fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

BGK uruchamia z KPO Pożyczki na morską energetykę wiatrową

Szanowni Państwo,

Bank BGK uruchomił pożyczki na morską energetykę wiatrową, które będą udzielane dużym przedsiębiorcom oraz instytucjom publicznym Warunkiem ubiegania się o pożyczkę jest:  uczestnictwo projektu w fazie I offshore wind, poza systemem aukcyjnym (tj. projekt, który otrzymał decyzję Prezesa URE  przyznającą prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej w ramach tzw. kontraktu różnicowego – stosownie do art. 16, w związku z art. 18 Ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych); albo otrzymanie dla projektu, od Prezesa URE, prawa do pokrycia ujemnego salda w drodze przeprowadzonej aukcji w II fazie offshore wind:

  1. na projekty, które polegają na budowie farm wiatrowych na Bałtyku, wspierane będą projekty o minimalnej wielkości 300 MW zainstalowanej mocy; pożyczki udzielane na sfinansowanie projektów nierozpoczętych, rozpoczętych, jeśli rozpoczęcie ich realizacji nie nastąpiło przed 1 lutego 2022 r.
  2. ze środków KPO w formie Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej (wartość Funduszu ok 5 mld EUR) na podstawie Umowy o powierzeniu zawartej 9 sierpnia 2024 r. z Instytucją Odpowiedzialną za realizację Inwestycji (IOI).

Dla Inwestycji G3.1.5 z KPO „Budowa morskich farm wiatrowych (Fundusz na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej)” rolę tę pełni minister właściwy ds. aktywów państwowych.

  1. na warunkach rynkowych: wsparcie udzielane inwestorom nie będzie pomocą publiczną i tym samym nie będzie wymagać dodatkowej notyfikacji w Komisji Europejskiej
  2. w PLN lub EUR

 

Maksymalna wartość udzielanej pożyczki zależy m.in. od dostępności środków przeznaczonych na Pożyczki oraz proponowanej struktury finansowania.

Okres kredytowania projektu liczony jest od daty pierwszego uruchomienia pożyczki do dnia ostatecznej spłaty pożyczki, nie może przekroczyć 28 lat (336 miesięcy) i nie może wykraczać poza 2053 rok.

W toku oceny Wniosku, z uwzględnieniem struktury i warunków całościowych finansowania, ustalane będą indywidualne warunki finansowania, w szczególności:

    • okres wypłaty (dostępności środków);
    • okres kredytowania;
    • okres karencji;
    • oprocentowanie Pożyczki oraz opłaty i prowizje z tytułu rozpatrzenia Wniosku, a także udzielenia i obsługi pożyczek, z uwzględnieniem opłat i kosztów wynikających z nieprzestrzegania postanowień umowy Pożyczki, związanych m.in. z nieterminową spłatą.

Umowy pożyczkowe na finansowanie morskich farm wiatrowych mogą być zawierane do 31 sierpnia 2026 roku, przy maksymalnym okresie spłaty aż do 2053 r.

Warunki pożyczki:

https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/pozyczka-na-budowe-morskich-farm-wiatrowych/

Przeznaczenie pożyczki:

sfinansowanie projektu przyczyniającego się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i CO2 do atmosfery przy produkcji energii poprzez wzrost udziału w miksie energetycznym niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii, pochodzącej z morskich farm wiatrowych, a tym samym zastępowanie wycofywanych wysokoemisyjnych źródeł wytwórczych energią z OZE produkowaną z offshore. Wydatkiem kwalifikowanym są w szczególności:

koszty budowy, dostawy i montażu:

morskiej farmy wiatrowej, z wyłączeniem elementów infrastruktury lądowej,

turbin,

fundamentów,

wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej, w tym nakłady na:

stacje elektroenergetyczne morskie,

kable (w tym kable eksportowe, wewnętrzne, ewentualnie kable między stacjami na morzu);

koszty instalacji ww. komponentów morskiej farmy wiatrowej oraz instalacji infrastruktury wyprowadzenia mocy.

 

Projekty finansowane z pożyczki muszą być realizowane na terenie Wyłącznej strefy ekonomicznej  Rzeczypospolitej Polskiej,

Nabór otwarty i ciągły,

Informacja prasowa:

https://www.bgk.pl/aktualnosc/kolejny-kamien-milowy-spelniony-miliardy-na-farmy-wiatrowe/