fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Northvolt zbuduje magazyny energii

 

 

Temperatura była mroźna, ale perspektywy gorące – 8 grudnia odbyła się w Gdańsku ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod Northvolt Systems Dwa – zakładu, w którym produkowane będą nowoczesne, zrównoważone systemy magazynowania energii.

 

Unia Europejska stawia na odnawialne źródła energii. W dziele tym przoduje Szwecja. Jednak produkcja prądu przez OZE jest niestabilna. Są okresy, gdy jest go w nadmiarze i czas, gdy nie ma go prawie wcale. Tymczasem zarówno zakłady przemysłowe jak transport czy indywidualni odbiorcy potrzebują go systematycznie. Radą na to byłyby magazyny energii. Chce je budować w Porcie Gdańsk szwedzka firma Northvolt.

Pierwsze łopaty wbili (z pewnymi trudnościami, bo ziemia była zamarznięta), przedstawiciele szwedzkiej firmy: Peter Carlsson, CEO Northvolt, Emad Zand, prezes Northvolt Systems, oraz Robert Chryc-Gawrychowski, CEO Northvolt Poland, którym towarzyszyli: wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna oraz prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

 

Opór materii, czyli zmarzniętej gleby. Dobrze, że w tle funkcjonowała koparka (zaopatrzona w elektryczną baterię oczywiście)

 

Fabryka o powierzchni użytkowej 50 000 m kw. zostanie oddana w dwóch etapach. Początkowa roczna moc produkcyjna będzie wynosiła 5 GWh, w ramach drugiego etapu projektu fabryka zwiększy wydajność do 12 GWh. Northvolt wyprodukuje w nowym gdańskim zakładzie moduły bateryjne umożliwiające większe i lepsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Fabryka wesprze dostarczanie przez Northvolt systemów bateryjnych wykorzystywanych w przemyśle i w samochodach elektrycznych np. do produkcji elektrycznych pojazdach górniczych. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2022.

 

Northvolt już wcześniej przetestował lokalizację gdańską

 

Minęły trzy lata odkąd Northvolt, dostawca ogniw i systemów bateryjnych, ogłosił swoją pierwszą inwestycję na Pomorzu. W gdańskim zakładzie zlokalizowanym w parku przemysłowym Panattoni od 2019 roku produkowane są moduły bateryjne wykorzystywane w przemyśle Zatrudnionych jest tam  ok. 150 osób.

Przedstawiciele Northvolt przyznają, że kluczowym argumentem, który zadecydował o wyborze Gdańska, było portowe położenie i rozbudowany ekosystem łańcucha dostaw.

 – Trójmiasto nas nie zawiodło, wręcz przeciwnie. Nowa lokalizacja Northvolt Systems okazała się być bardzo wygodna, zarówno pod względem dostaw materiałowych, jak i wysyłki gotowych produktów, które z Gdańska trafiają do naszych klientów w całej Europie. Prowadząc działalność w regionie, odkryliśmy, że Trójmiasto to nie tylko dogodna lokalizacja, ale także dojrzały rynek pracy oraz zaplecze akademickie, które zapewnia stały dostęp do wysokiej klasy pracowników i szerokie możliwości współpracy badawczej – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, CEO Northvolt Poland.

 

 

A skoro efekty są tak dobre, trzeba iść za ciosem

W budowę nowej fabryki Northvolt ma zamiar zainwestować 200 mln euro. Nowa fabryka powstaje na zapleczu terminalu DCT w gdańskim porcie zewnętrznym. W obu gdańskich placówkach zatrudnienie znajdzie łącznie 500 osób. Produkcja zasadniczo przeznaczona będzie na eksport, przede wszystkim  do Stanów Zjednoczonych i Azji. Fabryce towarzyszyć będzie powstanie nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego, które będzie współpracować z sektorem edukacyjnym i naukowym w zakresie projektów badawczo-rozwojowych, stażów, prac dyplomowych, programów studiów doktoranckich lub współtworzenia kursów edukacyjnych.

Nowe miejsca pracy będą przeznaczone głownie dla wykwalifikowanych specjalistów. Wobec tego już podczas uroczystości rozpoczynającej budowę podpisano porozumienie o współpracy z Politechniką Gdańska i Politechniką Poznańską. Produkcja będzie zautomatyzowana. Northvolt zamierza kontynuować budowę nisko emisyjnej platformy produkcyjnej stworzonej w Szwecji. Nowa fabryka będzie zasilana energią odnawialną, w tym energią wytwarzaną na terenie zakładu.

 

Sojusz biznesu i nauki. Umowę podpisują, licząc od lewej: rektor Politechniki Gdańskiej Krzysztof Wilde, prezes Northvolt Polska Robert Chryc-Gawrychowski, prorektor Politechniki Poznańskiej Wojciech Sumelka

 

Oto dodatkowa atrakcja eventu. Adam Drewniany (pośrodku, w czerwonym krawacie) – współtwórca szwedzkiej fabryki, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej – zaprezentował nowe dzieło firmy – motocykl o napędzie elektrycznym. W tym roku fabryka Northvoltu w Warszawie wyprodukuje 200 takich pojazdów, w przyszłym 10 tys.

 

 


tekst: Anna Kłos

zdjęcia: Wiesław Malicki