fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Ekspansja zagraniczna – szansa czy problem – 20.04.2016

export

„Pracodawcy Pomorza” oraz Gdańska Akademia Bankowa uruchamiają cykl spotkań pomorskich przedsiębiorców z ekspertami z MSZ i instytucji finansowych. Pierwsze inauguracyjne spotkanie pt.

„Ekspansja zagraniczna – szansa czy problem?”

odbędzie się 20 kwietnia br. o godz. 13.00
w siedzibie „Pracodawców Pomorza” przy Al. Zwycięstwa 24 w Gdańsku Wrzeszczu

 

Agenda spotkania:

1. Otwarcie spotkania

2. „Nie bójmy się eksportu” – Jan Zacharewicz, Prezes Zarządu Biura Doradztwa Ekonomicznego i Prawnego „Business Consultans” Sp. z o.o.

3. Prezentacja dobrych praktyk i doświadczeń przedsiębiorców:

Marcin Muński, Prezes Zarządu COCOMO ART Sp. z o.o. – w kategorii małe przedsiębiorstwo
Bolesław Formela, Wiceprezes Zarządu SeCeS-Pol Sp. z o.o. – w kategorii średnie przedsiębiorstwo
– Lidia Ziaja, Kierownik dz. eksportu Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o. – w kategorii duże przedsiębiorstwo

4. Panel dyskusyjny

Moderator: Jan Zacharewicz

Ekspansja na rynki zagraniczne to naturalny kierunek rozwoju nie tylko dla dużych polskich przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji. Dla większości polskich małych- i mikroprzedsiębiorstw oczywiste jest, że rodzimy rynek powoli staje się za mały. Wg badań Fundacji Kronenberga dla tych właśnie przedsiębiorców zazwyczaj nie jest to pierwszy biznes, tylko drugi czy trzeci. Są już zaprawieni „w boju”, bo mieli za sobą inne przygody biznesowe, które często kończyły się porażką. Nie poddawali się, otwierali nowe biznesy, szukali nowych nisz. Poza branżami produkcyjnymi, światowe rynki podbijają również firmy z sektora usług.

Głównym kierunkiem ekspansji pozostaje Unia Europejska, a szczególnie Niemcy. Polscy przedsiębiorcy są również zainteresowani Francją, Hiszpanią, Wielką Brytanią, a w mniejszej skali krajami regionu – Czechami, Słowacją i państwami bałtyckimi. Mniej firm zainteresowanych jest Afryką i Ameryką Południową, choć są również polscy przedsiębiorcy, którzy dostrzegają szanse z nimi związane. To przede wszystkim dynamiczny wzrost i mniejsza niż w Europie konkurencja. Bardziej konkurencyjne od nich są natomiast rynki azjatyckie.

A więc na co czekać?

Gorąco zachęcamy do udziału w spotkaniu.