Najboleśniejszą społecznie i najtrudniejszą obecnie sprawą jest bezrobocie, w tym młodych. Dopasowaniem systemu kształcenia zawodowego młodzieży do potrzeb pracodawców zajęła się sekcja edukacji i szkolnictwa zawodowego, działająca w ramach organizacji Pracodawcy Pomorza, która obradowała 30 października br.
Powstał nowy zarząd sekcji. Przewodniczącym został ponownie Wojciech Szczepański z Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku, ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej – departamentu kształcenia zawodowego i ustawicznego. Członkami zarządu zostali: Anna Mańkowska – dyr Gimnazjum nr XX im. Hanzy (z Gdańska) i Krzysztof Szomburg – prezes Akademii Kształcenia Zawodowego z Gdańska. Roczny plan pracy sekcji zostanie przedstawiony, po jego dopracowaniu przez nowy zarząd, na następnym spotkaniu sekcji.
Nie czekając na to, uczestnicy spotkania już przedyskutowali najbardziej palące problemy. Wybór Wojciecha Szczepańskiego na przewodniczącego przyjęto z dużym aplauzem wynikającym ze świadomości, że jako ekspert Ministerstwa Edukacji i dzięki temu, że PP należą do organizacji Pracodawcy Rzeczpospolitej uczestniczącej w pracach rządowej Komisji Trójstronnej, ma on możliwość powalczenia o pomorskie sprawy na forum ogólnopolskim.
Jako najpilniejsze sprawy do załatwienia wymieniono przywrócenie możliwości otrzymywania uprawnień budowlanych przez kończących szkolną edukację techników. Obecnie wszystkie, nawet najdrobniejsze inwestycje, wymagają angażowania inżynierów.
Marian Deręgowski – dyrektor Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych z Gdyni podniósł sprawę możliwości tworzenia przez szkoły nowych zawodów i specjalności. To potrzeba wynikająca z rozwoju gospodarczego i pojawiania się nowych technologii. Przykładowo: obserwuje się aktualnie wzmożone zapotrzebowanie na kształcenie w zawodzie i specjalnościach dotyczących chłodnictwa i klimatyzacji, a barierą w jego zaspokojeniu są problemy z urzędowym zakwalifikowaniem nowych zawodów. Same szkoły, łącząc się branżowo, usiłują sobie z tym poradzić. Oczekują pomocy ze strony administracji oświatowej. Ustalono, że zainteresowane placówki oświatowe opracują program nauczania, a o jego wdrożenie wystąpi organizacja Pracodawcy Pomorza poprzez Pracodawców RP.
Obecny podczas obrad Marek Nowicki – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Gdańsku – sygnalizował, że korelacja działań między biznesem a szkolnictwem zawodowym pozostawia dużo do życzenia, bo często kierownictwa przedsiębiorstw są zainteresowane tylko najbliższą perspektywą i nie mają wizji przyszłościowego rozwoju. Wobec tego Kuratorium nie ma wsparcia przy tworzeniu nowych programów i specjalności nauczania. Apelował, aby Pracodawcy Pomorza pomogli namówić szefów przedsiębiorstw do większego zaangażowania się w tej kwestii, aby nie ograniczali się – jak to jest obecnie – tylko do narzekań, że absolwent przychodzący do pierwszej pracy jest do niej słabo przygotowany i właściwie muszą go uczyć wszystkiego od nowa.
tekst. Anna Kłos