fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Apel sztabu kryzysowego pomorskich przedsiębiorców 6.05.2020 ws uproszczenia zapisów tarczy antykryzysowej

– WSPÓLNY APEL –
ORGANIZACJI PRACODAWCÓW WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

– SZTABU KRYZYSOWEGO POMORSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW –

Gdańsk, 6 maja 2020 roku

 

Pan Andrzej DUDA, Prezydent RP

Pani Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP

Pan Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu RP

Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Pani Jadwiga Emilewicz, Wicepremier, Minister Rozwoju

Panie/ Panowie Posłowie Sejmu RP reprezentujący wyborców z województwa pomorskiego

Panowie Senatorowie RP reprezentujący wyborców z województwa pomorskiego

 

Szanowni Państwo,

Działając w imieniu reprezentowanych przez nas organizacji pracodawców (Sztabu Kryzysowego Pomorskich Przedsiębiorców) i kierując się odpowiedzialnością za kondycję naszych przedsiębiorstw, gospodarki oraz za losy pracowników, przekazujemy niniejszy wspólny apel dotyczący uproszczenia prawa służącego ratowaniu przedsiębiorstw i miejsc pracy. 

Stoimy na stanowisku, że rozwiązania prawne zawarte w kolejnych edycjach ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej wraz z jej późniejszymi zmianami, powinny dotyczyć TYLKO I WYŁĄCZNIE kwestii ochrony miejsc pracy w przedsiębiorstwach zagrożonych na skutek kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa oraz wsparcia dla firm zarówno od strony finansowej jak również formalnej.

Stwierdzamy, że wszelkie zapisy i regulacje dotyczące innych obszarów działalności Państwa Polskiego powinny znaleźć się w odrębnych i przeznaczonych temu celowi ustawach, nie zaś w jednej ustawie pod przyjętą nazwą „Tarcza Antykryzysowa”. Skracanie aktów prawnych, dedykowanie ich określonym obszarom czy aktywnościom Państwa Polskiego służy upraszczaniu przepisów i ich przejrzystości.

Przedsiębiorcy, a zwłaszcza ci najmniejsi są obecnie zmuszeni do wertowania setek stron, aby znaleźć właściwy przepis, do czytania kompleksowo każdego artykułu aby mieć pewność zapoznania się ze wszystkimi niuansami wprowadzonych rozwiązań lub do szukania doradców, co skutkuje koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów.

Dotychczasowe kolejno przyjęte uchwały Tarczy Antykryzysowej są przykładem biurokratyzacji i braku czytelności. Zawierają regulacje, które nie służą gospodarce, a dodatkowo wprowadzają wokół tych aktów zamieszanie i złe emocje. Co szczególnie istotne, sposób konstruowania Tarczy Antykryzysowej jest dramatycznie skomplikowany, co powoduje spowolnienie procesu ustawodawczego i odwracanie uwagi opinii publicznej od kwestii naprawdę pilnych i istotnych.

W naszej opinii nie jest właściwym umieszczanie w Tarczy Antykryzysowej 1 i 2 oraz jej kolejnym projekcie Tarczy 3 zapisów dotyczących m.in.: Rady Dialogu Społecznego, wyborów prezydenckich, sposobu powoływania Prezesa UKE, rezerw strategicznych, prawa o prokuraturze, przepisów o Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, Sieci Badawczej Łukasiewicz i wielu innych. Te wszystkie regulacje powinny mieć swoje odrębne rozwiązania w innych stosownych aktach prawnych, uchwalanych w oparciu o przyjętą legislaturę po szerokich konsultacjach społecznych.

Z wielkim niepokojem przyjmujemy w tym kontekście informację medialną przekazaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o zamiarze umieszczenia w kolejnej wersji Tarczy Antykryzysowej zapisów uniemożliwiających „animalsom” odbieranie krzywdzonych i maltretowanych zwierząt ich posiadaczom. Jako przedsiębiorcy nie chcemy być wykorzystywani do tego, aby stanowić osłonę dla takich rozwiązań. To kolejny przykład rozwiązania, które nie powinno mieć nic wspólnego z Tarczą Antykryzysową.

 

Apelujemy do Państwa – adresatów tego pisma biorących udział w procesie tworzenia prawa – o połączenie działań, upraszczanie przepisów, tworzenie klarownych, dostępnych rozwiązań i nie komplikowanie nam pracodawcom, w tak ogromny jak dotychczas  sposób, funkcjonowania i ratowania firm w tym wyjątkowo trudnym dla nas wszystkich czasie.

 

Z wyrazami szacunku,

Organizacje pracodawców z województwa pomorskiego:

Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Loża Gdańska Business Centre Club

Pomorski Związek Pracodawców LEWIATAN

Pracodawcy Pomorza

Gdański Klub Biznesu

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Kaszubski Związek Pracodawców

Regionalna Izba Przedsiębiorców NORDA,

Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców

Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług

Izba Rzemiosła I Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej „Dobra Robota”