Województwo pomorskie realizuje skandynawski projekt statystyczny dla rynku pracy. Kraje nordyckie wiodą prym w obszarze skutecznego monitoringu i prognozowania zmian w specyfice zatrudnienia.
„Barometr zawodów”, zapożyczony od Szwedów, jest sprawdzony. Metodologia tego badania jakościowego, opracowanego jako jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach, sięga lat 90. XX wieku. Rozwiązanie w 2007 roku podchwycili fińscy pracownicy publicznych służb zatrudnienia w południowo-zachodniej części kraju. Niedługo później korzystano z niego już w całej Finlandii. Wdrażano go na Łotwie, Litwie. Jest też obecny w czterech powiatach Słowacji. Podobne kroki rozważa właśnie Estonia. Koncepcja „Barometru zawodów” przenikła do Polski w 2009 roku. Wtedy, grupa pracowników reprezentujących Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, poznała jej założenia na wizycie studyjnej w Turku. Jeszcze w tym samym roku przeprowadzono pilotaż badania w województwie małopolskim – pomocą służyło sześć powiatowych urzędów pracy.
Od 2010 roku „Barometr zawodów” jest przeprowadzany w całej Małopolsce. Decyzją odgórną, podjętą w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, szwedzki monitoring zatrudnienia został zaplanowany jako realizacja ogólnopolska, zarządzana z poziomu wojewódzkich urzędów pracy. Każde badanie jest przygotowywane z osobna dla każdego powiatu, na bazie opinii eksperckiej, którzy tworzą listę w oparciu o krajową „Klasyfikację zawodów i specjalności”. Pracuje nad tym grupa licząca od czterech do ośmiu osób. Są wśród nich pracownicy powiatowych urzędów pracy i osoby pracujące nad takimi danymi w prywatnych agencjach zatrudnienia. W województwie pomorskim badania koordynuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, wsparty partnersko przez: HAYS Polska, Invest in Pomeria oraz Ilves. Na rok 2016 po raz pierwszy przygotowano prognozy dla wszystkich województw i powiatów Polski. „Barometr Zawodów” przyjmuje podział na zawody deficytowe, zróżnoważone i nadwyżkowe.
W zeszłym roku Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wydał raport podsumowujący badanie w województwie pomorskim – „Barometr zawodów 2016”. W zespole redakcyjnym znaleźli się pracownicy krakowskiej placówki: Katarzyna Antończak-Świder, Błażej Dawid, Maria Leńczuk i Ewa Zabrzańska. Po stronie autorów z Gdańska, znalazło się dwoje pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku: Dorota Janiszewska i Małgorzata Wiśniewska. Pełna treść raport jest dostępna po kliknięciu w poniższą okładkę opracowania.
Barometr Zawodów: http://barometrzawodow.pl/
Klasyfikacja zawodów i specjalności: http://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci
Autor
Maciej Michniewski
Pracodawcy Pomorza
m.michniewski@pracodawcypomorza.pl