– Jesteśmy młodzi, jako Muzeum Bursztynu, ale ta bryła dodaje nam milionów lat – zażartował dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Osowski. Okazją do tego był, obchodzony 28 czerwca Światowy Dzień Bursztynu. – Niezmiernie się cieszę, że to święto po raz pierwszy obchodzimy w nowej siedzibie w Wielkim Młynie – kontynuował dyr. Ossowski. – Mam nadzieję, że nasze muzeum i dzisiejsza uroczystość przyczynią się do promocji bursztynu i pokazywania go w szerokim kontekście oraz bogactwie form.
Idziemy po światowy rekord
Bohaterem dnia był okazały bursztynowy okaz z Sumatry. Władze Muzeum pokusiły się o zdobywanie jego wpisu do Światowego Rekordu Guinnessa. W tym celu najpierw okaz zważono, a potem zmierzono elektronicznie jego parametry. Aby uczynić zadość procedurom, w wydarzeniu wzięły udział fachowe osobistości, certyfikowani eksperci:
- Ewa Wagner-Wysiecka z Politechniki Gdańskiej, reprezentantka Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników;
- Stanisław Jacobson, jubiler oraz biegły sądowy w zakresie jubilerstwa i kamieni szlachetnych;
- Tomasz Michalik, dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku wraz z pracownikami;
- Marian Maliszewski, współwłaściciel AXIS Sp. z o.o. gdańskiego producenta wag jubilerskich wraz z pracownikami.
Nad spełnieniem wymogów formalnych uznanych przez Księgę Rekordów Guinnessa czuwało krajowe Biuro Rekordów w osobach Pawła Chwaliboga, prezesa oraz Pauliny Plenzler.
Bryła bursztynu, która na co dzień jest eksponowana na wejściu do Muzeum Bursztynu, została wyjęta z gabloty przez pracowników Muzeum w celu jej zważenia i zmierzenia. Waga firmy Axis, gdańskiego producenta wag jubilerskich, wskazała wynik 68,2 kg! To prawie 18 kilogramów więcej od dotychczasowego rekordzisty, również bursztynu z Sumatry, który waży 50,4 kg.
Laserowe wymiarowanie bryły wykonała firma Smart Solutions z Warszawy, zajmującą się szeroko podjętą metrologią, pomiarami stykowymi oraz bezstykowymi, tomografią komputerową oraz inżynierią odwrotną. Uzyskany wynik pomiarów to 74 x 57,1 x 42,1 cm. Dotychczasowa rekordowa bryła ma wymiary 55 x 50 x 42 cm.
Bałtycki bursztyn jest inny
Obważony i obmierzony eksponat pochodzi z kopalni węgla brunatnego z Sumatry. Został kupiony do kolekcji Muzeum Bursztynu w Gdańsku od prywatnego właściciela – Janusza Fudały za 140 tys. zł, z czego 112 tys. to dotacja Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Prof. Ewa Wagner-Wysiecka z Politechniki Gdańskiej, reprezentantka Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, przygotowała pozytywną opinię o bryle bursztynu: – Niniejszym publicznie potwierdzam, że po przeprowadzeniu analizy makroskopowej i mikroskopowej oraz spektroskopowej stwierdzam, że materiał tej bryły należy do żywic kopalnych z grupy glesytu, jest więc to bursztyn sumatrzański.
Autentyczność okazu potwierdził również Stanisław Jacobson, jubiler oraz biegły sądowy w zakresie jubilerstwa i kamieni szlachetnych.
Bursztyn indonezyjski, w tym sumatrzański, występuje w Azji południowo-wschodniej w Indonezji oraz Malezji. Powstał on 20-23 mln lat temu. Jego złoża zostały odkryte w 1991 roku. Jest to jeden z nielicznych bursztynów występujących na złożach pierwotnych, w pokładach węgla brunatnego. Powstał z żywic produkowanych przez drzewa liściaste, które do dziś rosną w lasach równikowych w Azji.
Bursztyn bałtycki różni się od niego wiekiem powstania, kolorystyką i rozmiarami. Największy okaz ma 9,8 kg i został znaleziony w XIX wieku w Kamieniu Pomorskim, obecnie jest eksponatem prywatnego muzeum w Berlinie.
Anna Kłos