fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Pomorskie dla cudzoziemców – parę słów po konferencji (+ wideo)

 

Problematyka międzynarodowego przepływu pracowników, a lokalnie rzecz ujmując – wzrost wyzwań związanych z intensyfikacją procesów dedykowanych legalizacji pobytu i zatrudnienia obcokrajowców (głównie ze Wschodu) szukających nowego domu i pracy w województwie pomorskim – pozostaje w gronie najważniejszych kwestii procedowanych obecnie przez lokalne samorządy.

Pomorscy urzędnicy, przytłoczeni lawinowo rosnącą liczbą wniosków o wydanie zezwolenia na pracę (4412 wydanych zezwoleń w 2015 roku, 7861 w 2016 roku), wykazują na znaczną dominację obywateli ukraińskich, stanowiących przeważającą część obcokrajowców biorących udział w procesie legalizacji pobytu i zatrudnienia na Pomorzu. Tuż za nimi znajdują się Białorusini i Rosjanie.

Przedstawiając aktualną sytuację przy pomocy liczb, na początku warto wspomnieć o blisko 16 tysiącach cudzoziemców objętych w województwie pomorskim ubezpieczeniem ZUS, co pozycjonuje nas na 7 miejscu w kraju. Blisko połowa tych pracowników posiada regularny etat, zaś mniej niż tysiąc prowadzi własna działalność gospodarczą. Ukraińscy pracownicy wspierają głównie kadry z branży stoczniowej i budowlanej, reprezentując różne stopnie specjalizacji. Całkowita liczba obcokrajowców opłacających składki ZUS w Polsce wysoki blisko 330 tysięcy (kolejno: Ukraińcy — 227 tys., Białorusini — ponad 16 tys., Wietnamczycy — ponad 6 tys.)

Dynamiczny napływ zewnętrznej siły roboczej można rzecz jasna wiązać z uproszczeniem procedur imigracyjnych wynikających ze zmian w ustawie o cudzoziemcach z maja 2014 roku (ułatwienie w uzyskiwaniu zezwoleń na pobyt w Polsce w celu podjęcia pracy i prowadzenia własnej firmy). Ponadto, 11 czerwca tego roku zniesiono obowiązek posiadania wizyt przez ukraińskich obywateli podróżujących do Unii Europejskiej.

Wraz z nowym miejscem pobytu i nową pracą, pojawia się też nowy dom. MSWiA udostępniło dane za rok 2016, wskazujące na liczbę zakupów nieruchomości przez obcokrajowców. Ukraińcy zawarli w tym czasie 1,5 tys. transakcji nabycia mieszkania, co dało im drugą pozycję — tuż za klientami niemieckimi. Województwo pomorskie znajduje się w czołówce polskich destynacji administracyjnych.

Mając na uwadze pojemność tematyki dotyczącej formalnoprawnych aspektów pobytu i pracy obcokrajowców, schodzącą się z konieczności przekazywania tej wiedzy przedsiębiorcom zrzeszonym w „Pracodawcach Pomorza”, zdecydowaliśmy się zrealizować kolejną dedykowaną konferencję. Tym razem gościliśmy specjalistów z Gdańskiego Urzędu Pracy, Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Okręgowe Inspektoratu Pracy w Gdańsku. 

Gdański Urząd Pracy podczas konferencji reprezentowali: Dyrektor Roland Budnik; Sylwia Dymnicka-Iwaniuk, Kierownik Referatu ds. Zatrudnienia Cudzoziemców i Olga Sklyarova, Doradca Klienta wspomnianego Referatu. Z kolei z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku przyjechała kmdr ppor. SG Małgorzata Frygier-Łukanowska, Kierownik Sekcji ds. Migracji Wydziału ds. Cudzoziemców. Mogliśmy także gościć Starszą Inspektor Pracy Izabelę Struczyńską z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.

Proponujemy sięgnąć po zapisy wideo naszych prelegentów, jak i skorzystać z pomocy merytorycznej w postaci prezentacji konferencyjnych, które zamieściliśmy dla Państwa poniżej.

 


Presentation-iconPREZENTACJE DO POBRANIA

JAK ZATRUDNIĆ CUDZOZIEMCA W POLSCE

POBYT I PRACA CUDZOZIEMCÓW

EFEKTY BIEŻĄCYCH KONTROLI U PRACODAWCÓW


BELKA BIAŁA SPACJA DO TEKSTU