W Centrum Wystawienniczym AMBER EXPO odbyła się inauguracja projektu realizowanego z tzw. funduszu norweskiego. Jego tytuł brzmi:
PRACA – SZACUNEK – UZNANIE, CZYLI 7 KROKÓW DO WORK – LIFE – BALANCE.
Projekt ma na celu propagowanie wiedzy oraz najlepszych praktyk w zakresie dążenia do osiągnięcia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym przez reprezentantów firm biorących w nim udział.
W swym wystąpieniu Zbigniew Canowiecki – prezes PP – podkreślił jak ważna jest społeczna odpowiedzialność biznesu. Życie wykazało, że nawet przedsiębiorcy nastawionemu tylko na zysk, opłaca się zadbać o dobre relacje między pracą zawodową a życiem osobistym pracownika, bo daje to przedsiębiorstwom wymierne korzyści. Okazało się, że pracoholizm, spędzanie kilkunastu godzin na dobę w pracy, wyścigi szczurów wcale nie przekładają się na podnoszenie efektywności i dochodów firm, przeciwnie – efekty są coraz gorsze.
Podobne poglądy wygłosił Dariusz Michalczewski – znany bokser, prezes Fundacji „Równe Szanse”. Odwołał się do doświadczeń ze swej kariery sportowej. Bywał zarówno pracownikiem jak pracodawcą. Nieraz dla wielu ludzi. Doświadczył jak ważne jest ich wsparcie psychiczne, atmosfera życzliwości, która tworzyli. Nie tylko żona, także trener, masażysta, menedżer, lekarz, prawnik dawali mu jakby wiatr w plecy, pchający do sukcesu. Czuł go nawet wtedy, gdy walczył sam na ringu i fizycznie nikt mu nie mógł pomóc.
O samym programie mówił Michał Rzeszewicz – konsul honorowy Norwegii w Gdyni. Przypomniał o wielkich osiągnięciach I edycji programu norweskiego w Gdańsku i na Pomorzu – szczególnie o powstaniu wręcz wzorcowego Centrum Edukacji Morskiej w Gdańsku. Obecnie zaczyna się II edycja programu. Ten realizowany przez PP dotyczy godnej pracy i dialogu trójstronnego. Koncentruje się na wspieraniu działań służących poprawie warunków pracy oraz wzmacnianiu struktur partnerów społecznych. Polska jest krajem uprzywilejowanym w przydziale środków finansowych. Może spożytkować 578,1 mln euro do roku 2014 (rozliczenie może się przesunąć na 2015).
Wymienione w tytule 7 kroków to 7 działów tematycznych, które mają zostać zrealizowane podczas 7 warsztatów w okresie 18 miesięcy.
Tekst i foto: Anna Kłos