Zgodnie z przyjętymi dokumentami strategicznymi Samorząd Województwa Pomorskiego zamierza dokonać priorytetyzacji polityki rozwojowej, poprzez dokonanie wyboru tzw. inteligentnych specjalizacji tj. obszarów o dużym potencjale wzrostu, które opierają swój rozwój na innowacjach, nowych rozwiązaniach technologicznych oraz wysoko wykwalifikowanych pracownikach, a także mających rzeczywisty potencjał do sprostania konkurencji na rynkach międzynarodowych. Obszary te, wybrane w ramach oddolnego, otwartego i konkurencyjnego procesu staną się priorytetami rozwojowymi Pomorza.
Rozwój wybranych specjalizacji będzie w sposób szczególny wspierany ze środków unijnych w latach 2014-2020 dostępnych w regionie (a także w kraju) – zwłaszcza zaś ze środków na badania, rozwój i innowacje, które zgodnie z regulacjami Komisji Europejskiej mają być alokowane wyłącznie na rozwój inteligentnych specjalizacji.
Ambicją Samorządu Województwa Pomorskiego jest zaangażowanie w proces wyboru inteligentnych specjalizacji Pomorza szerokiego grona najważniejszych regionalnych partnerów i interesariuszy – przedstawicieli wiodących firm i ośrodków naukowych, organizacji pozarządowych oraz ekspertów.
Propozycje inteligentnych specjalizacji mogą być zgłaszane w konkursie uruchomionym przez samorząd województwa 14 maja br. przez dowolne zainteresowane środowiska gospodarcze i naukowe. Zostaną one zweryfikowane i ocenione przez specjalnie powołaną Komisję Konkursową składającą się z niezależnych ekspertów posiadających kompetencje w zakresie prowadzenia biznesu, inwestycji venture capital i rozwoju technologii.
Z wybranymi w konkursie partnerstwami reprezentującymi inteligentne specjalizacje o największym potencjale rozwoju samorząd województwa przeprowadzi negocjacje, a następnie podpisze Porozumienia na rzecz rozwoju Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Porozumienia te zapewnią projektom i przedsięwzięciom istotnym dla rozwoju danej specjalizacji preferencje w dostępie do środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Samorząd województwa będzie także promował i wspierał istotne projekty przedsięwzięcia z wybranych inteligentnych specjalizacji kwalifikujące się do finansowania na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Gorąco zachęcamy do włączenia się w proces definiowania kierunków i przedsięwzięć rozwojowych inteligentnej specjalizacji. Wymagać to będzie pewnej samoorganizacji środowiska gospodarczego i naukowego związanego z potencjalną specjalizacją – zbudowania grupy inicjatywnej i formalnego partnerstwa, wspólnego wypracowania strategii rozwoju danej specjalizacji i planu działań, który będzie ją realizować oraz przygotowania odpowiedniej aplikacji na konkurs – wstępnej w pierwszym etapie do końca lipca i ostatecznej do końca listopada br. Mobilizacja realnych środowisk gospodarczych i naukowych oraz wykorzystanie ich wiedzy i zasobów do wspólnego planowania strategicznego przyczyni się do wyznaczenia priorytetowych kierunków rozwoju województwa pomorskiego i mądrego wykorzystania środków rozwojowych z Unii Europejskiej w latach 2014-2020.
Szczegółowe informacje nt. konkursu na inteligentne specjalizacje, założeń planowanej polityki, a także funkcjonujących już inicjatyw przygotowujących propozycje inteligentnych specjalizacji znajdują się na stronie www.inteligentnespecjalizacje.pomorskie.eu. Wszelkich szczegółowych informacji udzielą także pracownicy Departamentu Rozwoju Gospodarczego, z którymi można kontaktować się mailowo pod adresem: is@pomorskie.eu.
Do pobrania również dokument: grupy inicjatywne reprezentujące partnerstwa na rzecz potencjalnych inteligentnych specjalizacji