„Pracodawcy Pomorza” to największa i najstarsza organizacja pracodawców działającą na obszarze województwa pomorskiego. Funkcjonujemy od 1991 roku w oparciu o ustawę o organizacjach pracodawców (Dz. U. z 1991 r. Nr 55 poz. 235 z późniejszymi zmianami). Posiadamy status organizacji reprezentatywnej, przez co mamy bezpośredni wpływ na ustawodawstwo w ramach konsultacji społecznych oraz dostęp do funduszy unijnych dedykowanych organizacjom reprezentatywnym.
Posiadamy także struktury terenowe, a liderzy lokalni działają we wszystkich powiatach województwa pomorskiego.
Naszą misją jest długofalowy, dynamiczny rozwój gospodarczy regionu, jak również podmiotów zrzeszonych w naszej organizacji.
Celem wspólnego działania jest obrona interesów pracodawców, reprezentowanie ich wobec władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz instytucji nadzorujących i kontrolujących przedsiębiorstwa.
Idea ruchu pracodawczego na ziemiach polskich sięga XIX wieku, kiedy to zakładano pierwsze zrzeszenia oraz związki przemysłowców, stanowiących wzmocnienie siły pracodawców jako przeciwwagę do rosnących w siłę pierwszych związków zawodowych pracowników.
Nowoczesny model organizacji pracodawców kształtować się zaczął w Polsce z końcem lat 80tych XX wieku. Zrzeszania się dyrektorów przedsiębiorstw państwowych były pierwszym etapem budowy organizacji stanowiących fundament obecnego modelu związku pracodawców. W 1989 roku dyrektorzy kilkudziesięciu firm w województwie gdańskim podjęli decyzję o powołaniu Gdańskiej Rady Dyrektorów, która była stowarzyszeniem nieformalnym. Stowarzyszenie to było jednym ze współzałożycieli Konfederacji Pracodawców Polskich (obecnie Pracodawcy RP), pierwszej ogólnopolskiej organizacji pracodawców – która dość szybko znalazła akceptację na forum międzynarodowym.
Organizacja liczyła wówczas 30 członków – dyrektorów i prezesów jednostek gospodarki uspołecznionej, jednostek budżetowych, spółek joint venture, jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i firm prywatnych.
Dość szybko potencjał Gdańskiego Związku Pracodawców odkryli partnerzy zagraniczni szczególnie z Holandii, Norwegii, Niemiec – którzy rozpoczęli cykl spotkań i szkoleń naszych przedsiębiorców i pracodawców w zakresie działalności organizacji pracodawców, ze szczególnym uwzględnieniem roli mediacji z panterami społecznymi oraz profesjonalnego przygotowania do działań w sytuacjach kryzysowych.
W maju 2010 roku Zgromadzenie Ogólne Gdańskiego Związku Pracodawców wybrało na przewodniczącego dr Zbigniewa Canowieckiego oraz podjęło decyzję o zmianie nazwy na „Pracodawcy Pomorza”.
Od roku 2005 organizacja nasza aktywnie pozyskuje środki unijne realizując jako lider lub partner wiele projektów służących rozwojowi dialogu społecznego oraz przedsiębiorczości w regionie. O rosnącej sile i roli naszej organizacji świadczy również dynamika pozyskiwania nowych członków. W roku 1991 liczyła 30 członków natomiast w roku 2017 możemy poszczycić się liczbą blisko 1000 członków zatrudniających ponad 45 tysięcy pracowników.
Dokonano także powołania pełnomocników i doradców wspierających Zarząd „Pracodawców Pomorza” w działalności merytorycznej oraz podejmujących inicjatywy służące przedsiębiorcom zrzeszonym w organizacji.
„Pracodawcy Pomorza” z racji swoich uprawnień ustawowych oraz wypełniając zapisy statutowe są partnerem w dialogu społecznym z organizacjami związków zawodowych oraz administracją rządową i samorządową. Mamy wpływ na kreowanie prawa oraz strategicznych dokumentów polityk regionalnych i krajowych. Nasi członkowie zasiadają m.in.: w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, w Wojewódzkiej i Powiatowych Radach Zatrudnienia, w Komitetach Monitorujących i Sterujących Programami Operacyjnymi oraz biorą aktywny udział w większości wydarzeń gospodarczych w kraju i regionie.
Zapraszamy do współpracy, gdyż zintegrowani, silni wiedzą i doświadczeniem możemy wiele zrobić dla regionu, w którym żyjemy i działamy.