fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

EKOINBUD wybudował na Osowej szkołę dla najmłodszych

Chociaż oficjalnie rok szkolny 2023/24 rozpoczął się w Polsce 4. września,

Inauguracja dla najmłodszych – od „zerówek” do klas III – w Szkole Podstawowej nr 33 im. Stefana Banacha w Gdańsku Osowej odbyła się już w piątek, 1 września. W uroczystości wzięła udział prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Nowoczesna filia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Wodnika powstała w rok. Naukę rozpocznie tam 453 uczennic i uczniów z klas 0-3. Wykonawcą tego nowoczesnego, przyjaznego dzieciom budynku była firma EKOINBUD, której właścicielem i prezesem jest wieloletni członek Pracodawców Pomorza Tomasz Balcerowski.

Osowa, jako jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic, potrzebowała takiej placówki. Dlatego bardzo się cieszę, że powstała ona tylko w rok i to z użyciem nowoczesnej, ekologicznej technologii, z której korzystamy przy budowie naszych żłobków i przedszkoli. W szkole, która kosztowała 22 miliony złotych, będzie uczyło się prawie  pół tysiąca młodych gdańszczanek i gdańszczan z klas 0-3mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Aby nauka była przyjemnością

Służy temu po pierwsze rozplanowanie powierzchni. Nowy, parterowy budynek szkoły składa się z trzech skrzydeł. Pierwsze przeznaczone jest dla najmłodszych uczniów – znajdą się tu „zerówki”. W tej części są też sale do gimnastyki korekcyjnej oraz jadalnia z zapleczem kuchennym.

W centralnej części znajduje się pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, stołówka,  aula oraz przestronna świetlica. W skrzydle południowym umieszczona została biblioteka z czytelnią oraz nowoczesne pracownie informatyczne. W nowej filii powstało w sumie 16 sal lekcyjnych wyposażonych w ekrany interaktywne. Każdy z segmentów posiada osobny węzeł sanitarny.

Zadbano o otoczenie obiektu

Bezpośrednio przy budynku znalazły się miejsca postojowe oraz duży parking rowerowy. Powstały place rekreacyjne z ogrodem szkolnym, ścieżką sensoryczną i zieloną klasą. W ramach zielonej klasy dzieci od najmłodszych lat będą się uczyć pielęgnacji roślin. Będą mieli do dyspozycji m.in. donice do nasadzeń zieleni.

Tomasz Balcerowski – prezes EKOINBUDU wylicza zalety drewnianego budynku 

„- Jako firma specjalizująca się w budowaniu drewnianych obiektów wielkogabarytowych, jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej realizacji szkoły przy ul. Wodnika w Gdańsku. Był to jeden z większych realizowanych przez nas budynków, a jego wielkość wynosi 2,5 tys. m2, dlatego też zdecydowaliśmy się na wprowadzenie podziału na sześć głównych sekcji. Taki zabieg pozwolił nam na niezależne prowadzenie prac w poszczególnych sekcjach, co bezpośrednio przełożyło się na realizację inwestycji w terminie zaledwie 12 miesięcy. Dzięki temu już od 1 września 2023 r. naukę w obiekcie rozpoczęło około 450 najmłodszych uczniów z klas I-III. Wykorzystanie technologii prefabrykowanych modułów drewnianych dodatkowo ograniczyło ilość tzw. prac mokrych, co przy realizacji wykonywanej w okresie jesienno-zimowym znacznie ułatwiło prowadzenie robót.

Drewno, jako budulec, towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jest to materiał przyjazny człowiekowi, cechujący się znakomitymi właściwościami termicznymi, pozwalającymi wytworzyć sprzyjający dla zdrowia człowieka mikroklimat. Przebywanie w drewnianych budynkach ma korzystny dla człowieka wpływ, także pod względem jakości powietrza w ich wnętrzu. Budynki oświatowe wytwarzane w tej technologii zdecydowanie sprzyjają dzieciom. Pamiętajmy też, że mają one świetne właściwości termoizolacyjne, zimą nie wychładzają się do skrajnie niskich temperatur, co pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania do 60%, a jednocześnie w okresie gdy temperatury są wysokie, budynek nie nagrzewa się.

Anna Kłos

Fot.

Prezes Tomasz Balcerowski w trakcie powstawanie obiektu

Pierwszy z lewej – prezes Tomasz Balcerowski