„Pracodawcy Pomorza” oraz Kancelaria Radców Prawnych M. Rusiecki, M. Szymkiewicz, R. Kurek sp. p.
serdecznie zapraszają w dn. 13 stycznia 2016r. o godz. 9.30
do siedziby „Pracodawców Pomorza” przy Al. Zwycięstwa 24 w Gdańsku na spotkanie:
UŻYTKOWANIE WIECZYSTE – AKTUALIZACJA OPŁATY ROCZNEJ
Wzrosty opłat za użytkowanie wieczyste wciąż stanowią poważny problem dla użytkowników wieczystych korzystających z gruntów gminnych lub stanowiących własność Skarbu Państwa. Głównie wynikają one ze skokowego charakteru podwyżek opłat, bowiem często opłata wzrasta wielokrotnie, w niektórzy przypadkach, gdy aktualizacja nie była dokonywana przez wiele lat, nawet o kilkaset a nawet o kilka tysięcy procent. Wzrastające obciążenie samorządów gminnych zadaniami przy braku wsparcia finansowego z budżetu państwa oraz rosnące potrzeby budżetu państwa powodują, iż na masową skalę dokonywane są w ostatnich latach aktualizacje opłat za użytkowanie wieczyste stanowiąc znaczące źródło przychodów i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się stale utrzymywać. Problemem jest także nieprzewidywalność podwyżek, bowiem użytkownik wieczysty jako strona umowy o użytkowanie wieczyste zasadniczo nie ma wpływu na decyzję o podwyżce opłaty, nie może również przewidzieć, kiedy właściciel gruntu podejmie decyzję o przystąpieniu do aktualizacji opłaty za dany grunt, ani jaka będzie wysokość zaproponowanej podwyżki, bowiem uzależniona jest ona od wartości nieruchomości ustalanej na podstawie operatu sporządzonego na zlecenie gminy lub Skarbu Państwa. Użytkownik wieczysty nie jest powiadamiany o przystąpieniu do sporządzenia operatu, a o podwyżce opłaty dowiaduje się dopiero z wypowiedzenia, gdzie podana jest wysokość nowej opłaty. Przy czym kolejną niedogodnością dla użytkownika wydaje się cykl roczny przewidziany dla opłaty za użytkowanie wieczyste, co oznacza, iż wypowiedzenie opłaty musi zostać dokonane przed końcem roku, aby mogło obowiązywać w roku kolejnym, więc generalnie w praktyce zasadą jest, iż wypowiedzenia dokonywane są w okresie grudnia, a obowiązują już od stycznia kolejnego roku. Procedura postępowania dotyczącego odwołania od aktualizacji opłaty przebiega przy tym według specyficznych reguł, stanowiących połączenie prawa administracyjnego i postępowania cywilnego, co także może stanowić dla użytkownika wieczystego pewien problem w skutecznej obronie przed nieuzasadnioną bądź nieprawidłowo dokonaną podwyżką opłaty. Z drugiej jednak strony poznanie przez użytkownika reguł postępowania umożliwia mu skuteczne wykazanie ewentualnych błędów organowi dokonującemu wypowiedzenia.
Stąd szkolenie skierowane do użytkowników wieczystych ma na celu przybliżenie kwestii związanych z aktualizacją opłaty rocznej, aby wskazać najważniejsze problemy związane z wypowiedzeniem opłaty oraz przedstawić sposoby obrony użytkownika wieczystego przed nieuzasadnionymi podwyżkami opłat z tytułu opłaty rocznej.
Szkolenie przeprowadzone będzie przez radcę prawnego Rafała Kurka, który jako pełnomocnik użytkowników wieczystych prowadził kilkadziesiąt postępowań dotyczących aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Gdańsku i sądami w Gdyni i w Gdańsku, a także przed Sądem Najwyższym w Warszawie.
W programie spotkania:
- Wypowiedzenie dotychczasowej wysokości opłaty rocznej przez właściciela (Gmina, Skarb Państwa) – aktualizacja opłaty spowodowana wzrostem wartości nieruchomości – zagrożenie wynikające z możliwości podwyższenia dotychczasowej opłaty nawet o kilka tysięcy procent.
- Sposób obrony użytkownika wieczystego przed nieuzasadnionymi podwyżkami opłat z tytułu opłaty rocznej.
- Zagrożenia dla użytkownika wieczystego związane z niejasnymi i nieprecyzyjnymi przepisami.
- Korzyści związane z odwołaniem od wypowiedzenia opłaty za użytkowanie wieczyste
- Zmniejszenie dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego.
- Wygaśnięcie umowy użytkowania wieczystego
Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenie swojego udziału