Przedsiębiorstwo Budowlane Górski zmierza do finalizacji ambitnego architektonicznie projektu, który w zamyśle ma być nowym centrum Wrzeszcza, położonym na styku dwóch części tej dzielnicy. Galeria Metropolia i Browar Gdański, jako nowe obszary handlu, rozrywki, wypoczynku i zamieszkania, chcą zawalczyć o wysoką pozycję w rankingu jednych z najbardziej atrakcyjnych – z punktu widzenia konsumenta – rejonów trójmiejskiej metropolii. Inwestycja jest znaczna, a zwrot z przedsięwzięcia wielce wyczekiwany – cały projekt pochłonął kwotę w wysokości 700 mln złotych.
O szczegółach komercjalizacji obiektu opowiedzieli wczoraj przedstawiciele Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski, na spotkaniu w biurze znajdującym się na terenie działki inwestycyjnej. Galeria Metropolia znajduje się w kalendarzu inwestycji budowlanych Trójmiasta już od jakiegoś czasu. Właściwe prace nad obiektem rozpoczęto w 2012 roku, a realizacja całego projektu zanotowała pewne opóźnienia. Ostatecznym terminem otwarcia będzie wrzesień tego roku. Uruchomienie centrum handlowego wpisze się w tegoroczny trend znacznego powiększenia ogólnej powierzchni handlowej w Polsce. Posiłkując się danymi udostępnionymi przez firmę Cushman & Wakefield, w 2016 roku ma zostać oddane łącznie 450 tys. m. kw. nowej powierzchni handlowej (pewien spadek względem roku ubiegłego, zamkniętego w 650 tys. m. kw.).
Inwestycja, określana przez dewelopera mianem największego projektu firmy, ulokowana została na działce między ul. Kilińskiego, ul. Nad Stawem i torami kolejowymi łączącymi komunikację pod postacią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Szybkiej Kolei Miejskiej i PKP. Galeria Metropolia w liczbach to 35 tys. m. kw. przestrzeni handlowej (100 lokali) rozmieszczonej na parterze i trzech piętrach, kompleks kinowy Helios (7 sal) oraz, sięgając do fundamentów obiektu, specjalny zbiornik retencyjny w podziemiach, tzw. kanał ulgi dla rzeki Strzyży, który zostanie przekazany w użytkowanie gminie.
Galeria Metropolia to także nowy układ ulic. Powstał nowy odcinek ul. Nad Stawem. Przebudowo ul. Kilińskiego, od skrzyżowania z ul. Kościuszki, aż do centrum handlowego – została wyremontowana i poszerzona o trzy metry. Kluczowe jest jej połączenie z Trasą Słowackiego i ul. Hynka, za pośrednictwem tzw. wioski indiańskiej, całkowicie wyburzonej na okoliczność budowy Galerii Metropolia. Część terenu na którym znajdowały się budynki mieszkalne, zostanie przeznaczona na naziemny parkingu typu park&ride. Zaś między parkingiem a Galerią Metropolia ulokowany zostanie hotel, dysponujący 126 pokojami i salą konferencyjną.
Całkowitego przeobrażenia doznały tereny dawnego browaru gdańskiego. Teraz znajduje się tam tysiąc mieszkań, w tym atrakcyjne lofty. Sprzedaż mieszkań została podzielona na pięć etapów – deweloper prowadzi teraz równocześnie trzy. Oferta została rozszerzona na podziemia terenu, której częścią ma stać się Browar Kulturalny – przestrzeń piwniczna wypełniona klubem koncertowym, kinem, ośmioma restauracjami, łaźniami (w stylu łaźni tureckich) i browarem rzemieślniczym. To wszystko właśnie powstaje i ma zostać oddane do użytku do końca 2017 roku. Kształtuje się w ten sposób jedna z największych prywatnych inwestycji kulturalnych w Gdańsku ostatnich kilkunastu lat.
Prezentacja inwestycji:
Przedsiębiorstwo Budowlane Górski:
Galeria Metropolia:
Pełny raport „Property Times Retail Poland” (2015/2016) od Cushman & Wakefield:
http://www.cushmanwakefield.pl/pl-pl/research-and-insight/2016/property-times-retail-2015/
Autor
Maciej Michniewski/Pracodawcy Pomorza
m.michniewski@pracodawcypomorza.pl