekwencje. We współpracy stawiają na czystość dźwięków i relacji oraz harmonijne działanie. Dobre brzmienie osiągają dzięki właściwym proporcjom uzupełniających się kompetencji.
Janusz Bielecki, twórca muzyki solowej, kameralnej i symfonicznej. Na scenie muzycznej zadebiutował albumem Rozterka. Wystąpił na nim zarówno jako kompozytor jak i wykonawca. Wkrótce potem powstały m.in.: albumy Żądze na orkiestrę kameralną oraz Żądze na orkiestrę symfoniczną, kompozycja Lustra, która połączyła muzykę klasyczną z jazzem, Zegary – utwór na fortepian i orkiestrę symfoniczną, będący swoistą refleksją nad upływającym czasem. W 2012 roku skomponował wirtuozowskie utwory na flet – Kolory lata oraz, święcące triumfy również za granicą, Concertino na flet lub klarnet solo, orkiestrę smyczkową, fortepian i instrumenty perkusyjne. W kwietniu 2013 roku w Operze w Szanghaju odbyła się światowa premiera utworu Janusza Bieleckiego Melancholia na skrzypce i orkiestrę. Najnowsze kompozycje to Symfonia Zmysłów, Sonata Libera na flet i organy, Miniatury taneczne oraz Miniatura na dwa flety i orkiestrę smyczkową. Utwory Janusza Bieleckiego znajdują się w repertuarze uznanych artystów i w programach prestiżowych sal koncertowych w Polsce i za granicą, m.in. w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Brazylii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i Chinach. Muzyczna pasja Janusza Bieleckiego stała się punktem wyjścia do tworzenia wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie. Kompozytor, w ciągu zaledwie kilku lat, znalazł się w czołówce polskich artystów-promotorów i mecenasów łączących kulturę i biznes. Promuje i wspiera młodych, utalentowanych twórców, inicjuje oryginalne projekty artystyczne, koncerty oraz festiwale.