fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Sukcesja w biznesie – co warto wiedzieć? (wideo)

 

Firmy rodzinne, statystycznie zresztą słusznie, traktowane są jako zasadnicza cześć krajowych gospodarek. W przygotowanym przez firmę doradczą Deloitte raporcie „Nowe pokolenie w firmach rodzinnych. Rozwój i zachowanie rodzinnych wartości” czytamy, że blisko 64% sukcesorów przejmie pełnię kontroli nad spółkami bez formalnego planu sukcesji.

Faktyczne planowanie działań w oparciu o rodzinne przeniesienie obowiązków wciąż należy do rzadkości. Natomiast Ernst & Young informuje, że największą determinację w kierunku przejęcia biznesu po rodzicach wykazują studenci z Meksyku, Belgii czy Słowenii. Na samym końcu listy znaleźli się mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Danii, Izraela.

Sukcesja to złożony, czasochłonny proces. Wymaga strategicznego planowania i zarządzania. To również specyficzna dynamika występująca między nestorem i sukcesorem, nierzadko prowadząca do konfliktów.

Andrzej Marian Kubiak z gdyńskiej firmy szkoleniowo-doradczej Z ATENCJĄ SP. Z O.O., który był prelegentem na poniedziałkowym (25.07) spotkaniu w naszej siedzibie, swoje seminarium pn. „Sukcesja w rozwoju firm rodzinnych” rozwinął w kierunku prezentacji prawnych i psychologicznych czynników związanych z włączaniem członków rodziny w tryby dziedziczonych przedsiębiorstw, przekazując im różnorodne zasoby materialne i niematerialne. 

Materiały ze spotkania:

Prezentacja – sukcesja

Raport 1:

Nowe pokolenie w firmach rodzinnych. Rozwój i zachowanie rodzinnych wartości 2016

Raport 2:

Badanie firm rodzinnych 2015. Polska na tle Europy Środkowo-Wschodniej i świata

 ⇓

W sektorze MŚP nie brakuje firm rodzinnych. Szacuje się, że te należące do rodzin stanowią 80% wszystkich firm na świecie. W samych tylko Stanach Zjednoczonych generują 60% miejsc pracy oraz tworzą 78% nowych miejsc zatrudnienia. Zdaniem analityków, przedsiębiorstwa familijne wciąż nie uzyskują właściwego wsparcia merytorycznego pod postacią szkoleń i doradztwa.

Przekazanie własności na drodze prawnej uwzględnia kilka możliwości: przekazanie własności na podstawie aktu notarialnego, testamentu lub ustawowo. Powołując się na dane Ministerstwa Rozwoju (2014 r.) w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej figuruje ponad 80 tys. osób, które nie ukończyły 65 roku życia. Firmy rodzinne stanowią 40% PKB oraz 50% zatrudnienia.

Jak wykazują analitycy ze szwajcarskiego Egon Zehnder, rodziny mają w swoich rękach znaczącą część kapitału akcyjnego i decydują w najważniejszych kwestiach, np. o wyborze przewodniczącego rady i prezesa. I jest to blisko 1/3 firm lokujących się w indeksie S&P 500, w skład którego wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ. Firmy te stanowią także 40% podmiotów z listy 250 największych firm we Francji i Niemczech oraz ponad 60% dużych korporacji w Azji Wschodniej oraz Ameryce Łacińskiej. 

 Nasza rzeczywistość wygląda tak, że firmy odchodzą wraz z ich właścicielami. Brakuje następców, wielu nie potrafi sobie poradzić z tematem sukcesji – tłumaczył Andrzej Kubiak. Dziedziczenie własności można podzielić na sukcesję syngularną (jednoskładnikową) i uniwersalną (ustawową). W przypadku pierwszej mamy do czynienia z nestorem, który wybrał swoich następców jeszcze przed rozpoczęciem właściwej procedury formalno-prawnej i stosunkowo szybko dokonał podziału środków.

Do najpopularniejszych rozwiązań prawnych związanych z sukcesją należy: przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową (w praktyce najczęściej w jednoosobową spółkę z o.o.), a także wniesienie przedsiębiorstwa aportem do wcześniej założonej spółki prawa handlowego.

 ⇓

 ⇓

Z ATENCJĄ SP. Z O.O.: http://www.zatencja.pl/ 


Autor:

Maciej Michniewski

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl