Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk, zajmujące parter i pierwsze piętro w lokalu pod adresem Długi Targ 25/27, przypomniało dzisiaj powszechną w ubiegłym stuleciu sztukę kulinarną, o czym mogą poświadczyć obecni tego dnia, zrzeszeni w ramach Forum Kobiet Biznesu oraz Forum Honorowych Członków „Pracodawców Pomorza”. Potrawy przygotowane według przepisów z pożółkłych ksiąg kucharskich, zaanimowały gastronomiczną historię Gdańska.
Wgląd w to, jak jadano w wielokulturowym grodzie Neptuna dawniej, był możliwy dzięki Piotrowi Mazurkowi, prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, który wystąpił w roli historyka o specjalizacji kulinarnej. Zupa gdańska, jajecznica z piklingiem i serem twardym czy waniliowo-czekoladowy murzynek to nie fragment menu restauracji, ale potrawy, których zapach zapraszał wczoraj do Strefy Historycznej Wolnego Miasta Gdańska.
W Gdańsku minionej epoki w zwyczaj wpisane były obiady złożone z trzech posiłków. Jadano wystawnie, a dania były tak różnorodne, jak różnorodne było miasto, w którym import spotykał się z eksportem, dając tym samym możliwość realizacji nieskrępowanych formą i treścią preferencji kulinarnych całej Polski.
Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk jest oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Powstało dzięki zaangażowaniu miłośników historii miasta. W ramach ekspozycji stałej dostępne są eksponaty codziennego użytku z lat 20 i 30 XX wieku. Stare książki adresowe i dokumenty mogą pomóc w odtworzeniu drzewa genealogicznego. Wystawę wspierają multimedia w postaci filmów dokumentalnych o Gdańsku. W tle można usłyszeć oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. „Für Danzig” autorstwa Paula Enderlinga.
Muzeum żyje, rozrasta się. Odbywają się lekcje tematyczne dla szkół. Wciąż pojawiają się osoby, które decydują się pozostawić tam pamiątki po swoich rodzicach, dziadkach i innych krewnych. Są też tacy, którzy wracają do rodzinnych stron po latach, spoza Polski. Rzeczywistość zastaną konfrontują ze starymi zdjęciami swoich domów albo wspomnieniami z dzieciństwa.
Wybór ekspozycji, z racji ograniczonej przestrzeni, jest trudnym zadaniem, choć można mówić o pewnym zwycięstwie logistycznym, bowiem poprzednia placówka, która funkcjonowanie rozpoczęła 27 czerwca 2009 roku przy ul. Piwnej 19, oferowała o wiele mniej przestrzeni. Pod nowy adres Muzeum przeniosło się 1 grudnia 2012 roku. Wchodzi się do niego od ul. Pończoszników – na lewo od Bramy Zielonej.
Muzeum Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańsk: http://www.strefahistorycznawmg.pl/
Towarzystwo Przyjaciół Gdańska: http://www.tpg.info.pl/
Autor
Maciej Michniewski
Pracodawcy Pomorza
m.michniewski@pracodawcypomorza.pl