fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Wsparcie w pracach naprawczych kościoła Św. Mikołaja w Gdańsku

 

 

Szanowni Państwo,
Członkowie Pracodawców Pomorza,

Zachęcamy serdecznie do zapoznania się do wsparcia działań i pomocy finansowej, które umożliwią ponowne otwarcie gotyckiej nawy kościoła Św. Mikołaja w Gdańsku.

Świątynia, którą opiekują się bracia dominikanie, przetrwała czas zniszczeń Gdańska podczas II wojny światowej, jednak jesienią 2018 roku na sklepieniach pojawiły się pęknięcia zagrażające bezpieczeństwu osób przebywających w kościele; wystąpiła wtedy bezpośrednia groźba katastrofy budowlanej. Od tego czasu wykonano i sfinansowano szereg niezbędnych zadań, o czym informowano w mediach – m.in. wykonanie sond architektonicznych, badań archeologicznych, pomiary geodezyjne i wód gruntowych oraz budowa rusztowania wsporczego, wzmocnienie szczytów kościoła i w zeszłym roku naprawa najbardziej spękanych pól sklepiennych.

Obecnie do wykonania pozostaje ostatni etap badań i prac, które pozwolą na bezpieczne otwarcie nawy południowej.

Dlatego w imieniu opiekunów obiektu zwracamy się z uprzejmą o wsparcie podejmowanych działań, tak aby do końca roku 2023 na nowo udostępnić cały kościół mieszkańcom i turystom odwiedzającym Gdańsk.

Etap, który jest do najpilniejszej realizacji, to montaż automatycznego monitorowania przemieszczeń pionowych fundamentów Bazyliki św. Mikołaja (jego koszt to ponad 80.000 zł), który pozwoli scalić wszystkie dotychczasowe pomiary.

Więcej szczegółowych informacji na temat tego projektu oraz pozostałych aktualnie planowanych działań w kościele znajduje się w załączonym pliku: prezentacja do pobrania

Więcej szczegółowych informacji na temat tego projektu oraz pozostałych aktualnie planowanych działań w kościele znajduje się w załączonym pliku: prezentacja do pobrania

 

W kwestiach związanych z wsparciem podajemy poniżej dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za działania w tym zakresie:

Michał Osek OP
przeor.gdansk@dominikanie.pl

Klasztor Ojców Dominikanów

Świętojańska 72

80-840 Gdańsk

numer konta:

77 1140 1065 0000 3926 9300 1018

w tytule przelewu:

darowizna na prace ratunkowe i konserwatorskie w kościele św. Mikołaja w Gdańsku

Liczymy na zaangażowanie naszej społeczności w działania służące ratowaniu tego wyjątkowego zabytku.