fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Wyjątkowa publikacja Fundacji Kulturalne Pomorze

Szanowni Przedsiębiorcy,

Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na ciekawą inicjatywę upamiętnienia „Domu Polskiego” zlokalizowanego w Gdańsku przy ulicy Żuławskiej 102 i funkcjonującego w okresie Wolnego Miasta Gdańska oraz odświeżenia tablicy na budynku byłej dyrekcji Drukarni Gdańskiej przy ul. Trakt Św. Wojciecha 57.

Zadania tego podjęła się Fundacja Kulturalne Pomorze, która jako swój cel statutowy realizuje kultywowanie pamięci miejsc szczególnie ważnych dla historii naszego regionu. Cegiełka, z przeznaczeniem na wykonanie tablic pamiątkowych, ma formę książki o tytule „Swój do swego. Z dziejów przedsiębiorczości polskiej w Gdańsku okresu Wolnego Miasta (1920-1939). Szkice”. Publikacja ta składa się z popularnonaukowych szkiców historycznych poświęconych działalności  polskich przedsiębiorców w przedwojennym Gdańsku: kupców i handlowców, drukarzy, restauratorów, bankierów i budowniczych. Książka powstała pod redakcją Jana Daniluka, historyka, a została zrecenzowana przez prof. dr hab. Bolesława Hajduka, którego działalność naukowa skupia się na historii gospodarczej Gdańska w okresie Wolnego Miasta i II wojny światowej.

Książka wydana została przez Fundację Kulturalne Pomorze przy wsparciu firm:

Bysewo Sp. z o.o., CEMET LTD. Sp. z o.o., Ogrody Justyny, Ogrodnictwo Lawenda, EURO-WENT Sp. z o.o. oraz osób prywatnych – miłośników Gdańska. Swoim patronatem publikację objęło Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Dziennik Bałtycki.

Cegiełkę-książkę można nabyć wpłacając kwotę 20 zł na konto Fundacji Kulturalne Pomorze o numerze: 98 1140 2004 0000 3802 7654 1521, wpisując w tytule wpłaty: Cegiełka-książka „Swój do swego”, a następnie odebrać w recepcji siedziby Pracodawców Pomorza po okazaniu dowodu przelewu.

 

okładka 'Swój do swego...'