fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Regaty konsulów honorowych

Sześć załóg rywalizowało w sobotę 9 września br. w V Morskich Regatach Konsulów. Zwyciężyła, po raz czwarty, ekipa konsula honorowego Malty Sławomira Kalickiego. W zmaganiach uczestniczyła też ekipa Jana Zacharewicza – członka Rady Pracodawców Pomorza, konsula honorowego Bangladeszu, przewodniczącego Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce, konsula honorowego Bangladeszu. W regatowych zmaganiach zajęła czwarte miejsce

Morskie Regaty Konsulów od 2019 roku organizowane są przez Pomorski Związek Żeglarski, Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce i Marinę Yacht Park w Gdyni. Zawsze gromadzi ona nie tylko załogi konsulów honorowych, którzy mogą dzięki temu poznać piękno żeglarstwa i wspólnie spędzić czas na regatach, ale też grono znajomych i pasjonatów tego efektownego sportu. W tegorocznej, piątej edycji imprezy wzięło udział sześć załóg: konsula honorowego Ludowej Republiki Bangladeszu Jana Zacharewicza, konsula honorowego Bułgarii Jana Strawińskiego, konsula honorowego Chile Marka Listowskiego, konsula honorowego Litwy Józefa Poltroka, konsula honorowego Malty Sławomira Kalickiego oraz konsula honorowego Mołdawii Jacka Tymińskiego.

– Start w tych regatach to nie tylko przyjemność, ale dla mnie także zaszczyt, że jako honorowy konsul Bangladeszu mogę startować z innymi załogami konsulów honorowych – powiedział Jan Zacharewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce. – Regaty konsulów pokazują, że można ze sobą w sposób przyjazny rywalizować.

V Morskie Regaty Konsulów zostały uroczyście rozpoczęte przez prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego. Wziął w nim udział również prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, który wystartował w załodze konsula honorowego Malty. Rywalizacja odbywała się na jachtach klasy 2020. W planie było rozegranie pięciu wyścigów, ale słabnący wiatr zmusił organizatorów do zmiany planów i rozegrania tylko trzech z nich.

Wyniki rywalizacji

W zmaganiach najlepsza okazała się ekipa pływająca pod flagą Malty w składzie: Tomasz Chamera, Sławomir Kalicki, Piotr Pawłowski i Wojtek Szymulewicz.

Na mecie wyprzedzili oni załogę konsula honorowego Chile w składzie: Dawid Gondek, Marta Jachira, Barbara Szyszka i Jędrzej Jachira. Trzecie miejsce zajęli żeglarze reprezentujący konsula honorowego Bułgarii w składzie: Paweł Adamczuk, Paweł Kallas, Michał Motyka i Tomasz Mistat. Na czwartym miejscu uplasowała się załoga konsula honorowego Ludowej Republiki Bangladeszu w składzie: Zbigniew Furam, Grzegorz Gosk, Jan Zacharewicz i Kasia Wolska, na piątym załoga konsula honorowego Mołdawii w składzie: Robert Roskosz, Marek Oszczapiński, Piotr Kosk i Sławomir Oleszdek, a na szóstym załoga konsula honorowego Litwy w składzie: Dawid Wróbel, Jakub Ramotowski, Paweł Ramotowski i Jacek Milewski.

To ważne też dla biznesu

 Zadowoleni z wydarzenia byli nie tylko konsulowie honorowi i ich załogi, ale także Bogusław Witkowski, który tak je podsumował:

  • Każde tego typu regaty powodują, że dana branża poznaje żeglarstwo, czyli to, co jest najciekawsze na Pomorzu…Ale nie tylko to jest ważne. Środowisko konsulów honorowych to z jednej strony ludzie, którzy w swoim życiu osiągnęli już bardzo dużo i są na wysokich stanowiskach w firmach czy instytucjach, a z drugiej wypełniają misje swojego konsulatu i przekazują informacje o tych regatach do swoich państw, co może zaowocować współpracą na wyższym niż dotychczas szczeblu.

Anna Kłos (na podst. inf. PZŻ)

Fot. (materiały organizatora)

 

Załoga jachtu konsula honor. Bangladeszu. Drugi z prawej Jan Zacharewicz