fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Województwo pomorskie – demografia jutra

Dane Urzędu Statystycznego w Gdańsku wskazują na to, że województwo pomorskie dzieli pewną szczególną cechę z województwami mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim. W nadchodzących latach nie zostaną one objęte spadkiem ludności. W przypadku województwa pomorskiego, nadchodząca dekada ma przynieść jej zwiększenie. To ważne chociażby w kontekście utrzymującej się przewagi demograficznej tego rejonu, gromadzącego blisko 6% całkowitej ludności Polski. Udział ten ma wzrosnąć, utrwalając jego miejsce w pierwszej dziesiątce najbardziej zaludnionych województw w Polsce.

Prognozy wiekowe

Co jeszcze wiąże się z taką wiadomością? Jeśli chodzi o strukturę wiekową, to w województwie pomorskim będzie można zaobserwować znaczne spowolnienie się procesu starzenia ludności. Rok 2050 jest rokiem granicznym tego badania – długość życia mężczyzn i kobiet powinna wynieść wtedy kolejno: 82,5 lat oraz 87,6 lat. W ujęciu kilku dekad, taka zmiana oznacza mniej więcej tyle, że długość życia wydłuży się o więcej niż pięć lat. Między rokiem 2013 a 2050, osoby w wieku 65 lat i powyżej tej granicy, zwiększą całkowitą liczbę ludności województwa o ponad ćwierć miliona. Osoby, które ukończyły 80 rok życia, powiększą populację o ponad 100 tysięcy. Co istotne, odsetek tych osób będzie najniższym w skali całej Polski. Starzenie się społeczeństwa jest zjawiskiem powszechnym, a województwo pomorskie jest w tym względzie wyjątkowo czytelną próbą statystyczną.

Realny potencjał

Pozostańmy w roku 2050, którego analiza przynosi jeszcze kilka wartych odnotowania informacji. Przewiduje się, że względem roku 2013, zaobserwujemy wtedy jeden z najmniejszych spadków liczby ludności w każdej z poszczególnych edukacyjnych grup wieku. Województwo pomorskie doświadczyć ma także jednego z najmniejszych spadków ludności w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym.  Ta optymalna sytuacja powinna dodawać energii lokalnej gospodarce, wpływając jednocześnie na dobre nastroje biznesowe. Na korzyść przemawia też fakt, że niski przyrost naturalny ma być stosunkowo mało odczuwalny. Redukcja „złych liczb” nastąpi dzięki terenom wiejskim, które mogą przyczynić się do utrzymania dodatniego przyrostu naturalnego, aż do roku 2045.

 

Autor – Maciej Michniewski – Pracodawcy Pomorza

Źródło – GUS