fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Program „Sprawny staż” pomaga firmom w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami

Trwa nabór firm do IV edycji programu „Sprawny staż”. Inicjatywa, organizowana przez Fundację Grupy ERGO Hestia Integralia to prosty, gotowy do wdrożenia program rozwijający działania przedsiębiorstw w zakresie DEI (Diversity, Equity, Inclusion). Jego celem jest wsparcie studentów i absolwentów z niepełnosprawnościami w rozpoczęciu kariery zawodowej oraz promowanie inkluzywnego środowiska pracy.

Pracodawcy Pomorza objęli patronat nad przedsięwzięciem.

Staże do tegorocznej edycji programu może zgłosić 15 firm. W projekcie biorą udział pracodawcy, którym bliskie są wartości związane ze zrównoważonym rozwojem i ideą DEI. Fundacja zapewni im kompleksowe wsparcie, zarówno w przygotowaniach do programu, jak i w rekrutacji odpowiednich kandydatów. W dotychczasowych edycjach wzięło udział 67 kandydatów i kandydatek, natomiast 40% z nich zostało w firmach na dłużej. Wśród partnerów poprzednich edycji znalazły się m.in. takie firmy jak Accenture, Bayer, IKEA, Credit Agricole czy Rossmann. Program „Sprawny staż” to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw, które chcą budować różnorodne zespoły – również pod względem sprawności. Jakie wsparcie mogą otrzymać partnerzy?

Dotarcie do kandydatów z niepełnosprawnościami

Zgodnie z badaniami Diversity IN Check 2024, w firmach, dla których różnorodność jest jedną z kluczowych wartości, osoby z niepełnosprawnościami stanowią tylko 2% zatrudnionej kadry. Choć pracodawcy deklarują chęć współpracy, często nie wiedzą, jak dotrzeć do tej grupy. Fundacja Integralia ma na to sposób. Od ponad 20 lat zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami do pracy w Grupie ERGO Hestia. Dowodem skuteczności tej współpracy jest fakt, że osoby z niepełnosprawnościami stanowią ponad 4% pracowników w firmie. Zajmują one wymagające stanowiska w obszarach takich jak sprzedaż, finanse, IT czy marketing. Poprzez program „Sprawny staż” fundacja wspiera firmy w nawiązywaniu współpracy z kandydatami, co przekłada się bezpośrednio na ich otwartość i rozwój – również w budowaniu różnorodnych zespołów.

Dostosowanie miejsc pracy i proste rozwiązania

Część pracodawców obawia się kosztów związanych z dostosowaniem stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Warto jednak pamiętać, że ok. 80% osób z niepełnosprawnościami ma tzw. niepełnosprawność niewidoczną. W takich przypadkach dostosowanie stanowiska pracy może polegać na wprowadzeniu elastyczności w organizacji czasu pracy lub dostosowaniu komunikacji. Wszelkie zapytania dotyczące dostosowań partnerzy programu mogą konsultować z zespołem fundacji. W dotychczasowych edycjach „Sprawnego stażu” na 67 miejsc stażowych zaledwie 8 wymagało większego zaangażowania, jak na przykład: instalacja podjazdu czy zakup programu powiększającego tekst.

Wokół zatrudniania osób z niepełnosprawnościami narosło wiele stereotypów. Pracownicy mogą nie wiedzieć, jak się komunikować, aby nie urazić nowych kolegów z pracy, ani jak przeprowadzić skuteczne wdrożenie. Podczas szkoleń organizowanych przez Fundację Integralia poszerza się perspektywa postrzegania niepełnosprawności. Uczestnicy otrzymują proste wskazówki, jak poprawić komfort współpracy i zachować profesjonalizm w kontaktach zawodowych.

 

Udział w programie

Firmy, które chcą przystąpić do programu, mogą zgłaszać swoje aplikacje do 14 marca 2025 roku. Warto jednak zgłosić się wcześniej, ponieważ w przypadku większej liczby chętnych o przyjęciu do programu może decydować kolejność zgłoszeń.

Zapraszam do „Sprawnego stażu” zarówno pracodawców, którzy dopiero zaczynają budować różnorodne zespoły pod względem sprawności, jak i te, które mają już doświadczenie w tym zakresie. W projekcie każdy zyskuje cenne doświadczenie, a Fundacja dba o odpowiednią rekrutację stażystów, doradztwo i codzienny kontakt z opiekunami programu w firmach” – mówi Dagmara Senda, prezeska Fundacji Grupy ERGO Hestia Integralia.

Aby wziąć udział w programie, należy wysłać formularz zgłoszeniowy na adres: fundacja@integralia.pl. Formularz zawiera oferty staży, wymagania wobec kandydatów oraz korzyści ze współpracy. Uwzględnia także analizę stanowiska pracy pod kątem przystosowania dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Każda firma może zgłosić maksymalnie 3 miejsca stażowe. Jeśli liczba kandydatów spełniających wymagania jest większa, istnieje możliwość zorganizowania dodatkowych staży. Udział w programie wiąże się z wniesieniem opłaty. Szczegóły dostępne są na stronie www.sprawnystaz.pl.