fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Fundusze europejskie – spotkania informacyjne

 

Polska, w ramach europejskiej polityki spójności, może w latach 2014-2020 sięgnąć po środki o łącznej wysokości 82,5 mln euro (ok. 349 miliardów złotych). Jest o co powalczyć – w okresie 2007-2013 była to suma rzędu 68 mln euro i udało się ją wykorzystać w całości. Jak w skuteczny sposób pozyskiwać tego rodzaju wsparcie opowiedzieli wczoraj w całej Polsce specjaliści podczas „Środy z Funduszami”, organizowanej przez regionalne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich. W Gdańsku do wyboru były dwa takie spotkania: w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz w Olivia Business CentreOlivia Six. W województwie pomorskim Punkty Informacyjne są do odnalezienia również w Wejherowie, Słupsku, Chojnicach i Malborku (szczegóły na końcu artykułu). Za ich koordynację odpowiada Ministerstwo Rozwoju.

 

podział

/źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

 

82,5 mln euro to wynik zatwierdzenia 22 programów – 6 krajowych i 16 regionalnych. O perspektywach partycypacji we wsparciu unijnym opowiedział Marcin Twardokus z Departamentu Programów Regionalnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Szczególnie wiele pytań zadawanych przez słuchaczy dotyczyło zasad oceniania wniosków konkursowych.

Programy operacyjne są kręgosłupem zbliżających się dotacji. Ze spotkania można było wyjść z informacjami na temat:

  • Inteligentnych Specjalizacji,
  • Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020,
  • Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020,0,
  • Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020,
  • Inicjatywy JEREMIE,
  • wsparcia przedsiębiorstw,
  • zasadach pomocy publicznej.

 

Wszystkie materiały ze spotkania:

Fundusze Europejskie 2014-2020

RPO WP 2014-2020 – wsparcie dla przedsiębiorców

PO Inteligentny Rozwój 2014-2020 – aktualne konkursy

PO Infrastruktura i Środowisko, JEREMIE, Źródła informacji

 

EUpodział

Finansowa strategia europejska  /źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

programy

/źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

 

Unia Europejska nadała wysoki priorytet tym działaniom, które w szczególny sposób będą rozwijały gospodarkę, zwiększając jej konkurencyjność. Ten aspekt definiują Krajowe Inteligentne Specjalizacje, które w wymiarze lokalnym, czyli w województwie pomorskim, działają jako Inteligentne Specjalizacje Pomorza. Funkcjonują oddolnie: są zgłaszane w trybie konkursowym przez zainteresowane środowiska gospodarcze i naukowe, zaś władze regionalne wybierają spośród zgłoszonych te o największym potencjale rozwojowym.

Inteligentne Specjalizacja Pomorza zostały zatwierdzone przez Zarząd Województwa Pomorskiego w dniu 9 kwietnia 2015 r. i składają się z następujących działań: 

ISP 1 – Technologie off-shore i portowo-logistyczne;

ISP 2 – Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie;

ISP 3 – Technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zuży-
ciu energii i paliw;

ISP 4 – Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się.

 

Więcej na stronie:

Inteligentne Specjalizacje Pomorza    

http://drg.pomorskie.eu/porozumienia-isp


 

Nacisk na innowacje jest w tym roku wyjątkowo wyrazisty. Na przedsiębiorców, instytucje otoczenia biznesu, jednostki naukowe i konsorcja przedsiębiorstw czeka Program Inteligentny Rozwój. Środki z niego mogą zostać rozdysponowane w dwóch kierunkach:

  • docelowe podmioty, które poprzez badania rozwijają produkt
  • pośrednicy, którzy przekazują badania/rozwiązania do wybranych adresatów

Dofinansowanie obejmuje tylko tzw. koszty kwalifikowane (katalog takich kosztów określony jest dla każdego programu i typu projektu). Jeżeli w ramach projektu pojawi się potrzeba zrealizowania działań, które nie znalazły się na liście kosztów kwalifikowanych, należy sfinansować je ze środków własnych.

 

Więcej na stronie:

Serwis Programu Inteligentny Rozwój

https://www.poir.gov.pl/


 

Wnioskodawcy, którzy nie mają dużego doświadczenia w obszarze finansowania na poziomie państwowym i unijnym, mogą źle interpretować pojęcie zakazu pomocy publicznej, ustawionego przez Unię Europejską. Spójrzmy więc na oficjalne stanowisko z poziomu Brukseli:

Art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE):

Z zastrzeżeniem innych postanowień przewidzianych w Traktatach, wszelka pomoc przyznawana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów, jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym w zakresie, w jakim wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi”.

Jest kilka wyjątków od tej reguły. Jedną z nich jest pomoc de minimis, a więc niepodlegająca notyfikacji pomoc publiczna, nienaruszająca konkurencji na rynku. Kwota pomocy de minimis przyznana dowolnemu podmiotowi gospodarczemu nie może przekroczyć 200 tys. euro w dowolnie ustalonym okresie trzech lat budżetowych. Wyjątkiem w tym zakresie jest sektor transportowy, gdzie całkowita wartość pomocy de minimis przyznanej jednemu podmiotowi gospodarczemu działającemu w sektorze transportu drogowego przez dowolny okres trzech lat budżetowych nie może przekroczyć 100 tysięcy euro.

 

Więcej na stronie:

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

http://www.parp.gov.pl/pomoc-de-minimis


 

Są także aktywne dodatkowe programy Komisji Europejskiej, nakierowane właśnie na wspieranie przedsiębiorców. Z myślą o okresie budżetowym 2014-2020 przewidziano COSME (program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw). Ma on za zadanie ułatwić małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do rynków na terenie Wspólnoty i poza nią, a także ma zapewnić łatwiejszy dostęp do finansowania poprzez gwarancje kredytowe i kapitał. 

Wiele mówi się też o programie finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej – Horyzont 2020 (80 mld euro). W założeniu, ma pomóc w finansowaniu innowacji – spójnie, krok po kroku (koncepcja naukowa, badania, wdrożenie nowych rozwiązań, produktów, technologii). W 2014 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało tzw. Pakt dla Horyzontu 2020, pod którym podpisało się prawie 340 jednostek naukowych, dążących do wspierania i aktywizacji zespołów badawczych w pozyskiwaniu pieniędzy ze wspólnego europejskiego budżetu na rozwój nauki.

Nie mniej zainteresowania wzbudza inicjatywa JEREMIE (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises)Jej odbiorcami szczególne powinni być twórcy startupów, firmy nie posiadające historii kredytowej, wystarczających środków finansowych na rozpoczęcie projektów i zabezpieczeń o odpowiedniej wartości. JEREMIE oferuje pożyczki i kredyty bankowe.

 

jeremie

/źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

listaJEREMIE

pośrednicy finansowi przy JEREMIE /źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

 

Więcej na stronie:

Ministerstwo Energii

http://www.mg.gov.pl/Wspieranie+przedsiebiorczosci/Polityki+przedsiebiorczosci+i+innowacyjnosci/Program+ramowy+na+rzecz+konkurencyjnosci+przedsiebiorstw+oraz+Malych+i+Srednich+Przedsiebiorstw

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

http://www.nauka.gov.pl/horyzont-2020/program-horyzont-2020.html

Inicjatywa JEREMIE:

http://www.jeremie.com.pl/


 

Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich zaprasza jednocześnie do nieodpłatnego, codziennego korzystania ze swoich usług, w skład których wchodzą:

  • konsultacje telefoniczne, mailowe oraz w siedzibach punktów w zakresie znalezienia źródeł dofinansowania pomysłów,
  • pomoc beneficjentom Funduszy Europejskich w przy realizacji, rozliczaniu projektów,
  • publikacje dotyczące Funduszy Europejskich, udział w szkoleniach, warsztatach, spotkaniach informacyjnych.

Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich:

ul. Żurawia 3/5, 00-503 Warszaw

pn. – pt. 8.00-18.00, sob. 10.00-14.00

infolinia: 22 626 06 32

 


Portal Funduszy Europejskich:

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/

Lista Punktów Informacyjnych województwa pomorskiego:

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty#/wojewodztwo=pomorskie

Serwis Programu Inteligentny Rozwój: 

https://www.poir.gov.pl/

Polityka spójności 2014-2020 (informacja prasowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju): 

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/1335/Informacja_prasowa_perspektywa2014_2020.pdf


 

Autor

Maciej Michniewski

Pracodawcy Pomorza

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl