fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Młodzi naukowcy, laureaci Nagrody im. Uphagena leczą ciało i duszę

W Domu Uphagena przy ulicy Długiej w Gdańsku, w  paradnym salonie Państwa Uphagenów, odbyła się w dniu 12. kwietnia br. ważna uroczystość Jury, pod przewodnictwem prof. Błażejewskiego wytypowało laureatów  21. edycji Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena.  W kategorii nauk humanistycznych i społecznych to prestiżowe wyróżnienie przypadło dr Julii Balcerowskiej z Uniwersytetu Gdańskiego, w kategorii   nauk przyrodniczych i ścisłych dr n. med. Karolowi Steckiewiczowi z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Laureaci otrzymali nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł i statuetkę autorstwa prof. Jana Szczypki. Statuetki młodym naukowcom wręczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

 

Chciała zostać aktorką, los skierował ją jednak na drogę kariery naukowej.

Julia Balcerowska nie żałuje, że tak się stało – w końcu jak długo można być Julią z Werony? Tymczasem jej kariera naukowa dopiero się rozkręca. Specjalność naukowa, którą wybrała, jest bardzo ciekawa i dopasowana do czasów współczesnych. Laureatka pracuje na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej pracy naukowej łączy zagadnienia związane z psychologią kliniczną, psychologią osobowości oraz psychologią Internetu. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół problematyki uzależnień behawioralnych. Jej badania dotyczą związku pomiędzy funkcjonowaniem psychologicznym, a korzystaniem z nowych technologii w kontekście zachowań nałogowych. Prowadzi badania nad osobowościowymi uwarunkowaniami problematycznego korzystania z portali społecznościowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli narcyzmu oraz związanych z nim motywów.  Pełniła rolę kierowniczki w trzech grantach, w tym w grancie Preludium 19, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. „Związek między symptomami lęku i depresji, a uzależnieniem od portali społecznościowych: rola preferencji komunikacji przez Internet i lęku przed pominięciem”.

Laudację dotycząca dr J. Balcerowskiej wygłosiła prof. Beata Pastwa-Wojciechowska.

 

Wcześniej zrobił doktorat niż magisterium

Nagroda w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych trafiła do dr. Karola Steckiewicza z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za wybitne osiągnięcia w zakresie nanomedycyny, opieki około operacyjnej i intensywnej terapii. Laudację wygłosił dr hab. Michał Markuszewski.

Karol Steckiewicz w 2021 r. ukończył studia na kierunku lekarskim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jeszcze w czasie trwania studiów, pod kierunkiem prof. Iwony Inkielewicz – Stępniak, z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską. Obecnie jest zatrudniony w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii GUMed kierowanej przez prof. Radosława Owczuka. W swojej pracy naukowej zajmuje się nanomedycyną, szczególnie zainteresowany jest poszukiwaniem nanomateriałów o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych. Prowadzi również badania z zakresu medycyny około operacyjnej i intensywnej terapii. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi zespołami badawczymi, odbył staże na Uniwersytecie w Cambridge i na Uniwersytecie w Greifswaldzie.

 

Gratulacje i życzenia złożyła laureatom także europosłanka Magdalena Adamowicz,  wyrażając radość i satysfakcję, że mamy w Gdańsku tak ambitnych, zdolnych i pracowitych młodych naukowców.

Dyr Muzeum Gdańska Waldemar Osowski do słów uznania dołączył dla obojga wyróżnionych prezent w postaci złotej karty bezpłatnego wstępu do wszystkich placówek ww. muzeum na okres całego roku i wyraził nadzieję, że będą je chętnie i często odwiedzać.

Anna Kłos

Fot. Anna Kłos

Laureaci – nadzieja gdańskiej nauki Uczestnicy uroczystości. Pierwszy z prawej dyr Waldemar Osowski Europosłanka Magdalena Adamowicz i laureaci