Coraz więcej książek kupujemy w Internecie. Coraz częściej zamiast papierowych książek, wydawcy publikują wyłącznie e-booki. Mimo to największe światowe Targi Książki we Frankfurcie dowodzą, że branża księgarska odnajduje się na nowo.
Największe i najważniejsze na świecie targi książki co roku organizuje spółka założona przez Związek Niemieckich Wydawców i Księgarzy. Ponad 7200 wystawców z więcej niż 100 krajów i około 285 tys. zwiedzających na pięć dni zamieniają Frankfurt nad Menem w światowe centrum branży księgarskiej.
Frankfurckie Targi Książki zostały założone w roku 1949. Historia związków tego miasta jest sporo dłuższa i bogatsza. W XV wieku ledwie kilka kilometrów od obecnych hal targowych Johannes Gutenberg wynalazł druk. Od średniowiecza Frankfurt stanowił centralne miejsce handlu książką w Europie. Dziś spółka działa nie tylko w okresie samych targów, ale przez okrągły rok, stając się osią międzynarodowego świata wydawniczego.
Targi Książki we Frankfurcie to najważniejsza impreza marketingowa w branży. Wydawcy z całego świata prezentują swoją ofertę w pięciu halach na około 174 tys. m kw. To równocześnie najważniejsze w skali globalnej miejsce sprzedaży praw autorskich i licencji wydawniczych. Sama niemiecka branża księgarsko-wydawnicza należy do najbardziej prężnych na świecie. Obejmuje blisko 21 tys. przedsiębiorstw, z czego dwie trzecie stanowią wydawnictwa. Targi przybliżają informacje o profilu wydawnictw oraz umożliwiają spotkanie potencjalnych biznesowych partnerów.
Tegoroczne 66. Międzynarodowe Tragi Książki we Frankfurcie rozpoczną się 8 października. Jak na globalną imprezę przystało, każdy kraj ma tu swojego ambasadora – czy to w postaci wydawcy, redaktora, tłumacza, wystawcy, autora, dziennikarza, czy zwykłego odwiedzającego. Swoje miejsce pod dachami frankfurckich hal znajdą niezliczone premiery książek, ważne dyskusje, znani autorzy i setki zagadnień oraz przemyśleń dotyczących świata literatury. Z pewnością każdy, kto będzie uczestniczył w tegorocznych targach, znajdzie coś dla siebie.
Gościem honorowym targów w tym roku będzie Finlandia. Funkcja Guest of Honour, którą co roku pełni inne państwo, sprawia ze targi za każdym razem mają inny, specyficzny charakter. Honorowa rola w targach ma dla danego państwa podwójnie korzystne znaczenie. Po pierwsze, daje możliwość zaprezentowania rodzimej literatury i kultury, a po drugie, ustawia kraj w centrum uwagi podczas największych na świecie targów książki.
Tytuł gościa honorowego targów (który czasem obejmuje również cały region) ustanowiono w 1976 roku, a jego coroczna wyjątkowa prezentacja ma miejsce od 1988 roku (w dużej mierze organizowana i finansowana przez samego reprezentanta). Do tej pory na Targach Książki we Frankfurcie jako gość honorowy pojawiło się 25 krajów i regionów.
Wsparcie dla gościa honorowego targów oznacza przede wszystkim pomoc jego branży wydawniczej i instytucjom kulturalnym, a co za tym idzie – promocję jego literatury na całym świecie. Temu służy program wsparcia tłumaczeń, który pozwala każdemu, bez względu na język, poznawać literaturę i kulturę kraju-gospodarza, a także pobudza zainteresowanie jego polityką, historią i aktualnym życiem. Efekty są oszałamiające – w 2010 roku Argentyna, jako gość honorowy, została wymieniona w ponad 5000 publikacji na całym świecie.
Jak wygląda obecność Polski na tegorocznych frankfurckich targach? Na naszym stoisku, przygotowanym przez Instytut Książki, swoją ofertę przedstawi 40 wydawców. Na 180 m kw. powierzchni wystawienniczej pokazane zostaną nowości wydawnicze i książki nominowane do najważniejszych polskich nagród literackich. Specjalna wystawa zostanie poświęcona najlepszym polskim książkom dla dzieci i młodzieży. -Targi Książki we Frankfurcie nad Menem, a także w Londynie i Bolonii to dla agentów i wydawców najważniejsze targi branżowe. Tam zjeżdża się cały świat – mówi Ewa Wojciechowska z Instytutu Książki.
We Frankfurcie zaprezentuje się również należąca do fińskiej grupy medialnej SANOMA, gdyńska firma Young Digital Planet. Przedstawi swoje rozwiązania dla nowoczesnej edukacji oraz cykl wykładów, którym przyświeca hasło towarzyszące YDP na targach: Everyone has genius potential. We have the tools to release it!(pol. W każdym człowieku drzemie geniusz. Trzeba jedynie umiejętnie go obudzić. Jak tego dokonać? Według YDP najważniejsze jest indywidualne podejście. Każdy uczeń jest wyjątkowy i tak właśnie musimy go postrzegać . Najważniejszym zadaniem jest wspierać uczniów w rozwoju umiejętności i mocnych stron, by osiągali jak najlepsze wyniki w nauce. Tego typu podejście zapewniają rozwiązania cyfrowe – zarówno zasoby, jak i narzędzia)
Frankfurckie Targi Książki są zarówno okazją do wymiany poglądów na temat literatury, możliwością zawarcia nowych znajomości, jak i szansą na znalezienie wydawcy. To także wspaniałe miejsce, by odkryć ogromny potencjał drzemiący w światowej literaturze oraz poznać kulturę, z której dane dzieła się wywodzą. Co do tego, że książka i literatura mają się dobrze i dadzą sobie radę w tym pełnym cyfryzacji świecie, nie ma wątpliwości. Dopóki takie imprezy jak Frankfurckie Targi Książki przyciągają uwagę profesjonalistów oraz czytelników (którzy chcą dyskutować, pytać, a przede wszystkim czytać), nie ma obaw, że książki w swoim tradycyjnym wydaniu znikną.