fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Znajdź swój talent – to Centrum ci pomoże

 

Uroczyste otwarcie Centrum Rozwoju Talentów odbyło się w piątek 17 czerwca w Olivia Business Centre (budynek Olivia Six, Al. Grunwaldzka 472 D) w Gdańsku. Wstęgę przecięli: właściciel i prezes Olivia Bussiness Centre Maciej Grabski, prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku Roland Budnik, wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski i Kariona Chamier-Ciemińska, kierownik CRT.

 

IMG_6641

Od lewej: Maciej Grabski, Paweł Adamowicz, Roland Budnik, Andrzej Bojanowski i Kariona Chamier-Ciemińska    /fot. Anna Kłos

To będzie pierwszy w Polsce ośrodek świadczący usługi z zakresu diagnostyki talentów, nowoczesny punkt doradczo-coachingowy. Będzie to też pierwsze w historii działalności Urzędu Pracy centrum, z usług którego będą mogli korzystać mieszkańcy całej metropolii.

 W ramach CRT zostaną uruchomione trzy  strefy:

  • Akademia Kariery (dla mieszkańców, w tym osób pracujących),
  • Strefa Rozwoju Osobistego (dla osób zarejestrowanych w PUP w Gdańsku),
  • Młodzieżowa Kraina Talentów (dedykowana uczniom, rodzicom oraz nauczycielom). Jednym z jej głównych zadań będzie współpraca z sektorem edukacji – zarówno z podstawówkami, gimnazjami, szkołami ponadgimnazjalnymi, jak i uczelniami wyższymi. Rusza ona od września br.

Propagujemy nowy trend patrzenia na człowieka, jego istotą jest koncentracja na jego silnych stronach, czas zerwać z kompleksami – przekonywał prezydent Paweł Adamowicz. Ma być tu otwarte miejsce rozwoju talentów, platforma współpracy między służbami zatrudnienia, placówkami oświatowymi i pracodawcami.

Rzeczywiście na sali byli obecni przedstawiciele pracodawców:

  • reprezentanci władz „Pracodawców Pomorza” : wiceprezes Wojciech Szczepański i dyrektor zarządzający Tomasz Limon,
  • prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza Sławomir Halbryt,
  • dyrektor Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw Dariusz Gobis.

 

Zarówno pracodawcy, jak i przedstawiciele urzędów pracy wszystkich szczebli, wciąż ubolewają, że osoby rozpoczynające karierę zawodową nie są właściwie do tego przygotowane a to co robią nie odpowiada zarówno ich predyspozycjom, jak potrzebom rynku pracy. Dlatego rolą Centrum będzie – jak mówi jego kierowniczka Kariona Chamier-Ciemińska – wspierać doradców zawodowych w gimnazjach , ich absolwentów wybierających dalszą ścieżkę kształcenia, pomagać dokonywać właściwych wyborów na etapie ewentualnych studiów i kiedy stawiają pierwsze kroki na rynku pracy.

Jak nam wyjaśniła prelegentka – Renata Gut, pomyłki na etapie życiowego startu w dorosłość to efekt niewłaściwego ukierunkowania i fatalnego podejścia do rozwoju dziecka od jego najmłodszych lat. Wbrew naciskom rodziców i nauczycieli, niepotrzebne są piątki czy szóstki z każdego przedmiotu, bo człowiek ma umysł stworzony do specjalizacji, co niektórzy nazywają  talentem. Każdy człowiek ma mózg, ale nie cała populacja taki sam. Istotą talentu jest szybka ścieżka połączeń międzykomórkowych w mózgu a można go zdiagnozować już na poziomie 7 – 8 lat. Raz zauważony należy rozwijać. Inaczej robimy dziecku krzywdę. Jak Powiedział Einstein:

– Jeśli osądzasz rybę po tym, jak wspina się na drzewa, będzie całe życie wierzyć, ze jest głupia.

 

Człowiek może pójść zielona ścieżka rozwoju lub czerwoną.

  • Zielona ścieżka zaczyna się od wyboru tego, co lubię robić. Wtedy mam motywację wewnętrzną, chęć działania i pasję. Natychmiast włączają się pozytywne emocje. Są one zaraźliwe, więc zarażam innych. Moje poczucie własnej wartości rośnie. Szukam mistrzów. Chętnie się od nich uczę. Mam prawdziwe autorytety. Wyróżniam się w tym co robię i uzyskuję specjalizację. Dochodzę do mistrzostwa osobistego. Mogę uczyć innych, bo wiem jak, mam ciekawość nowych odkryć i jestem praktykiem.
  • Niestety najczęściej wkraczamy na czerwoną ścieżkę, która zaczyna się od tego, że nie mam wyboru lub podejmuję niewłaściwą decyzję. Zatem wykonuję rzeczy, których nie lubię i potrzebuję silnej motywacji zewnętrznej ( najczęściej przymusu) do działania. Szarpią mną negatywne emocje. One też są zaraźliwe, więc demotywuję innych. Moje poczucie wartości spada. Niechętnie się uczę. Unikam wysiłku. Nie rozwijam się. Dopada mnie ogólny kryzys i poczucie wypalenia zawodowego.

 

Na szczęście z czerwonej ścieżki można zejść na każdym etapie życia.

W nowoczesnych pomieszczeniach Centrum Rozwoju Talentów na swoich klientów czekać będzie aż 12 specjalistów z obszaru HR oraz doradztwa zawodowego. Z oferty CRT będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy metropolii. Do ich dyspozycji oddana zostanie Akademia Kariery. Zadaniem specjalistów będzie kompleksowe wsparcie mieszkańców Gdańska w zakresie szeroko rozumianego poradnictwa zawodowego i kształtowania własnej kariery poprzez użycie innowacyjnych narzędzi, takich jak assesment center, coaching kariery oraz kryzysowy, a także doradztwo relacyjne czy testy Gallupa. Porady specjalistów będą miały pomóc uczestnikom nie tylko lepiej zaprezentować się podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą, ale też inaczej spojrzeć na proces poszukiwania pracy i zawodowej autopromocji. To tu będzie można wziąć udział w warsztatach samopoznania oraz kreatywnego myślenia, a także przekonać się o sile nowoczesnych metod szkoleniowych pracy w grupie.

 


Tekst: Anna Kłos