fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Konkurs Wiedzy o Morzu w Związku Miast i Gmin Morskich

 

Po raz trzeci Związek Miast i Gmin Morskich zorganizował Konkurs WIEDZY O MORZU, skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województw: pomorskiego, zachodnio-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz sympatyków z innych regionów. Pomysłodawcą konkursu jest dr Jarosław Kłodziński, radny Miasta Gdyni, członek zarządu ZMiGM.

Celem konkursu jest przybliżenie młodemu pokoleniu wiedzy o kulturze morskiej, tradycjach i historii Regionów. Finał konkursu odbył się w Gdańsku 28 kwietnia w obiekcie Centrum Kultury Morskiej, obchodzącym akurat 10-lecie swego istnienia. Niekwestionowany sukces odnieśli uczestnicy z Kołobrzegu. Zero sukcesów na koncie mają uczniowie z Gdańska, honoru stolicy metropolii broni tylko uczeń LO z Pruszcza Gdańskiego.

 

Silna grupa z Kołobrzegu z trofeami

 

Pierwszym etapem były eliminacje szkolne. Po nich do półfinału awansowało  po 3 najlepszych uczniów z każdej szkoły. Półfinały odbyły się w trzech lokalizacjach: w Gdyni, Szczecinie i Kołobrzegu. Do finału dotarło po 3 najlepszych uczniów z każdego półfinału z danego poziomu nauczania (szkół podstawowych i średnich). 

 

OTO ZWYCIĘZCY

  • Szkolnictwo podstawowe:

I miejsce Antonina Pasikowska – SP nr 5 Kołobrzeg

II miejsce Hubert Opielewicz – SP nr 21 Gdynia

III miejsce Julian Robaczyński – SP nr  5 Kołobrzeg                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

  • Szkoły średnie:

 I miejsce Paweł Kusiak – I LO Pruszcz Gdański

II miejsce Maksymilian Sobejko – Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych Szczecin

III miejsce Sebastian Karbarczyk – Zespół Szkół Morskich Kołobrzeg.

Jak łatwo się domyślić, za sukcesami młodych uczestników stoją dorośli pasjonaci morza i społecznicy. Główny organizator konkursu dr Jarosław Kłodziński to gdyński radny (od roku 2010 do teraz), przewodniczący Komisji Sportu. Zawodowo pracuje jako kierownik administracyjny w Gimnazjum nr 14 i XIII LO w Gdyni Obłużu. Jego działalność społeczna jest tak bogata, ze dziw bierze jak na to wszystko znajduje czas. To badacz dziejów Gdyni i pasjonat obiektów militarnych, pomysłodawca i współautor mapy „Fortyfikacje Gdyni i okolic”. Wytyczył i oznakował Oksywską Ścieżkę Turystyczną, m.in. trakt pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Zielonej. Zorganizował Festiwal Piłki Nożnej „Gramy dla Dzieci z Hospicjum”. Od kilkunastu lat aktywnie wspiera organizację Wigilii i Śniadań Wielkanocnych dla samotnych mieszkańców u O.O. Franciszkanów. Drugą jego pasją jest sport, więc działa jako  Instruktor Nordic Walking i Samoobrony oraz Judoka (1DAN) WKS „Flota”. Wspiera działalność statutową Stowarzyszenia Inicjatywa „ARKA” oraz uczniowskich klubów piłkarskich.

Gabriela Antos, która z takim sukcesem rozwija zainteresowania morzem u kołobrzeskiej młodzieży, jest przewodniczącą Oddziału Kołobrzeg Ligi Morskiej i Rzecznej.  Od początku kadencji obiecywała, że będzie kontynuowała dotychczasową działalność Ligi, skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Zapowiedziała też organizację imprez między innymi regat smoczych łodzi  i jest nie tylko ich organizatorką, ale też trenerką uczestników.  Chętnie organizuje lub współorganizuje konkursy marynistyczne i wydarzenia  patriotyczne. W dodatku  specjalizuje się w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego, jako że to b. mistrzyni świata juniorów.

Jak z tego wynika, społeczne i morskie wychowanie młodego pokolenia jest  w ZMiGM w odpowiednich rękach.

 


Tekst i zdjęcie – Anna Kłos