Szanowni Państwo,
zachęcamy do zapoznania się z pełnym zapisem spotkania będącego tegoroczną odsłoną cyklu „ROZMÓW NA SZCZYCIE”. Wydarzenie z podtytułem „CZAS KOBIET” zrealizowaliśmy 1 marca, przy współpracy z partnerem miejsca – Olivia Centre, w obiekcie Olivia Star. Spotkanie odbyło się kooperacji z Partnerem Głównym – Bankiem Millenium S.A. oraz Sponsorem Wydarzenia – PZU Zdrowie.
PROWADZENIE
MAGDALENA RIGAMONTI
Dziennikarka prasowa, radiowa i autorka książek. Związana z portalem Onet.pl. Wcześniej pracowała m.in. w gazetach „Dzienniku Gazecie Prawnej”, i „Polska The Times”, w tygodnikach „Newsweek Polska” i „Wprost” oraz w radiach Tok FM i Polskim Radio 24. Członkini rady Press Club Polska.
UCZESTNICZKI
BEATA RUTKIEWICZ – Wojewoda Pomorski
Ukończyła Politechnikę Gdańską na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa, warszawską Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną na kierunku zarządzanie kapitałem ludzkim i psychologia w zarządzaniu, a także studia podyplomowe (zamówienia publiczne) na Uniwersytecie Gdańskim. Ponadto, uzyskała tytuł Master of Business Administration. Urzędniczka i samorządowczyni. Pełniła funkcję specjalistki do spraw zamówień publicznych w Agencji Nieruchomości Rolnych w Gdańsku, Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański i Urzędzie Gminy Trąbki Wielkie. W 2015 roku objęła stanowisko zastępcy prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. 20 grudnia 2023 r. została powołana przez premiera RP Donalda Tuska na urząd Wojewody Pomorskiego.
AGNIESZKA BUCZYŃSKA
Ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego Polski
Polska działaczka społeczna i polityczna, socjolożka, specjalistka w zakresie społeczeństwa obywatelskiego. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz socjologii w Collegium Civitas w Warszawie. W 2021 r. została również absolwentką studiów MBA Leadership w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Związana ze środowiskiem organizacji pozarządowych. W latach 2008-2014 była wiceprezesem, a w okresie 2015-2019 pełniła funkcję prezesa Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Prowadziła badania poświęcone m.in. aktywności społecznej seniorów. Wchodziła również w skład Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, Gdańskiej Rady Pożytku Publicznego oraz Gdańskiej Rady ds. Seniorów. W 2021 r. została członkinią Gdańskiej Rady ds. Rozwoju Wolontariatu. Została współzałożycielką i wiceprezesem Stowarzyszenia Polska 2050. W marcu 2022 r. weszła w skład zarządu partii Polska 2050 Szymona Hołowni, w której objęła funkcje drugiej wiceprzewodniczącej i sekretarz generalnej. Od 2023 r. posłanka na Sejm RP. 13 grudnia 2023 r. powołana na urząd Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego oraz przewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.
AGNIESZKA POMASKA
Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska
Absolwentka Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego. W trakcie studiów wstąpiła do Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”, była członkinią władz regionalnych tej organizacji. Radna (2002-2009) i wiceprzewodnicząca (2006-2009) Rady Miasta Gdańska. Członkini PO od 2001 r., była dyrektorką biura regionalnego PO oraz regionalnego biura poselsko-senatorskiego. W l. 2010-2021 przewodnicząca PO w Gdańsku, w 2015 r. została wiceprzewodniczącą PO na Pomorzu, a od 2017 r. należy do zarządu krajowego partii. Posłanka od 2009 r. (VI-X kadencja, w Sejmie VI kadencji zajęła miejsce Jarosława Wałęsy). W Sejmie IX kadencji zasiadała w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji ds. Unii Europejskiej (w lipcu 2023 r. została jej wiceprzewodniczącą).
ALEKSANDRA DULKIEWICZ
Prezydentka Miasta Gdańska
polska samorządowiec i prawniczka, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej (2017–2019), pełniąca funkcję prezydenta Miasta Gdańska od 16 stycznia 2019 r. 3 marca 2019 r. Studiowała prawo na Uniwersytecie Gdańskim (2006) i Paris Lodron University w Salzburgu (2004–2005). Pierwszy raz zaangażowała się politycznie, gdy sama nie miała jeszcze prawa głosu, wspierając kampanię wyborczą Hanny Gronkiewicz-Waltz na prezydenta RP (1995). Wtedy zetknęła się z Młodymi Konserwatystami, gdzie później pełniła m.in. stanowisko sekretarza ds. zagranicznych. Była wolontariuszką Gdańskiego Areopagu, forum wymiany myśli, które na kilkanaście lat silnie wpisało się w krajobraz intelektualny Gdańska (2000-2012). Uczestniczyła w przygotowaniach Gdańska do UEFA EURO 2012™ (2008–2009). Brała udział w powstaniu Europejskiego Centrum Solidarności (2009–2014). Przygotowywała projekty doradcze i inwestycyjne oraz pracowała nad pozyskaniem inwestorów w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego InvestGDA (2009–2014). Dwukrotnie została wybrana do Rady Miasta Gdańska z list Platformy Obywatelskiej, pełniła funkcje wiceprzewodniczącej Komisji Samorządu i Ładu Publicznego, działała w Komisji Rewitalizacji i Komisji ds. Jarmarku (2010, 2014). Była szefową klubu radnych PO (2014). W marcu 2017 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powierzył jej stanowisko swojego zastępcy ds. polityki gospodarczej. Podczas wyborów samorządowych w 2018 r. była szefową sztabu wyborczego Pawła Adamowicza, startującego z poparcia powołanego przez siebie stowarzyszenia „Wszystko dla Gdańska”. Zawiesiła wówczas członkostwo w PO. Uzyskała reelekcję do Rady Miasta Gdańska. Ponownie objęła stanowisko zastępcy prezydenta. Po tym, jak nożownik 13 stycznia 2019 r. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odebrał życie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, przyjęła obowiązki pełniącej funkcję prezydenta Miasta Gdańska. W przedterminowych wyborach została wybrana Prezydentem Miasta Gdańska. Pełni funkcję Prezesa Zarządu Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz jest członkiem Zarządu Fundacji Unii Metropolii Polskich. 11 marca 2019 r. Aleksandra Dulkiewicz została zaprzysiężona na prezydenta Miasta Gdańska. Uroczystość odbyła się w Ratuszu Głównego Miasta w Wielkiej Sali Wety, podczas VII sesji Rady Miasta.
DOROTA ARCISZEWSKA-MIELEWCZYK
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
Absolwentka Wydziału Ekonomiki Transportu na Uniwersytecie Gdańskim oraz Wydziału Administracyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. W 2020 roku – ukończone studia podyplomowe – Executive Master of Business of Administration w Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu. Założyciel i Prezes Stowarzyszenia „Powiernictwo Polskie”, jest związana ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, Stowarzyszeniem KoLiber, Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych. Prezes stowarzyszenia Lewino XXI. Przedsiębiorca i w 1993r współzałożyciel firmy Polskie Północne Pierze i Puch sp. z o.o. 1995r-1996 Dział marketingu na Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni. Od 2013 r. zasiadała w radach nadzorczych spółek z branży turystyczno-hotelarskiej: Hotelu 1231 oraz Celarii. Od 2015 r. wspólniczka w spółce IBS. Jeden z fundatorów i Dyrektor Katolickiego Liceum ogólnokształcącego i Gimnazjum w Kartuzach. Od 2019 r. do 2023r. Prezes Zarządu Polskich Linii Oceanicznych oraz POL-LEVANT Linie Żeglugowe Sp.z o.o. Członek RN Energa-Operator S.A. Członek PiS od 2004r. Poseł na Sejm RP III, IV, VII i VIII kadencji (1997-2005 z list AWS i KO, 2011-2019 z list PiS), Senator RP VI i VII kadencji (2005-2011). Przewodnicząca komisji Gospodarki Morskiej, wiceprzewodnicząca komisji emigracji i łączności z Polakami za granicą, komisji spraw zagranicznych i wielu innych. Przewodnicząca Delegacji Sejmu i Senatu RP na Konferencję Parlamentarną Morza Bałtyckiego w latach 2005-2007 i 2015-2019, Przewodnicząca grupy polsko-japońskiej, W tegorocznych (2023 r.) wyborach parlamentarnych powróciła do niższej izby parlamentu, uzyskując mandat poselski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.